BASCHET

Victorie pentru Gaz Metan, eşec pentru CSU Ploieşti în FIBA Eurochallenge

Echipa de baschet masculin Gaz Metan Mediaş a învins pe teren propriu pe francezii de la JDA Dijon, scor 92-89(41-38, 79-79), după prelungiri, în primul meci al Grupei D al FIBA Eurochallenge.

În acelaşi timp, campioana României, CSU Ploieşti, învinsă categoric, marţi, în deplasare, de formaţia finlandeză Joensuun Kataja, scor 91-67 (47-26), în aceeaşi fază din grupa B a competiţiei.

06 Noiembrie 2012, 21:16 |
FIBA Eurochallenge

Meciul de la Mediaş a fost unul dramatic, gazdele ducând meciul în prelungiri cu două secunde înainte de final, prin Dundjerski. Francezii au marcat şi ei, dar coşul nu a fost validat. În prelungiri, Nicoară a readus avantajul pentru Gaz Metan , 86-84, iar din acel moment băieţii lui Marcel Ţenter nu au mai cedat.

Gaz Metan Mediaş- Dundjerski 22 puncte, Mitchell 19, St. John 13, Nicoară 11, Mladenovici 10, Graham 9, Ivanovici 5, Mandache 3

JDA Dijon- Harris 32 puncte, Campabell 20, Aboudou 10, Prenom 10, Leloup 9, Tiggs 5, Miller 2, Melody 1.

În cealaltă partidă din grupa D, Khimik-Tartu Rock, scor 77-73 (38-44).

În meciul din Finlanda, formaţia lui Vladimir Arnautovici nu a avut nicio şansă, fiind învinsă categoric de gazde. Pentru CSU Ploieşti au marcat: Hargrove 21 puncte, Tica 15, Nyakundi 9, Vlahovici 8, