Zi nefastă pentru românce la Roland Garros: Begu, Niculescu și Bogdan au fost eliminate, Patricia Țig a abandonat din cauza unei accidentări

29 mai 2017, 21:53

Irina Begu s-a prăbușit la 0-3 în tiebreakul setului 1, când s-a luat la ceartă cu arbitrul din cauza unei mingi pe care românca a considerat-o „out”.

Chiar dacă a recuperat ca să o egaleze pe columbianca Duque Marino de la 0-4, Begu și-a pierdut serviciul și cu numai două puncte făcute în ultimele două ghemuri a fost eliminată riscând să iasă din Top 50 mondial.

Sosite accidentate la Paris, Niculescu și Țig au pierdut în mod diferit: dacă Monica a luptat chiar dacă întinderea de la gamba nu-i permitea decât să meargă șchiopătând în disputa cu Kontaveit, Țig a abandonat la set și 1-0 pentru Pavlychenkova forțată de o contractură a mușchilor spatelui.

Debutantă la French Open și intrată pe tablou după trei victoria în calificări, Ana Bogdan nu a condus-o în niciun moment pe tunisianca Jabeur în cele 85 de minute ale unei partide de două seturi.