STRANIERI

Vlad Chiricheş şi Costel Pantilimon-integralişti în Cupa Ligii Angliei, Răzvan Raţ-introdus pe final

Fundaşul Vlad Chiricheş a debutat la Tottenham Hotspur într-un meci din Cupa Ligii, disputat la Birmingham, cu Aston Villa, câştigat de londonezi cu scorul de 4-0.

Un alt român, Costel Pantilimon, a fost integralist la gazde, în meciul Manchester City-Wigan Athletic: 5-0, iar Răzvan Raţ a jucat 8 minute în partida West Ham-Cardiff: 3-2.

25 Septembrie 2013, 00:10 (actualizat 25 Septembrie 2013, 00:21) |
Vlad Chiricheş / FOTO: tottenhamhotspur.com

Transferat la Tottenham Hotspur la sfârşitul lunii august, contra sumei de 9,5 milioane de euro, Vlad Chiricheş nu a primit permisul de muncă decât săptămâna trecută.

Elevii lui Andre Villas-Boas s-au impus în faţa lui Aston Villa, în runda a treia a Cupei Ligii, graţie golurilor marcate de Jermain Defoe ('45+1, '90+3), Paulinho ('49) şi Nacer Chadli ('85). Formaţia din Birmingham nu a mai câştigat un meci contra lui Tottenham din 15 septembrie 2008, 2-1 pe White Hart Lane, în Premier League.

Şi portarul Costel Pantilimon a fost integralist la Manchester City, în victoria zdrobitoare de pe Etihad Stadium în faţa lui Wigan Athletic, scor 5-0
, după golurile marcate de Edin Džeko ('33), Stevan Jovetić ('59, '83), Yaya Touré ('76) şi Jesús Navas ('86).

Şi pentru băcăuanul de 26 de ani a fost tot primul joc al sezonului, pentru echipa sa. În sezonul trecut, Pantilimon nu a jucat niciun minut în Premier League, dar a apărat în 5 jocuri din Cupa Angliei, unul în Cupa Ligii şi cel din Supercupă, câştigată de Cetăţeni în faţa lui Chelsea cu scorul de 3-2.

Wigan Athletic este deţinătoarea Cupei Angliei, câştigată în sezonul trecut într-o finală cu... Manchester City, scor 1-0.

Nu în ultimul rând, fundaşul Răzvan Raţ a jucat în ultimele 8 minute pentru West Ham United, în victoria de pe teren propriu împotriva lui Cardiff, scor 3-2 (Ravel Morrison '1, Mattheew Jarvis '7, Ricardo Vaz Té '87 / Craig Noone '45, Peter Odemwingie '76). Slătineanul de 32 de ani a fost introdus pe teren de tehnicianul Sam Allerdyce în minutul 82, în locul lui George McCartney.

Raţ a jucat de două ori în Premier League, până acum, iar o dată a fost integralist (în remiza albă de la Southampton, din 15 septembrie).

Alte rezultate înregistrate marţi în runda a treia a Cupei Ligii Angliei:

• Swindon - Chelsea: 0-2 (Fernando Torres '29, Ramires '35)
  • Fulham - Everton: 2-1 (Dimităr Berbatov '54, Darren Bemt '67 / Steven Naismith '11)
  • Sunderland - Peterborough: 2-0
  • Burnley - Nottingham Forrest: 2-1
  • Hull City - Huddersfield: 1-0
  • Leicester - Derby County: 2-1
  • Southampton - Bristol City: 2-0
  • Watford - Norwich: 2-2, 2-3 după prelungiri