CHAMPIONS LEAGUE

VIDEO Real Madrid - Borussia Dortmund 2-0 / Germanii - în finală, printre urechile acului

TVR 1, TVR HD şi tvrplus.ro au transmis în direct manşa a doua a semifinalelor Ligii Campionilor, dintre Real Madrid şi Borussia Dortmund, scor 2-0.

În tur, germanii s-au impus cu 4-1, astfel că s-au calificat în a doua finală de Liga Campionilor din istoria, după cea câştigată în urmă cu 16 ani.

01 Mai 2013, 00:37 |
Borussia Dortmund, prima finalista a Ligii Campionilor

Borussia Dortmund a acces în a doua finală a Ligii Campionilor din istorie, după cea câştigată în 1997 (3-1 cu Juventus Torino), în ciuda eşecului de pe Santiago Bernabeu, scor 0-2 (0-0), în faţa lui Real Madrid.

Ambele reuşite ale gazdelor, care au dominat autoritar jocul, au venit în finalul jocului: Karim Benzema a deschis scorul în minutul 83, iar Sergio Ramos le-a dat speranţe fanilor, cu un gol izbutit în minutul 88. A 13-a calificare în finala Ligii Campionilor nu a fost reuşită din cauza numeroaselor ratări monumentale ale gazdelor, în ciuda unei dominări categorice în faţa unei echipe venite să joace pe contraatac.

Aceasta este prima înfrângere suferită de Borussia Dortmund în această ediţie a Ligii Campionilor.

Real Madrid: Diego Lopez - Essien, Varane, Ramos, Coentrao (Kaka '57) - Xabi Alonso (Khedira '67), Modric - Di Maria, Özil, C. Ronaldo - Higuain (Benzema '57). Antrenor: Jose Mourinho

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - Bender (Santana '90+1), Gündogan - Blaszczykowski, Götze (Grosskreutz '14), Reus - Lewandowski (Kehl '87). Antrenor: Jürgen Klopp

Real Madrid este recordmena Ligii Campionilor, cu 9 trofee (ultimul câştigat în 2002) şi 3 finale pierdute.

Site-ul StirileTVR.ro v-a oferit în timp real cele două goluri şi v-a ţinut la curent cu cele importante evenimente ale partidei şi în format LIVE TEXT:

• posesia balomnului: 59% - 41%

Final de meci. Borussia Dortmund se califică dramatic în finala Ligii Campionilor.

Min. 90+3 Sergio Ramos a trimis cu capul pe lângă poartă, din 9 metri, după un corner de pe flancul drept, executat de Ozil.

Min. 90+1 S-au indicat 5 minute de prelungire. Santana i-a luat locul lui Bender, accidentat.

Sergio Ramos inscrie pentru 2-0
MIN. 88 REAL MADRID CONDUCE CU 2-0, DUPĂ GOLUL LUI SERGIO RAMOS. Benzema a oprit excelent un balon pe flancul stâng, la 7 metri de poartă, a întors balonul spre Sergio Ramos, care a înscris din 7 metri, uşor lateral stânga.

Min. 87 Lewandowski a fost înlocuit de Kehl.

Min. 85 Weidenfeller îl blochează pe Sergio Ramos în două rânduri, în decurs de aproximativ 20 de secunde. Madrilenii se află în atac cu toată echipa, pe fondul unui joc ultradefensiv al germanilor.

Benzema deschide scorul
MIN. 83 KARIM BENZEMA DESCHIDE SCORUL. Pasa lui Kaka l-a găsit liber pe Cristiano Ronaldo, pe flancul drept, iar pasa acestuia l-a găpsit demarcat pe atacantul francez, care a punctat din 5 metri.

Min. 81 Cartonaş galben pentru Khedira, pentru un fault asupra lui Błaszczykowski.

Min. 79 Cartonaş galben pentru Sergio Ramos, după un fault asupra lui Piszczek.

Min. 76 Contraatac faza a doua a oaspeţilor, dar Lewandowski a şutat în Essien, de la 11 metri.

Min. 74 Real Madrid domină autoritar meciul, dar lipsa de inspiraţie în atac a elevilor lui Jose Mourinho este principala cauză pentru care campioana en-titre a Spaniei nu izbuteşte să înscrie în acest meci.

Min. 72 Kaka a şutat puţin pe lângă poartă din 10 metri.

Min. 71 Cristiano Ronaldo a trimis cu capul spre poartă, iar Di Maria a ajuns prea târziu la o minge care a trecut puţin pe lângă bara din dreapta lui Weidenfeller.

Min. 70 Cristiano Ronaldo a şutat peste poartă, din 16 metri.

Min. 67 Di Maria a şutat pe lângă poartă, de la 14 metri, lateral stânga. Sami Khedira l-a înlocuit pe Xabi Alonso.

Min. 63 Lewandowski ratează o execuţie eficientă, din 8 metri.

Min. 62 Diego Lopez are o paradă incredibilă în faţa lui Gundogan, care a şutat slab din 7 metri, după o pasă excelentă a lui Reus, de pe flancul drept.

Min. 59 Real Madrid îşi asumă tot mai multe riscuri în atac, pe fondul unui joc de pase deosebit de slab al Borussiei.

Min. 57 Kaka şi Benzema au intrat pe teren în locul lui Coentrao, respectiv Higuain.

Min. 53 Primul corner al oaspeţilor în această repriză, dar defensiva ibericilor a respins cu uşurinţă acest atac.

Min. 50 BARĂ A LUI LEWANDOWSKI, din 8 metri, lateral dreapta, după un contraatac rapid al oaspeţilor, plecat de la o recuperare a lui Hummels.

Min. 47Am cincilea şi al şaselea corner pentru Real în acest meci. La prima lovitură de colţ, Hummels a respins în afara terenului, iar la a doua, Sergio Ramos a faultat în atac.

A început repriza a doua. Gazdele au repus balonul în joc.

Real Madrid a făcut spectacol în primul sfert de oră al meciului, dar elevii lui Jose Mourinho nu l-au putut învinge pe excepţionalul portar Roman Weidenfeller în patru situaţii clare de a marca. Borussia nu a avuzt decât o singură fază de poartă, în minutul 13, dar şutul lui Lewandowski a fost reţinut fără prea mari emoţii de Diego Lopez.

Statistica primei reprize a meciului Real Madrid - Borussia Dortmund, potrivit UEFA:

Prima repriză a luat sfârşit.

Min. 45 Cristiano Ronaldo a şutat mult peste buturi, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 35 de metri. S-au indicat 2 minute de prelungire.

Min. 43 Gundogan a primit cartonaş galben, după un fault asupra lui Ozil. Şi Higuain a primit un cartonaş galben, după ce a protestat la o fază în care fusese surprins în off-side.

Min. 40 Weidenfeller a reţinut spectaculos un balon de deasupra capului lui Cristiano Ronaldo, centrat de Higuain, de pe partea stângă.

Min. 35 Primul corner al meciului pentru oaspeţi. Defensiva ibericilor a respins fără probleme acest atac.

Min. 33 Cele două echipe pierd uşor posesia, astfel că fazele de poartă au devenit tot mai rare în ultimele minute.

Min. 26 Coentrao a primit un cartonaş galben, după un fault asupra lui Lewandowski.

Min. 25 Acţiune excelentă a lui Ozil pe flancul stâng, dar şutul lui Di Maria, de la 17 metri, a fost blocat de Hummels.

Min. 22 Borussia a reuşit să oprească presiunea pe propriul careu, dar tot gazdele sunt cele care domină jocul.

Min. 16 Dominare autoritară a gazdelor, pe fondul unui joc de pase extrem de slab al nemţilor.

Min. 15 Mesut Ozil, scăpat singur cu Weidenfeller, în urma unei devieri de senzaţie a lui Higuain, a şutat pe lângă poartă, de la 13 metri.

Min. 14 Mario Gotze, accidentat, a fost înlocuit de Kevin Grosskreutz.

Min. 13 Lewandowski a şutat din vole, pe spate, de la 10 metri, lateral dreapta, dar pe direcţia portarului Diego Lopez. La faza următoare, Cristiano Ronaldo a şutat în Weidenfeller, de la 7 metri!

Min. 11 Gazdele atacă cu toate liniile, dar, până acum, defensiva germanilor se descurcă onorabil.

Min.9 Şutul lui Cristiano Ronaldo, de la 14 metri, lateral dreapta, a trecut mult peste poartă.

Min. 8 Al patrulea corner al gazdelor rămâne fără rezultat, după ce Schmelzer a respins, într-un duel aerian cu Sergio Ramos.

Min. 7 A treia lovitură de colţ pentru gazde, după o centrare a lui Di Maria, din flancul drept, deviată de Hummels. Germanii resping uşor şi acest atac.

Min. 4 Higuain a şutat în Weidenfeller, de la 8 metri, lateral dreapta, din poziţie de unu-la-unu. Lovitura de colţ rezultată a rămas fără rezultat.

Min. 2 Primul corner aparţine gazdelor, dar Hummels a respins cu capul. Şutul lui Di Maria, de la 25 de metri, lateral stânga, a trecut mult peste poartă.

Meciul a început. Lovitura de începere au avut-o oaspeţii.

Cele două echipe au intrat pe teren.

ECHIPELE DE START:

Real Madrid: 41-Diego Lopez - 15-Michael Essien, 4-Sergio Ramos, 2-Raphael Varane, 5-Fabio Coentrao - 19-Luka Modric, 14-Xabi Alonso - 22-Angel Di Maria, 10-Mesut Ozil, 7-Cristiano Ronaldo - 20-Gonzalo Higuain. Antrenor: José Mourinho.

Borussia Dortmund: 1-Roman Weidenfeller - 26-Lukasz Piszczek, 4-Neven Subotic, 15-Mats Hummels, 29-Marcel Schmelzer - 8-Ilkay Guendogan, 6-Sven Bender - 16-Jakub Blaszczykowski, 10-Mario Goetze, 11-Marco Reus - 9-Robert Lewandowski. Antrenor: Jürgen Klopp

Borussia Dortmund are şansa de a se răzbuna pe Real Madrid, după eşecul din ultima semifinală jucată de galben-negri, în aprilie 1998. Madrilenii s-au impus atunci cu 2-0 pe teren propriu (Morientes '24, Karembeu '67), iar jocul retur s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Borussia Dortmund nu a pierdut decât o singură dată un avantaj de trei goluri din tur, în cupele europene. În decembrie 1987, în Cupa UEFA, FC Brugge i-a învins pe germani 5-0, pe teren propriu, după prelungiri. În tur, belgienii fuseseră învinşi cu scorul de 3-0 pe Westfallenstadion.

În conferinţa de presă de dinaintea acestei partide, antrenorul gazdelor, Jose Mourinho, a dezvăluit că i-a considerat pe germani drept unii favoriţii la cucerirea trofeului încă de la începutul sezonului şi că le-a spus elevilor săi că acest meci trebuie jucat până la ultima picătură de efort.

"E greu să apreciez care sunt şansele matematice să ne calificăm în finală. Eu deja le-am spus totul jucătorilor mei, iar cel mai important lucru a fost să vorbesc despre greşelile pe care le-am făcut la Dortmund.

La cele mai mult cluburi, succesul aparţine tuturor, iar eşecul, antrenorului. Câteodată, fotbalul nu este drept, dar în meciul tur a fost, astfel că Borussia a meritat să învingă. Însă totul este încă posibil.

Am evoluat slab la Dortmund şi este greu de crezut că o vom face iarăşi. Vreau ca jucătorii mei să dea dovadă de forţă mentală. Trebuie ca ei să se simtă bine pe teren, chiar dacă ne aflăm într-o situaţie delicată. Trebuie să jucăm minut de minut, gol după gol, până la ultima suflare. Am putea să fim învinşi, dar nu avem nicio şansă dacă vom juca la fel ca la Dortmund.

Simt că este cel mai important meci pentru Real în ultimii 10 ani, dar am simţit şi că, în tur, am evoluat ca într-o partidă amicală.

Dacă nu câştigăm Liga Campionilor, nu se schimbă nimic. Sunt mulţi antrenori care n-au câştigat-o, iar eu trebuie să-i mulţumesc lui Dumnezeu că am cucerit de două ori trofeul (n. red. - cu FC Porto, în 2004, şi cu Internazionale Milano, în 2010).

I-am considerat favoriţi la câştigarea trofeului pe cei de la Borussia încă de la începutul sezonului"
, a spus Jose Mourinho.

De partea cealaltă, tehnicianul Jürgen Klopp a afirmat că Borussia nu-şi va schimba stilul de joc, urmând a evolua pe cât de compact, pe atât de îndrăzneţ.

"Ne-am încântat fanii în meciul tur, toată lumea ştie cum putem juca, dar staţi să vedem ce se va întâmpla în acest meci. Nu suntem încă în finală, dar rezultatul din partida tur a fost mai bun decât ne aşteptam. Însă tot va trebuie să luptăm din toate puterile în acest joc. Ar fi o prostie din partea noastră să credem că ştim cu precizie ce va întâmpla, întrucât Realul ne poate pune probleme. Avem un potenţial ofensiv extraordinar, dovedit în prima manşă.

Pentru fanii Borussiei, această competiţie este specială. am auzit că vor veni cam 8.000 de suporteri la Madrid. Şi cei rămaşi acasă vor trăi intens jocul, iar multă lume ne va urmări fie de acasă, fie din baruri. Deci, dacă de noi depinde împlinirea viselor atât de multor fani, trebuie să răspundem corect.

Echipa trebuie să fie disciplinată, compactă, dar şi îndrăzneaţă. Avem această idee de joc de mult timp. Nu-mi aparţine mie, n-am inventat eu jocul. Însă teoria este simplă, a pune ideile în practică este tot ce contează.

Nimeni nu se gândea, în urmă cu câţiva ani, că vom ajunge aici, însă nu am câştigat nimic. Totul se poate întâmpla în fotbal. Trbeuie să ne concentrăm pe ce va întâmpla pe teren. Sunt convins că echipa mea va juca aşa cum trebuie şi că va fi greu de învins"
, a declarat şi Jürgen Klopp.

Cele două echipe se întâlnesc pentru a doua oară în acest sezon al Ligii Campionilor, după cele două jocuri din grupa D: germanii s-au impus pe teren propriu (2-1, în 24 octombrie, graţie golurilor lui Robert Lewandowski '36 şi Marcel Schmelzer '64, respectiv Cristiano Ronaldo '38) şi au fost la câteva minute să se impună şi pe Santiago Bernabeu (2-2, în 6 noiembrie, după reuşitele lui Marco Reus '28 şi Alvaro Arbeloa '45-autogol, respectiv Pepe '34 şi Mesut Ozil '89).

Celălalt duel dintre cele două echipe, în Champions League, a avut loc în februarie 2003, în faza a doua a grupelor: Real s-a impus pe Santiago Bernabeu cu 2-1 (Raúl González '43, Ronaldo '56 / Koller 30), iar, la Dortmund, s-a înregistrat o remiză, 1-1 (Koller '23 / Portillo '90+2).

Real Madrid, FC Barcelona şi Bayern Munchen sunt recordmenele Ligii Campionilor, din punct de vedere al numărul de semifinale jucate. Madrilenii (clubul cu cele mai multe trofee în palmares, nouă la număr) se află la a 24-a semifinală din istorie, iar catalanii şi bavarezii o vor juca pe a 15-a. Borussia Dortmund va juca doar pentru a patra oară în penultimul act, după ediţiile din 1964, 1997 şi 1998.

Borussia Dortmund avea un palmares negativ cu echipele iberice, în competiţiile continentale, înaintea partidei tur: 6 succese, 7 egaluri, 7 înfrângeri, golaveraj 23-24.

Real Madrid avea un palmares pozitiv cu echipele din Germania, în cupele europene, înaintea manşei tur, dar Borussia le-a stricat golaverajul pozitiv: 21 de victorii, 10 remize, 19 eşecuri, golaveraj 85-83.