Zi nefastă pentru românce la Roland Garros: Begu, Niculescu și Bogdan au fost eliminate, Patricia Țig a abandonat din cauza unei accidentări

Zi neagră pentru românce la Roland Garros: Begu, Niculescu, Bogdan și Țig au fost eliminate fără să câștige vreun set. Begu riscă să iasă din Top 50 mondial după un prim tur în care două dintre românce au jucat accidentate.

29 Mai 2017, 21:53 (actualizat 29 Mai 2017, 22:21) |
ZI nefastă pentru românce la Roland Garros

Irina Begu s-a prăbușit la 0-3 în tiebreakul setului 1, când s-a luat la ceartă cu arbitrul din cauza unei mingi pe care românca a considerat-o "out".

Chiar dacă a recuperat ca să o egaleze pe columbianca Duque Marino de la 0-4, Begu și-a pierdut serviciul și cu numai două puncte făcute în ultimele două ghemuri a fost eliminată riscând să iasă din Top 50 mondial.

Sosite accidentate la Paris, Niculescu și Țig au pierdut în mod diferit: dacă Monica a luptat chiar dacă întinderea de la gamba nu-i permitea decât să meargă șchiopătând în disputa cu Kontaveit, Țig a abandonat la set și 1-0 pentru Pavlychenkova forțată de o contractură a mușchilor spatelui.

Debutantă la French Open și intrată pe tablou după trei victoria în calificări, Ana Bogdan nu a condus-o în niciun moment pe tunisianca Jabeur în cele 85 de minute ale unei partide de două seturi.