»

Victorii pentru Simona Halep şi Monica Niculescu la turneul WTA de la Indian Wells

Simona Halep - Vania King 6-1,6-1/Monica Niculescu - Heather Watson 6-4, 2-6, 6-2

12 Martie 2016, 08:06 (actualizat 12 Martie 2016, 08:21) |
Simona Halep / FOTO: wta

Numărul cinci în clasamentul WTA şi deţinătoarea titlului de la Indian Wells, Simona Halep nu a avut probleme cu americanca Vania King de care a trecut în 55 de minute cu scorul de 6-1, 6-1.

Simona Halep o va întâlni în turul al treilea Ekaterina Makarova din Rusia, jucătoare ce ocupă poziţia 32 în clasamentul WTA. În runda secundă Makarova a trecut 6-4, 6-4 de Lucie Hradecka din Cehia.

Şi Monica Niculescu s-a calificat în turul 3 la Indian Wells. Românca a avut nevoie de trei seturi pentru a o învinge pe britanica Heather Watson, 6-4, 2-6, 6-2, într-o partidă de două ore şi 13 minute.

Următoarea adversară pentru Monica Niculescu este poloneza Agnieszka Radwanska, a treia favorită a turneului. Radwanska s-a impus în runda secundă în faţa slovacei Dominika Cibulkova, scor 6-3, 3-6, 7-5.