VIDEO Borussia Dortmund - Malaga 3-2 / Dârza Malaga, îngenuncheată în ultimele secunde

TVR 1, TVR HD şi tvrplus.ro a transmis în direct manşa a doua a "sferturilor" Ligii Campionilor, dintre Borussia Dortmund şi Malaga, scor 3-2 (1-1). În tur, pe "La Rosaleda", cele două echipe au remizat, scor 0-0.

Site-ul stirileTVR.ro v-a ţinut la curent, în timp real, şi cu evoluţia scorului din celălalt "sfert" al zilei, Galatasaray Istanbul - Real Madrid, scor 3-2.

09 Aprilie 2013, 03:23 (actualizat 10 Aprilie 2013, 01:11) |
Calificare formidabila a Borussiei Dortmund in semifinalele Ligii Campionilor

Borussia Dortmund s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor pentru prima dată după 15 ani, în urma unui meci dramatic în faţa Malagăi, câştigat cu scorul de 3-2 (1-1) în ultimele secunde de joc.

Oaspeţii au condus în două rânduri, graţie reuşitelor lui Joaquin ('25) şi Eliseu ('82), dar campioana ultimelor două ediţii din Budesliga s-a calificat graţie golurilor marcate de Robert Lewandowski ('40), Marco Reus ('90+1) şi Felipe Santana ('90+3).

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Santana, Schmelzer - Gündogan (Hummels '86), S. Bender (Şahin '73) - Blaszczykowski (Schieber '72), Götze, Reus - Lewandowski. Antrenor: Jürgen Klopp

Malaga: Caballero - Gamez, S. Sanchez, Demichelis, Antunes - Toulalan, Camacho - Joaquin (Portillo '87), Isco, Duda (Eliseu '74) - J. Baptista (Santa Cruz '83). Antrenor: Manuel Pellegrini

Comentariul LIVE TEXT al celor două partide:

A luat sfârşit şi meciul Galatasaray - Real Madrid, cu victoria gazdelor, scor 3-2. Real Madrid s-a calificat, însă, în semifinale, devenind prima echipă care îşi trece în palmares 24 de calificări în penultimul act al acestei competiţii.

PARTIDA SE ÎNCHEIE! Borussia Dortmund s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor pentru prima dată după 15 ani!

Felipe Santana o califica pe Borussia Dortmund in semifinalele Ligii Campionilor
MIN. 90++3 GOOOL AL BORUSSIEI! 3-2! GOL MARCAT DE FELIPE SANTANA, DIN 2 METRI! Şi acest gol este suspect de off-side, la fel ca al doilea gol al ibwericilor.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 90+3 CRISTIANO RONALDO A PUNCTAT A DOUA OARĂ ÎN ACEST MECI.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 90 Alvaro Arbeloa a primit două cartonaşe galbene în decurs de un minut şi, astfel, a fost eliminat!

Reus inscrie pentru 2-2
MIN. 90+1 2-2! REUS EGALEAZĂ, DUPĂ O FAZĂ ÎNCÂLCITĂ!

Min. 88 Toulalan a primit un cartonaş galben.

Min. 87 Francisco Portillo a intrat în locul lui Joaquin.

Min. 86 Gundogan a fost înlocuit de Hummels. Reus a şutat peste poartă, de la 25 de metri, dintr-o lovitură liberă.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 82 Albiol i-a luat locul lui Ozil.

Min. 83 Julio Baptista a fost înlocuit de Roque Santa Cruz.

MIN. 82 GOL PENTRU MALAGA, REUŞIT DE ELISEU, DUPĂ UN CONTRAATAC RAPID. 2-1 PENTRU MALAGA! Gol înscris din off-side, însă, dar reuşita a fost validată.

Min. 79 Ocazie imensă a lui Gotze: şutul său, de la 13 metri, a fost deviat în corner de Willy, cu piciorul.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 75 Ocazie pentru Cristiano Ronaldo, al cărui şut, de la 10 metri, lateral dreapta, a trecut peste poartă.

Min. 76 Ocazie imensă a lui Reus, al cărui şut, din 8 metri, a fost blocat de Willy.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 72 3-1 PENTRU GALATASARAY, DUPĂ UN GOL DE SENZAŢIE IZBUTIT DE DIDIER DROGBA, CU CÂLCÂIUL, DE LA 7 METRI!

Min. 73 Şut defectuos al lui Duda, de la 20 de metri, lateral stânga. Imediat după aceea, Duda a fost înlocuit de Eliseu.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 70 WESLEY SNEIJDER A ADUS-O PE GALATASARAY ÎN AVANTAJ, CU UN GOL MARCAT DE LA 12 METRI, LA FIRUL IERBII. 2-1!

Min. 72 Julian Schieber şi Şahin au intrat în locul lui Jakub Blaszczykowski şi Sven Bender.

Min. 70 Şut formidabil al lui Toulalan, de la 30 de metri, respins greu în faţă de Weidenfeller.

