STRANIERI

Vlad Chiricheș, criticat dur de presa britanică, după evoluția din meciul Tottenham - Beșiktaș 1-1

Vlad Chiricheș a avut o evoluție foarte slabă joi, în partida lui Tottenham, pe White Hart Lane, în fața turcilor de la Beșiktaș Istanbul, încheiată la egalitate, 1-1, în etapa a doua a grupelor Ligii Europa, iar presa britanică a observat la unison acest lucru, mai ales că reușita oaspeților a fost reușită dintr-un penalty comis chiar românul de 24 de ani, după un luft.

Tot joi, Steaua a fost învinsă la Kiev cu 3-1, iar Astra cu 2-1, la Giurgiu, de FC Salzburg.

03 Octombrie 2014, 15:10 |
Vlad Chiricheș / FOTO: tottenhamhotspur.com

Astfel, publicațiile Times și Guardian au calificat drept "o calamitate" modul în care s-a apărat Vlad Chiricheș la faza din minutul 88, premergătoare penalty-ului transformat de Demba Ba, iar jurnaliștii de la Guardian au subliniat că aceasta a fost "o chestiune jenantă" pentru londonezi.

Dacă marea majoritate a jurnaliștilor britanici au admis că Tottenham nu merita să câștige din cauza jocului slab al întregii echipe, The Independent a observat că "Vlad Chiricheş a avut un meci de coşmar, iar nou-veniţii Federico Fazio şi Ben Davies au părut şubrezi în prima repriză, mai ales în minutele de început. Atât Chiricheş, cât şi Fazio - un transfer de opt milioane de lire sterline de la Sevilla - s-au zbătut pentru a face faţă ritmului şi puterii lui Demba Ba, în timp ce Davies a fost lăsat expus pe partea stângă a apărării de frecventele raiduri ale echipei Beşiktaş. Probabil că niciunul dintre cei trei nu se va afla pe teren sâmbătă, cu Southampton (...) Vlad Chiricheş le-a oferit cadou celor de la Beşiktaş un penalti cu două minute înaintea de finalul meciului".

Nici jurnaliștii de la The Tepegraph nu au fost mai blânzi cu fostul fundaș al Stelei, care l-au numit "clown" în comentariul live text al partidei. Astfel, britanicii au scris că "Vlad Chiricheș a comis un henț în propriul careu după ce a judecat greșit traiectoria balonului și a luftat incredibil. A fost un final de meci ciudat de potrivit pentru român, care a avut o evoluție fundamental mediocră, plină de decizii greșite. Fotbalul e un joc dificil, fără îndoială, însă nu e nici pe departe atât de dificil pe cât l-a făcut Chiricheș să pară (...) Chiricheș, confirmând impresia că este un cascador deghizat în fundaș central, a luftat și a comis hențul chiar când adversarul său părea ca renunță".

Pe aceeași linie s-au situat și cei de la Daily Mail: "Vlad Chiricheș a comis penalty cu o extraordinară figură dintr-o comedie. (...) Oaspeții au avut multe șanse de atac în zona lui Chiricheș și Fazio. Chiricheș este un jucător rapid, iar Fazio redutabil la jocul aerian, dar ei oferă multe speranțe atacanților adverși, printr-un marcaj larg și pase slabe".

La finalul partidei, tehnicianul lui Tottenham, Mauricio Pochettino nu și-a ascuns ”supărarea și frustrarea”:

"În fotbal, poţi oricând să faci o greşeală. A fost o acţiune ghinionistă, o acţiune dificilă. A făcut o greşeală după alta, dar trebuie să acceptăm, acesta este fotbalul. Sunt foarte dezamăgit, sunt supărat, sunt frustrat şi cum vreţi să-i mai spun, dar scorul final este 1-1. Am cedat în ultimul moment, ceea ce este foarte dezamăgitor şi, poate, frustrant. Este greu să accept asta", a spus tehnicianul argentinian.

Vlad Chiricheș a jucat de două ori în acest sezon în Premier League și de fiecare dată a fost integralist (0-1 acasă cu West Bromwich Albion și 2-2 la Sunderland). În cele 6 etape de până acum, nu a mai fost convocat la partidele de campionat decât o singură dată, când a fost doar rezervă (la eșecul, 0-3, de pe teren propriu, cu Liverpool). În Liga Europa, acesta a fost al doilea său meci, după victoria cu 3-0 cu AEL Limassol, de pe White Hart Lane (28 august). La meciul cu Partizan, de la Belgrad, a fost doar rezervă.