Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.

FC Viitorul - Steaua, Dinamo - Astra - atracțiile ”sferturilor” Cupei României

FC Viitorul - Steaua, ASA Târgu Mureș - ACS Poli Timișoara, Dinamo - Astra și CSMS Iași - CFR Cluj sunt meciurile din sferturile de finală ale Cupei României, potrivit tragerii la sorți efectuate joi la Casa Fotbalului.

Partidele se vor disputa pe 15, 16 şi 17 decembrie.

05 Noiembrie 2015, 11:10 (actualizat 05 Noiembrie 2015, 11:13) |
Cupa României - tragere la sorți / FOTO: frf.ro

Echipele calificate în această fază a competiției au fost împărțite în două urne valorice:

  • Urna A: Steaua, ASA Târgu Mureş, CFR Cluj, Astra Giurgiu.
  • Urna B: Dinamo, CSMS Iaşi, FC Viitorul, ACS Poli Timişoara.

 

Rezultatele din optimile de finală ale Cupei României:

Marți, 27 octombrie

  • FC Brașov - Astra Giurgiu: 3 - 4, după prelungiri (Tembo '17, Budescu '28, Ioniţă '35, Dandea '118 / Matei '67, '90, Olteanu '88)
  • Concordia Chiajna - CSMS Iași: 1 - 2 (Răsdan '27 / Bădic '50, Frăsinescu '70)
  • ACS Poli Timișoara - Petrolul Ploiești: 2 - 1 (Hernandez '40-penalty, Cânu '83 / Velasco '70)

Miercuri, 28 octombrie

Joi, 29 octombrie

 

Rezultatele complete înregistrate în şaisprezecimile Cupei României:

  • UTA Bătrâna Doamnă - Pandurii Lignitul Târgu Jiu (stadion Motorul, Arad): 1 - 1, 1-3 după penalty-uri

Au marcat: Marius Curtuiuş ('87) / Cristian Săpunaru ('9). Niciuna dintre formaţii nu a reuşit să marcheze în prelungiri, iar la loviturile de departajare portarul oaspeţilor a fost artizanul calificării, David Lazar apărând trei şuturi (Manea, Michel, Hlistei). Pentru UTA a marcat doar Bogdan Burlă, iar pentru Pandurii au transformat Nistor, Unguruşan şi Nicoară.

  • CS Baloteşti - CFR Cluj (stadion Comunal, Baloteşti): 0 - 1

A marcat: Steve Leo Beleck ('112)

  • Bucovina Pojorâta - ASA Târgu Mureş (stadion Comunal, Pojorâta): 1 - 4

Au marcat: Cornel Căinari ('88) / Miroslav Manolov ('2, '72), Gabriel Mureşan ('29), Mircea Axente ('83). Valentin Buhăcianu, de la gazde, a irosit un penalty în minutul 14.

  • FC Viitorul II - FC Academica Clinceni (stadion Orăşenesc, Ovidiu): 2 - 1

Au marcat: Răzvan Marin ('47), Robert Grecu ('78) / Benjamin Kuku ('41).

  • ACS Berceni - CSMS Iaşi (stadion Comunal, Berceni): 1 - 1, 2-4, după penalty-uri

Au marcat: Leonard Dobre ('6) / Bojan Golubovic ('90+4 - penalty). Au executat în ordine loviturile de departajare: Bojan Golubovic 0-0 (ratare - apără Felix Manciu), Marian Neagu 1-0 (gol), Andrei Enescu 1-1 (gol), Leonard Dobre 1-1 (ratare - apără Alessandro Caparco), Vasile Gheorghe 1-2 (gol), Ionuţ Fâşie 1-2 (ratare - apără Alessandro Caparco), Gianmarco Piccioni 1-3 (gol), Codruţ Cioranu 2-3 (gol), Ovidiu Mihalache 2-4 (gol).

Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 101, după eliminarea lui Ettien Boafo

  • CSM Râmnicu Vâlcea - ACS Poli Timişoara (stadion "Nicolae Dobrin", Piteşti): 0 - 2

Au marcat: Alex Curtean ('6), Fernando Llorente ('26)

  • ACS Unirea Brânceni (liga a IV-a) - Astra Giurgiu: 0 - 5 (stadion Comunal - Brânceni)

Au marcat: Iulian Roşu ('1, '87, '89), Gabriel Enache ('44), Denis Alibec ('72).

  • CS Unirea Tărlungeni (II) - FC Petrolul Ploieşti: 0 - 6 (stadion Tineretului - Braşov)

Au marcat: Alexandru Benga ('30), Toto Tamuz ('38, '90), Dacian Varga ('47), Nicolae Milinceanu ('78), Valentin Lemnaru ('85).

  • AS FC Ripensia Timişoara (liga a IV-a) - FC Viitorul Constanţa: 0 - 2 (stadion ''Dan Păltinişanu'' - Timişoara)

Au marcat: Constantin Mişelăricu ('13), Florin Tănase ('90-penalty)

  • CS Mioveni (liga a II-a) - FC Botoşani: 1 - 2 (stadion Orăşenesc - Mioveni)

Au marcat: Alin Popa (70), respectiv Dan Roman (36), Gonzalo Cabrera (80).

  • SC Bacău (liga a II-a) - CS Universitatea Craiova: 1 - 1, 5 - 3, la loviturile de departajare (stadion Letea - Bacău)

Au marcat: Andrei Pavel ('3) / Simon Măzărache ('43). Seria loviturilor de departajare a fost începută de gazde: Cătălin Vraciu 1-0 (gol), Bogdan Vătăjelu 1-1 (gol), Cosmin Neagu 2-1 (gol), Andrei Ivan 2-1 (ratare - apără Bogdan Miron), Răzvan Adăscăliţei 3-1 (gol), Apostol Popov 3-2 (gol), Constantin Drugă 4-2 (gol), Alexandru Băluţă 4-3 (gol), Adrian Hurdubei 5-3 (gol).

  • ACS Rapid CFR Suceava (liga a II-a) - FC Braşov (liga a II-a): 0 - 2 (stadion Areni - Suceava)

Au marcat: Daniel Ene ('75), Cosmin Letan ('81).

  • ACS FCM Baia Mare (liga a II-a) - FC Voluntari: 1 - 0 (stadion ''Viorel Mateianu'' - Baia Mare)

A marcat: Adrian Codin ('88).

Au marcat: Constantin Necoară ('41), Alexandru Muscă ('86) / Harlem Gnohéré ('62, '73, '75)

Au marcat: Florin Purece ('12), Robert Răducanu ('32), Marian Constantinescu ('63) și Silviu Pană ('85).

A marcat: Aymen Tahar '81

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 14°C 12°C
IASI 9°C 11°C
CLUJ 8°C 10°C
CONSTANTA 10°C 9°C
CRAIOVA 14°C 12°C
BRASOV 10°C 11°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 18 Februarie 2019, 04:59
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 15-02-2019
Deschidere: 7642.1
Maxim: 7708.75
Mimim: 7637.46
Variatie: 0.2%
TLV
1.84
1.19%
SNN
9.33
3.66%
SNP
0.35
0.43%
TEL
22.15
1.58%
FP
0.87
3.53%
BRD
11.60
1.54%
SNG
31.20
0.95%
TGN
336.50
1.97%
EL
10.70
0.19%
SIF5
2.06
2.15%
ARHIVĂ ȘTIRI