Min. 69 Bender este surprins în off-side, la 14 metri de poartă, astfel că golul lui Gotze este anulat.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 63 Sabri a intrat în locul lui Umut Bulut.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 62 Ocazie monumentală a lui Sneijder, de la 8 metri, lateral stânga. Mijlocaşul ofensiv olandez a şutat în diagonală mult pe lângă un Diego Lopez bătut.

Min. 62 Jesus Gamez a primit un cartonaş galben, pentru o simulare.

Min. 60 Malaga a început să apeleze tot mai des la atacuri poziţionale.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 58 GOL SUPERB MARCAT DE EBOUE, CU UN ŞUT DE LA 18 METRI. 1-1!

Galatasaray - Real Madrid / Min. 57 Ocazie imensă a lui Cristiano Ronaldo: de pe linia careului de 6 metri, golgheterul Ligii Campionilor a şutat pe lângă poartă.

Min. 53 Gotze a şutat mult peste poartă de la colţul careului de 6 metri, din flancul stâng.

Min. 48 Weidenfeller s-a remarcat la lovitura de cap a lui Joaquin, de la 8 metri, uşor lateral stânga.

A început şi repriza a doua în meciul Galatasaray - Real Madrid. La gazde, Altintop a fost înlocuit de Amrabat.

Min. 47 Lewandowski a şutat în braţelele lui Willy, de la 20 de metri. Borussia s-a aruncat în atac din primele minute.

REPRIZA A DOUA A ÎNCEPUT. Gazdele au repus balonul în joc.

• posesia balomnului: 53% - 47%

PRIMA REPRIZĂ A CELOR DOUĂ MECIURI A LUAT SFÂRŞIT.

Min. 45+1 Duda centrează formidabil, de la 40 de metri, iar Joaquin a trimis cu capul, de la 13 metri, pe poartă, însă Weidenfeller a reţinut spectaculos.

Lewandowski inscrie golul egalizator al Borussiei Dortmund
MIN. 40 ROBERT LEWANDOWSKI A FINALIZAT UN CONTRAATAC SUPERB AL GAZDELOR: 1-1

Min. 35 Borussia Dortmund îşi continuă dominarea teritorială, dar elevii lui Jurgen Klopp nu izbutesc decât foarte greu să se apropie de careul advers.

Min. 32 Corner pentru gazde, după o acţiune a lui Mario Gotze, pe flancul drept.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 31 Jose Mourinho l-a înlocuit pe Arbeloa cu Essien.

Joaquin deschide scorul la Dortmund
MIN. 25 MALAGA DESCHIDE SCORUL PRIN JOAQUIN, CU UN ŞUT DE LA 18 METRI. A fost primul şut pe poartă al meciului şi al treilea gol pentru mijlocaşul de 31 de ani în această ediţie a Ligii Campionilor.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 20 Sneijder a primit un cartonaş galben pentru proteste, după o fază la care turcii au cerut penalty, la un duel Eboue - Fabio Coentrao.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 16 Sneijder ajunge prea târziu la diagonala lui Felipe Melo, la 10 metri de poarta lui Diego Lopez.

Min. 14 Lobul lui Lewandowski, de la 20 de metri, a trecut peste poarta lui Willy, ieşit la 12 metri.

Min. 10 Borussia Dortmund domină teritorial partida, dar tehnicianul Manuel Pellegrini şi-a aşezat excelent echipa, astfel că lipsesc culoarele spre poarta lui Willy.

Min. 8 Primul cartonaş galben i-a fost acordat lui Sven Bender, pentru un fault asupra lui Joaquin.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 8 CRISTIANO RONALDO A DESCHIS SCORUL, DIN 3 METRI, DUPĂ O PASĂ DIN FLANCUL DREPT A LUI DI MARIA. Este al 10-lea gol stagional, în Liga Campionilor, pentru golgheterul competiţiei.

Galatasaray - Real Madrid / Min. 3 Prima ocazie a meciului a aparţinut oaspeţilor, dar şutul lui Di Maria din afara careului, a fost deviat în corner de Muslera.

CELE DOUĂ MECIURI AU ÎNCEPUT.

Echipele au intrat pe teren.

Echipele de start:

• Borussia Dortmund: 1-Roman Weidenfeller - 26-Lukasz Piszczek,4-Neven Subotic, 27-Felipe Santana, 29-Marcel Schmelzer - 8-Ilkay Guendogan, 6-Sven Bender - 16-Jakub Blaszczykowski, 10-Mario Goetze, 11-Marco Reus - 9-Robert Lewandowski.
  • Malaga: 13-Willy Caballero - 2-Jesus Gamez, 5-Martin Demichelis, 21-Sergio Sanchez, 25-Antunes - 6-Ignacio Camacho, 8-Jeremy Toulalan, 7-Joaquin, 10-Julio Baptista, 22-Isco - 17-Duda

Echipele de start şi din celălalt meci al serii, Galatasaray - Real Madrid:

