STRANIERI

Vlad Chiricheș-primul gol pentru Tottenham, Costel Pantilimon și-a dat primul autogol din carieră

Fundașul Vlad Chiricheș a înscris miercuri primul său gol pentru Tottenham Hotspur, într-un meci de campionat cu Fulham, în deplasare, câștigat de echipa antrenată de André Villas-Boas cu scorul de 2-1. Fundașul de 24 de ani a punctat ('74) cu un șut superb, de la aproximativ 30 de metri.

Portarul lui Manchester City, Costel Pantilimon, folosit a cincea oară în campionat, și-a dat un autogol în minutul 85, în deplasarea de la West Bromwich.

05 Decembrie 2013, 00:36 (actualizat 05 Decembrie 2013, 01:29) |
Vlad Chiricheş / FOTO: tottenhamhotspur.com

Gazdele deschiseseră scorul în minutul 56, prin Ashkan Dejagah, iar victoria echipei de pe locul 6 în Premier League a fost adusă de reușita lui Lewis Holtby ('82).

Vlad Chiricheș, integralist miercuri pentru a cincea oară în campionat, a fost folosit de 6 ori în Premier League de managerul André Villas-Boas și nu a fost schimbat decât o singură dată. Băcăuanul a mai jucat de 2 ori și în Cupa Ligii și de alte 3 ori în Europa League.

Rezultatele înregistrate în etapa a XIV-a a campionatului Angliei:

• West Bromwich Albion - Manchester City: 2-3 (Costel Pantilimon '85-autogol, Anichebe '90+4 / Agüero '9, Yaya Touré '24, '74-penalty) - la oaspeți, portarul Costel Pantilimon a apărat pentru a cincea oară în Premier League și și-a trecut în cont primul autogol din carieră. Românul primise un cartonaș galben un minut mai devreme.
  • Crystal Palace - West Ham United: 1-0 (Chamakh '42) - în meciul jucat marți, Răzvan Raț a fost titular la oaspeți, dar a jucat până în minutul 78, când  a fost înlocuit de McCartney
  • Swansea City - Newcastle United: 3-0 (Dyer '45+1, Shelvey '67, '82)
  • Sunderland - Chelsea: 3-4 (Altidore '14, O'Shea 50, Bardsley '86 / Lampard '17, Hazard '36, '62, Bardsley '84-autogol)
  • Stoke City - Cardiff City: 0-0
  • Arsenal - Hull City 2-0 (Bendtner '2, Ozil '48)
  • Southampton - Aston Villa 2-3 (Rodriguez '48, Osvaldo '69 / Agbonlahor '15, Kozak '64, Delph '80)
  • Manchester United - Everton 0-1 (Oviedo '86)
  • Liverpool - Norwich City 5-1 (Suarez '15, '29, '34, '75, Sterling '88 / Johnson '83)