Weekendul alergătorilor, în Capitală. Aproape 20 de mii de oameni au alergat în cele două zile ale competiției. La start s-au aflat și vedete ale TVR

A fost weekendul alergătorilor în Capitală. Copii, persoane cu dizabilităţi, alergători profesionişti şi amatori deopotrivă au încercat să promoveze sănătatea prin mişcare în centrul Bucureştiului.

12 Mai 2019, 15:12 (actualizat 12 Mai 2019, 15:26) |
Weekendul alergătorilor în Capitală

Aproape 20 de mii de oameni din ţară şi de pe toate continentele au luat startul în cele două zile de concurs.

Cea mai grea probă a fost Semimaratonul, câştigat de sportivul profesionist Paul Kariuki Mwangi venit din Kenya special pentru competiţia de la Bucureşti. A parcurs cei 21 de kilometri în doar o oră, un minut și 22 de secunde.

La cursa feminină, kenyana Delvine Relin Meringor a obţinut un record de cursă, cu timpul 1 h 09 min 53 sec.

În clasamentul naţional al cursei de semimaraton, pe prima poziţie a terminat Nicolae Soare, cu timpul 1 h 04 min 58 sec, fiind urmat de Alexandru Corneschi, cu 1 h 09 min 54 sec, şi Gheorghe Surlea, cu 1 h 14 min 10 sec.

Atleta Nicoleta Ciortan s-a impus în clasamentul naţional feminin la 21,097 kilometri cu timpul de 1 h 22 min 14 sec, locul doi fiind ocupat de Claudia Necula, cu 1 h 26 min 32 sec, în timp ce Mihaela Nunu a ieşit pe poziţia a treia, cu 1 h 27min 05 sec.

Chiar dacă nu au prea mult timp de antrenamente, şi vedetele Televiziunii Române au alergat, ca să promoveze sănătatea. Aşa cum era de aşteptat, cine s-a trezit mai devreme a trecut mai repede şi finișul.

Chiar dacă de obicei prezintă ştirile din sport, Vlad Arhire a fost astăzi parte din eveniment. Şi-a autodepăşit performanta la proba de 21 de kilometri.

Semimaratonul Bucureşti este cel mai mare eveniment de acest gen din Capitală, şi a ajuns la a opta ediţie.