FC Liverpool câştigă Cupa Ligii Angliei, primul trofeu după şase ani

„Cormoranii” de la Liverpool au cucerit duminică Cupa Ligii Angliei – Carling Cup, primul trofeu câştigat după o pauză de şase ani. Pe stadionul Wembley, formaţia de pe Anfield a învins Cardiff într-o finală dramatică, scor 5-4 după executarea loviturilor de departajare.

27 Februarie 2012, 13:37 (actualizat 22 Mai 2012, 20:52) |
După 120 de minute, scorul era 2-2 / FOTO: LiveLeak.com
SUMAR

Cardiff nu a câştigat niciodată Cupa Ligii Angliei

După victoria de duminică, Liverpool şi-a asigurat participarea în viitorul sezon de Europa League

După toate canoanele, a fost o partidă echilibrată. Cardiff a deschis scorul în minutul 19 prin Joe Mason. Liverpool a egaleat în minutul 60, prin Martin Skrtel. În minutul 108,  Dirk Kuyt a făcut 2-1 pentru Liverpool. Zece minute mai târziu, aproape de finalul meciului, scorul a devint însă 2-2, după ce Ben Turner a înscris pentru Cardiff.

Meciul s-a decis la loviturile de departajare, când Cardiff a ratat trei din cele cinci încercări. Liverpool şi-a asigurat astfel participarea în sezonul următor din Europa League.

Lovituri de departajare

Cardiff City: Miller, Gestede, Anthony Gerrard - au ratat. Au marcat Cowie, Whittingham.

FC Liverpool: Steven Gerrard, Adam - au ratat. Au marcat Kuyt, Downing, Glen Johnson.

Ultimul trofeu obţinut de FC Liverpool a fost Cupa Angliei, în 2006. Cardiff City, pe de altă parte, echipă de divizia a II-a, nu a câştigat niciodată „Carling Cup”. În meciul de duminică s-au înfruntat şi doi veri, Steven Gerrard (căpitanul FC Liverpool) şi Anthony Gerrard (Cardiff), ambii selectaţi pentru realizarea loviturilor de departajare, ambii eşuând în încercările lor.

E întotdeauna greu când se ajunge la penalty-uri”, a declarat căpitanul FC Liverpool. „Întotdeauna unul dintre noi este trist, iar celălalt sărbătoreşte. E un amestec de emoţii. Sunt încântat că am câştigat cupa, dar mă gândesc şi la Anthony şi echipa lui. Nu contează ce îi spun, va fi dezamăgit. Sunt alături de el”, a ţinut să precizeze Steven Gerrard.

Echipa Cardiff: Tom Heaton - Kevin McNaughton, Mark Hudson, Ben Turner, Andrew Taylor, Don Cowie, Aron Gunnarsson, Peter Whittingham, Joe Mason, Kenny Miller, Rudy Gestede. Antrenor:  Malky MacKay, Darcy Blake, Anthony Gerrard, Filip Kiss.

Echipa Liverpool: José Manuel Reina - Glen Johnson, Martin Škrtel, Daniel Agger, José Enrique, Jordan Henderson, Charlie Adam, Steven Gerrard, Stewart Downing, Luis Suarez, Andy Carroll, Jamie Carragher, Craig Bellamy, Dirk Kuyt. Antrenor: Kenny Dalglish.