VIDEO România a obţinut locul 7 în finala pe echipe la CE de gimnastică masculină de la Sofia

România a terminat pe locul 7 la CE de Gimnastică Artistică Masculină. Duminică, Marius Berbecar şi Andrei Muntean luptă pentru medalii în finală la paralele. Competiţia va fi transmisă în direct de TVR2 şi TVR HD.

24 Mai 2014, 17:21 (actualizat 24 Mai 2014, 17:39) |
Exercițiul la sărituri al lui Andrei Muntean

Echipa masculină de gimnastică a României s-a clasat, sâmbătă, pe locul 7 în finala Campionatului European de la Sofia. Titlul european a fost câştigat de echipa Rusiei.

Din echipa României fac parte Marius Berbecar, Andrei Muntean, Cristian Băţagă, Andrei Ursachi, Laurenţiu Nistor. Sportivii români  au obţinut un total de 252.779 puncte, din care 39.866 puncte la cal cu mânere, 42.899 la inele, 43.266 la sărituri, 44.840 la paralele, 39.733 la bară fixă şi 42.195 la sol.

Exercițul lui Andrei Ursache la cal cu mânere
În calificări, gimnaştii români au acumulat 254.054 puncte, cu care s-au clasat pe locul 8.

Medaliile de aur au revenit echipei Rusiei (267.959 puncte), cele de argint Marii Britanii (265.953), iar cele de bronz au fost cucerite de Ucraina (262.087).

La ediţia din 2012 a Campionatului European, România a obţinut medaliile de bronz, după Marea Britanie (aur) şi Rusia (argint).

La Sofia, duminică vor avea loc finalele pe aparate, în care România va avea doi reprezentanţi: Marius Berbecar şi Andrei Muntean la paralele.

La juniori, echipa României s-a clasat, miercuri, pe locul 19 (227.533 puncte), din 20 de participante.