CUPA LIGII

Viitorul Constanța, prima sfert-finalistă a Cupei Ligii. A învins-o la 11 metri pe FC Botoșani

Viitorul Constanța a acces în sferturile de finală ale Cupei Ligii, după ce a dispus la loviturile de departajare de FC Botoșani, pe stadionul din Giulești: după 90 de minute scorul era egal, 2-2, în prelungiri, fiecare echipă a mai marcat o dată, iar, la 11 metri, echipa antrenată de Bogdan Stelea s-a impus cu 5-3.

18 Iulie 2014, 21:21 (actualizat 18 Iulie 2014, 23:18) |
Viitorul Constanța / FOTO: academiahagi.ro

FC Botoșani a deschis scorul prin Attila Hadnagy ('21), Viitorul a întors rezultatul prin golurile marcate de Ionuț Mitriță ('38) și Cristian Daminuță ('66-penalty), iar Istvan Fülöp ('70) a ”închis tabela” pentru primele 90 de minute.

De menționat și faptul că portarul David Lazăr a parat execuția atacantului Cristian Daminuță, dar arbitrul Adrian Ilyes a dictat repetarea execuției.

În prelungiri, tot Viitorul a punctat prima, prin Cristian Daminuță ('93), dar moldovenii au trimis meciul la loviturile de departajare printr-un gol reușit la ultima fază a partidei, prin Florin Acsinte ('120+3), care a punctat în premieră pentru gruparea rosie-alb-albastră de la promovarea pe primul eșalon.

La penalty-uri, Viitorul a transformat toate loviturile, prin Bogdan Mitrea, Florin Tănase, Adrian Puțanu, Alin Cârstocea, Cristian Daminuță, în timp ce botoșănenii au marcat prin Sebastian Florin Ianc, Gabriel Vașvari, Petre Ivanovici, iar Istvan Fülöp a șutat peste poartă.

Componența echipelor:

• FC Viitorul: D. Balauru - Manea, Ţitu, Puţanu, Mitrea - Daminuţă, R. Marin (Nedelcu '60) - Mitriţă (Cârstocea '111), Benzar, Tănase - V. Rusu (Cioablă '62). Antrenor: Bogdan Stelea
  • FC Botoşani: Lazar - Patache, Ghinga (Oltean '45), Tincu, Acsinte - Ianc, Croitoru (Bordeanu '91), Vaşvari, Ivanovici - Fulop, Hadnagy (Batin '59). Antrenor: Leo Grozavu

În sezonul trecut, primul în care cele două echipe s-au duelat în Liga I, în tur s-a consemnat o remiză, 0-0, la Chiajna, iar în partea a doua a campionatului FC Botoșani s-a impus pe teren propriu cu 3-1. Viitorul nu are decât o singură victorie în fața moldovenilor, scor 2-0, în martie 2011, în eșalonul secund. Botoșănenii aveau să se impună și eu, 8 luni mai târziu, în fața propriilor fani, scor 1-0.

• ora 21:00 Cconcordia Chiajna - Dinamo

Potrivit unui comunicat al LPF, fiecare echipă participantă va primi în faza I câte 10.000 de euor net, participantele în faza optimilor de finală vor fi recompensate cu câte 20.000 de euro, iar cele opt echipe care vor disputa faza sferturilor de finală vor primi câte 25.000 de euro.

Semifinalistele Cupei Ligii vor fi recompensate cu câte 50.000 de euro, fiecare finalistă va încasa câte 70.000 de euro, iar câștigătoarea trofeului, care va obține dreptul de a juca în Liga Europa, va mai încasa 100.000 de euro.

Finala Cupei Ligii se va disputa pe Arena Națională, în data de 20 mai 2015.

Cupa Ligii s-a mai disputat de două ori: în 1998, FCM Bacău o învingea în finala de pe stadionul Rocar pe Universitatea Cluj cu scorul de 3-2, după prelungiri, iar în anul 2000, Gloria Bistrița se impunea în fața lui FCM Bacău cu 3-1, la loviturile de departajare (2-2 la finalul timpului regulamentar), pe stadionul Cotroceni.