BOX

Vladimir Klitschko şi-a păstrat cele patru titluri la categoria grea, IBF, IBO, WBO şi WBA

Pugilistul ucrainian Vladimir Klitschko l-a învins sâmbătă la puncte, fără probleme, pe polonezul Mariusz Wach, în cel de-al patrulea meci pentru patru centuri la categoria grea, IBF, IBO, WBO şi WBA.

Cealaltă centură a categoriei, WBC, este deţinută de fratele lui Vladimir Klitschko, Vitali.

11 Noiembrie 2012, 01:46 |
Vladimir Klitschko are şansa de a cuceri a cincea centură la categoria grea

Boxerul ucrainian Vladimir Klitschko nu a avut nicio problemă sâmbătă, cu polonezul Mariusz Wach, pe care l-a învins la puncte, 120-107, 120-107, 119-109, într-un meci contând pentru patru titluri mondiale la categoria grea, IBF, IBO, WBO şi WBA, într-o gală desfăşurată la Hamburg.

Acesta a fost cel de-al 17-lea triumf consecutiv pentru "Dr. Steelhammer", şi al 59-lea al carierei, din 62 de partide.

Singurii boxeri care l-au învins până acum pe Vladimir Klitschko sunt: Ross Puritty (K.O. tehnic în repriza a 11-a, în 5 decembrie 1998), Corrie Sanders (K.O. tehnic în repriza a doua, în 8 martie 2003) şi Lamon Brewster (K.O. tehnic în repriza a cincea, în 10 aprilie 2004).

Ucrainianul şi-a luat însă revanşa în faţa lui Brewster în 7 iulie 2007, când arbitrii au oprit meciul în repriza a şasea, într-un meci contând pentru centurile IBF şi IBO, cucerite de Klitschko în 22 aprilie 2006, într-o luptă cu Chris Byrd, printr-un K.O. tehnic în repriza a şaptea.

Până acum, Mariusz Wach avea un palmares imaculat: 27 de victorii din tot atâta meciuri, dintre care 15 prin K.O. Unul dintre pugiliştii pe care polonezul de 32 de ani i-a învins în carieră a fost şi românul Cristian Ciocan, în 17 iulie 2010, printr-un K.O. în repriza a şasea a unui meci care trebuia să dureze opt runde.