• Galatasaray: 25-Fernando Muslera - 27-Emmanuel Eboue, 5-Gokhan Zan, 26-Semih Kaya, 11-Albert Riera - 4-Hamit Altintop, 10-Felipe Melo, 14-Wesley Sneijder, 8-Selcuk Inan - 19-Umut Bulut, 12-Didier Drogba.
  • Real Madrid: 41-Diego Lopez - 15-Michael Essien, 3-Pepe, 2-Raphael Varane, 5-Fabio Coentrao - 22-Angel Di Maria, 6-Sami Khedira, 10-Mesut Ozil, 19-Luka Modric, 7-Cristiano Ronaldo - 20-Gonzalo Higuain

AVANCRONICA CELOR DOUĂ MECIURI:

Borussia Dortmund încearcă să acceadă în prima semifinală de Liga Campionilor după 15 ani, în faţa debutantei Malaga, al cărei antrenor, Manuel Pellegrini, a intrat în istoria fotbalului, în urmă cu şapte ani, când a dus o altă debutantă, Villarreal, în penultimul act al competiţiei.

De la gazde vor lipsi Mats Hummels şi Jakub Błaszczykowski (accidentaţi), iar de la oaspeţi vor absenta Iturra şi Welington (suspendaţi din cauza cartonaşelor galbene) şi Eliseu (accidentat).

În partidele de campionat din week-end, Borussia Dortmund a câştigat cu scorul de 4-2 meciul cu Augsburg, de pe teren propriu, iar Malaga au fost învinsă cu 4-2, în deplasare, de Real Sociedad.

Borussia Dortmund este unica echipă neînvinsă în acest sezon de Champions League, iar germanii s-au calificat de fiecare dată în turul următor când au remizat în deplasare, cu excepţia semifinale cu Juventus Torino, din Cupa UEFA, în aprilie 1995 (2-2 în Italia şi 1-2 în Germania).

Ultima semifinală a galben-negrilor a avut loc în aprilie 1998, când erau deţinătorii trofeului: 0-2 pe Santiago Bernabeu, cu Real Madrid (Morientes '25, Karembeu '67), şi 0-0 pe Westfalenstadion.

De partea cealaltă, Malaga a devenit a patra echipă debutantî în această competiţie care a câştigat trei meciuri consecutive în grupe, după AC Milan (1992/93), Paris Saint-Germain (1994/95) şi Juventus Torino (1995/96).

Ibericii au reuşit să se califice de două ori mai departe în cupele europene, după ce au remizat, 0-0, pe teren propriu, în ediţia 2002/03 a Cupei UEFA: în runda a treia, i-au învins pe Leeds United, iar în faza următoare s-au impus la Atena, în faţa celor de la AEK, scor 1-0.

• Malaga - Anderlecht Bruxelles: 2-2

Statistica generală a partidelor jucate de Borussia Dortmund şi Malaga în acest sezon al Ligii Campionilor, începând din faza grupelor:

• Cartonaşe roşii: 0 - 0
  • Posesie: 45% (o medie de 28 de minute/meci) - 47% (o medie de 27 de minute/meci)
  • Pase reuşite: 66% - 65%

Real Madrid poate deveni, în urma "dublei" cu Galatasaray, prima echipă care atinge pentru a 24-a oară semifinalele Ligii Campionilor, în timp ce turcii ar juca în această fază a competiţiei pentru prima oară după 1989, atunci când drumul spre finală le-a fost barat de Steaua Bucureşti (4-0 la Bucureşti, 1-1 la Izmir). În tur, pe Santiago Bernabeu, campioana Spaniei s-a impus fără probleme, scor 3-0.

Ultima echipă care a eliminat "Cim-Bom"-ul din Liga Campionilor a fost tot Steaua, în august 2008 (2-2 la Istanbul şi 1-0 în Ghencea), în play-off.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de trei ori, iar turcii s-au impus în două rânduri, pe vremea când erau antrenaţi de Mircea Lucescu, iar pe Ali Sami Yen evoluau Gică Hagi şi Gică Popescu.

În 25 august 2000, la primul meci pe banca tehnică a Galatei, Mircea Lucescu îi conducea pe turci la o victorie splendidă în Supercupa Europei, scor 2-1, după prelungiri. Pentru învingători a marcat Jardel ('41-penalty, '102), iar pentru "galactici" a punctat Raul Gonzalez ('79-penalty).

Celălalt succes, unul spectaculos, a fost un 3-2, din 3 aprilie 2001, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Golurile victoriei au fost marcate de Davala ('47-penalty), Hasan Şaş ('66), Jardel ('75), respectiv Ivan Helguera ('33), Makelele ('43). La finalul acelei partide, tehnicianul român avea să afirme că partea a doua a partidei "a fost cea mai bună repriză din întreaga mea carieră". În retur, însă, "galacticii" s-au impus cu 3-0 (Raul '15, '37, Helguera '28).

În această ediţie a Ligii Campionilor, Galatasaray a juca şi contra campioanei României, CFR Cluj. La Istanbul, cele două echipe au remizat, scor 1-1, dar, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", elevii lui Fatih Terim s-au impus cu 3-1.