EUROPA LEAGUE

West Ham-Astra Giurgiu 2-2 / Evoluție curajoasă a Astrei, salvată de două goluri pe final de meci

Astra Giurgiu a reușit o remiză spectaculoasă în prima manșă a turului al III-lea preliminar cu West Ham United, scor 2-2, la Londra, în urma golurilor marcate de Enner Valencia ('23) și Mauro Zárate ('51), respectiv Fernando Boldrin ('71) și Angel Ogbonna ('82). Britanicii, dominați în partea a doua a jocului, au evoluat în inferioritate numerică din minutul 59, după ce fundașul galez James Collins a primit două cartonașe galbene în decurs de 4 minute.

Returul este programat joia viitoare.

30 Iulie 2015, 23:40 (actualizat 31 Iulie 2015, 13:05) |
Astra Giurgiu / FOTO: pagina de Facebook a clubului

Componența echipelor:

• West Ham: 13. Adrian — 17. Joey O'Brien (32. Reece Burke, '35), 19. James Collins, 22. Angelo Ogbonna, 3. Aaron Cresswell — 8. Cheikhou Kouyaté, 35. Reece Oxford, 16. Mark Noble (căpitan) — 27. Dimitri Payet — 10. Mauro Zárate (7. Matthew Jarvis, '76), 31. Enner Valencia (20. Modibo Maiga, '37). Antrenor: Slaven Bilic. Rezerve neutilizate: 34. Raphael Spiegel — 4. Kevin Nolan, 23. Diego Poyet, 42. Martin Samuelsen.
  • Astra: 1. Silviu Lung jr — 84. Pedro Queirós, 2. Geraldo Alves, 25. Valerică Găman, 13. Junior Morais — 8. Takayuki Seto, 23. Fernando Boldrin (30. Alexandru Dandea, '86) — 9. Gabriel Enache, 80. Filipe Teixeira, 91. William De Amorim (11. Daniel Florea, '76) — 10. Constantin Budescu (căpitan; 20. Florin Lovin, '90+1). Antrenor: Marius Șumudică. Rezerve neutilizate: 12. George Gavrilaș — 15. Cristian Oros, 34. Ricardo Alves, 77. Alexandru Stan.

Arbitru: Adrien Jaccottet; arbitri asistenți: Raffael Zeder, Johannes Vogel; arbitru de rezervă: Alain Bieri (toți din Elveția)

• faulturi comise: 8 - 12

După meci, tehnicianul Marius Șumudică le-a mulțumit românilor prezenți în tribune:

"Vreau să le mulţumesc românilor, mi-aş dori să fie peste tot ca la Londra, eu m-am simţit extraordinar când am auzit un stadion întreg strigând Astra şi România", a declarat Şumudică, citat de presa britanică.

De partea cealaltă, antrenorul englezilor, croatul Slaven Bilic, a admis că românii au dominat jocul în partea a doua.

"A fost o seară foarte frustrantă, deoarece am jucat bine până în momentul în care am avut un jucător eliminat. Am dominat meciul şi am avut şanse să marcăm al treilea gol. Am jucat bine în prima oră, dar meciul durează 90 de minute şi ar fi trebuit să reacţionăm mai bine când am rămas în 10 jucători. Problema a fost că nu am putut schimba prea multe deoarece făcusem deja două înlocuiri, astfel că a trebuit să aşteptăm. Primul fault al lui Collins a fost unul tactic şi nu-l pot acuza, dar al doilea galben a fost dur.

Ei au marcat un gol extraordinar şi un autogol, dar a fost alt meci după ce au înscris prima oară. Scorul de 2-2 este un rezultat rău pentur noi şi nu suntem fericiţi. Frustrarea este mai mare, dacă adăugăm accidentările lui Joey O'Brien şi Enner Valencia", a afirmat și Slaven Bilic.

Astra Giurgiu i-a eliminat în turul anterior pe scoțienii de la Inverness, după 1-0 în deplasare și 0-0 în deplasare.

West Ham se află la al doilea duel cu echipele românești: în 1980 a eliminat-o pe Politehnica Timișoara în runda a doua a Cupei Cupelor (4-0 acasă și 0-1 pe Bega), în 1999 era eliminată de Steaua în turul secund al Cupei UEFA (2-0 la București și 0-0 la Londra).

Astra se află pentru al treilea an consecutiv în cupele europene. În sezonul trecut, alb-negrii au ajuns în premieră în play-off-ul şi în grupele Ligii Europa. În play-off, a eliminat-o, surprinzător, pe Olympique Lyon, iar în grupe a fost învinsă de Dinamo, cu 5-1, la Zagreb, de FC Salzburg, cu 2-1, la Giurgiu, de Celtic, la Glasgow, cu 2-1, după care a remizat la Giurgiu, cu Celtic, scor 1-1, a reuşit să-i învingă pe croaţii de pe Dinamo Zagreb, pe teren propriu, cu 1-0 şi a fost învinsă, în Austria, de FC Salzburg, cu 5-1.

Rezultatele complete din turul al III-lea preliminar:

• ASA TÂRGU MUREȘ - AS Saint-Etienne: 0 - 3
  • Kukësi (Albania) — Legia Varșovia (Polonia): 1 - 2 - meci întrerupt în minutul 51, după ce fanii gazdelor au aruncat cu diverse obiecte în teren, inclusiv pietre, iar una dintre acestea l-a rănit pe mijlocaşul Legiei, Ondrej Duda.
  • FC Zurich (Elveția) — Dinamo Minsk (Belarus): 0 - 1 - mijlocaşul Sergiu Neacşa a intrat în minutul 75 la oaspeți
  • Kairat Almatî (Kazahstan)  —  Aberdeen (Scoția): 2 - 1
  • MSK Zilina (Slovacia) — Vorksla Poltava (Ucraina): 2 - 0
  • AZ Alkmaar (Olanda) — Istanbul Basakșehir (Turcia): 2 - 0
  • Bordeaux (Franța) — AEK Larnaca (Cipru): 3 - 0 - fundaşul Emil Ducu Ninu a fost integralist la oaspeți şi a primit un cartonaş galben în minutul 73
  • PAOK Salonic (Grecia) — Spartak Trnava (Slovacia): 1 - 0
  • Sampdoria Genova (Italia) — Vojvodina (Serbia): 0 - 4
  • Slovan Liberec (Cehia) — Hapoel Kiryat Shmona (Israel): 2 - 1