Zgomot de şenile. Germania a câştigat fără emoţii în faţa Slovaciei, 3-0

Germanii au spulberat Slovacia cu un 3-0 care nu lasă loc de nici o interpretare. Selecţionata panzerelor este prima echipă care trece fără emoţii de optimi după un meci pe care l-a dominat de la un capăt la celălalt

26 Iunie 2016, 21:14 (actualizat 27 Iunie 2016, 12:14) | Mihnea Ionescu |
germania

Germania a intrat perfect în meci şi în minutul 7 Kozacik a scos de sub bară balonul trimis de Khedira. A fost doar avertismentul panzerelor pentru ca doar un minut mai târziu a venit golul.

Boateng a şutat perfect din voleu de la marginea careului şi Kozacik a fost învins. Minutul 13 a fost aparent cu noroc pentru panzere. Gomez a primit penalty după un duel încins în careu cu Skrtel, numai că şansa s-a mutat în tabăra slovacă pentru că portarul Kozacik a parat lovitura de la 11 m executată de Mesut Ozil.

Fotbalistul lui Arsenal a căutat revanşa, dar balonul s-a dus puţin pe lângă. Au urmat ratările semnate Thomas Muller şi Draxler, iar apoi a apărut primul semn de viaţă din parta slovacilor: Pekarik a centrat, Kucka a reluat cu capul, dar Neuer a respins fenomenal. Germanii au insistat pe final de repriză şi  puternicul Gomez l-a executat pentru a doua oară pe Kozacik, 2-0 pentru nemţi.

Slovacii au schimbat în startul parţii secunde, au avut prima ocazie dar Neuer a oprit torpila lui Kucka. Minutul 63 a adus golul superb al lui Draxler după un corner şi un balon prelungit de Hummels.

Slovacii au cazut definitiv iar Muller şi compania au continuat asaltul la poarta lui Kozacik. Cea mai mare şansă de gol a germanilor a fost semnată de Kroos şi anihilată de cel mai bun slovac de pe teren, portarul Kozacik.

Germania - Slovacia 3-0 şi pentru trupa lui Low urmează în sferturi un adversar de un cu totul alt calibru, învingătoarea confruntării Spania - Italia.