VIDEO Se împlinesc 60 de ani de la primul gol marcat de Pele la Cupa Mondială de Fotbal

Pele
Pele
19 iunie 2018, 13:43

La CM 1958 din Suedia, Edson Arantes do Nascimento avea doar 17 ani, 7 luni şi 24 zile când a marcat golul victoriei Braziliei în meciul cu Ţara Galilor (1-0) din sferturi, în faţa a 23.921 spectatori masaţi în tribunele arenei Ullevi din Goteborg. Aşa s-a născut o legendă.

Pele, care va împlini 78 ani pe 23 octombrie, a marcat acel prim gol al său la Cupa Mondială în minutul 66 al meciului arbitrat de austriacul Friedrich Seipelt. Brazilia s-a calificat după acea victorie în semifinalele competiţiei.

Tot într-o zi de 19, dar a lunii noiembrie 1969, Pele a înscris al 1.000-lea său gol dintr-o carieră uimitoare.

La CM 1958, Pele a reuşit apoi o triplă în semifinala cu Franţa (5-2) şi apoi o dublă în finala cu Suedia (5-2).

În patru participări la Cupa Mondială, Pele a marcat 12 goluri.

Pele era aşteptat la ceremonia de deschidere a CM 2018 din Rusia, dar voiajul său nu a mai avut loc din cauza unor probleme de sănătate.