Volodimir Zelenski: Negocieri dificile cu privire la evacuările din Mariupol

„Negocieri foarte dificile” sunt în desfășurare cu privire la următoarea etapă a evacuărilor din Mariupol și combinatul siderurgic Azovstal, unde sunt adăpostiți ultimii apărători ucraineni rămași ai orașului, a declarat președintele ucrainean Volodimir Zelenski, în ultimul său discurs de noapte.

14 Mai 2022, 08:40 (actualizat 14 Mai 2022, 09:33) Știrile TVR |
Volodimir Zelenski

Volodimir Zelenski: "Nu încetăm să încercăm să ne salvăm toți oamenii de la Mariupol și Azovstal. În prezent, se poartă negocieri foarte dificile pentru următoarea etapă a misiunii de evacuare - salvarea răniților în stare gravă, a medicilor. Este un număr mare de oameni. Desigur, facem totul pentru a-i evacua pe toți ceilalți, pe fiecare dintre apărătorii noștri. Oricine din lume care poate fi cel mai influent mediator a fost deja implicat în negocierile relevante."

Zelenski a avertizat, de asemenea, că războiul și blocada Rusiei asupra porturilor Ucrainei „provocă o criză alimentară la scară largă”. Zelenski: "Oficialii ruși amenință în mod deschis lumea că va fi foamete în zeci de țări. Și care ar putea fi consecințele unei asemenea foamete? La ce instabilitate politică și fluxuri de migrație va duce acest lucru? Cât va trebui să cheltuiești atunci pentru a depăși consecințele? Acestea sunt întrebările la care trebuie să răspundă cei care amână sancțiunile împotriva Rusiei sau încearcă să amâne ajutorul pentru Ucraina".

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN ACTUALITATE
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 30°C 29°C
IASI 28°C 28°C
CLUJ 26°C 25°C
CONSTANTA 26°C 26°C
CRAIOVA 27°C 28°C
BRASOV 25°C 24°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI