VIDEO Real Madrid a pierdut al doilea meci la rând în deplasare cu Galatasaray, la Istanbul

Real Madrid nu s-a calificat fără emoţii în semifinalele Ligii Campionilor. Campioana en-titre a Spaniei a pierdut cu 2-3 la Istanbul, cu Galatasaray, după ce a condus la pauză cu 1-0, dar, din minutul 72, a fost condusă cu 3-1 de elevii lui Fatih Terim. În tur, "Albii" se impuseseră cu scorul de 3-0.

Tragerea la sorţi pentru "ţintarul" semifinalelor Ligii Campionilor va avea loc vineri, 12 aprilie.

10 Aprilie 2013, 01:03 (actualizat 10 Aprilie 2013, 01:09) |
Galatasaray o invinge pe Real Madrid cu 3-2

Galatasaray Istanbul şi Real Madrid au reeditat "dubla" din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, ediţia 2000/2001: 3-0 pentru iberici şi 3-2 pentru turci.

Spre deosebire de acele partide, madrilenii au avut ceva emoţii pentru calificarea în a 24-a semifinală din istoria clubului, un record european inedit. Astfel, elevii lui Jose Mourinho au condus cu 1-0 la Istanbul, graţie reuşitei lui Cristiano Ronaldo ('7), gazdele au emis din nou, spectaculos, pretenţii la calificare, după superbele goluri înscrise de Emmanuel Eboué ('57), Wesley Sneijder ('70) şi Didider Drogba ('72), dar Cristiano Rondalo ('90+3) a închis meciul cu al 11-lea gol stagional în această competiţie.

Galatasaray: Muslera - Eboué (Elmander '80), Gökhan Zan, Semih, Riera - Hamit Altintop (Amrabat '46), Felipe Melo, Inan - Sneijder - Umut Bulut (Sabri Sarioglu '63), Drogba. Antrenor: Fatih Terim

Real Madrid: Lopez - Essien (Arbeloa '31), Pepe, Varane, Coentrao - Khedira, Modric - Di Maria, Özil (Albiol '81), Ronaldo - Higuain (Benzema '73). Antrenor: Jose Mourinho

Oaspeţii au încheiat partida în inferioritate numerică, după eliminarea lui Alvaro Arbeloa, în minutul 90. Fundaşul portughez a primit două cartonaşe galbene în decurs de un minut şi jumătate: primul pentru un fault, al doilea, pentru injurii aduse arbitrului francez Stéphane Lannoy.

• posesia balomnului: 53% - 47%

Turcii nu au mai ajuns în semifinalele competiţiei din 1989, atunci când drumul spre finală le-a fost barat de Steaua Bucureşti (4-0 la Bucureşti, 1-1 la Izmir). Interesant este că ultima echipă care a eliminat "Cim-Bom"-ul din Liga Campionilor a fost tot Steaua, în august 2008 (2-2 la Istanbul şi 1-0 în Ghencea), în play-off.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de trei ori, iar turcii s-au impus în două rânduri, pe vremea când erau antrenaţi de Mircea Lucescu, iar pe Ali Sami Yen evoluau Gică Hagi şi Gică Popescu.

În 25 august 2000, la primul meci pe banca tehnică a Galatei, Mircea Lucescu îi conducea pe turci la o victorie splendidă în Supercupa Europei, scor 2-1, după prelungiri. Pentru învingători a marcat Jardel ('41-penalty, '102), iar pentru "galactici" a punctat Raul Gonzalez ('79-penalty).

Celălalt succes, unul spectaculos, a fost un 3-2, din 3 aprilie 2001, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Golurile victoriei au fost marcate de Davala ('47-penalty), Hasan Şaş ('66), Jardel ('75), respectiv Ivan Helguera ('33), Makelele ('43). La finalul acelei partide, tehnicianul român avea să afirme că partea a doua a partidei "a fost cea mai bună repriză din întreaga mea carieră". În retur, însă, "galacticii" s-au impus cu 3-0 (Raul '15, '37, Helguera '28).

În această ediţie a Ligii Campionilor, Galatasaray a juca şi contra campioanei României, CFR Cluj. La Istanbul, cele două echipe au remizat, scor 1-1, dar, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", elevii lui Fatih Terim s-au impus cu 3-1.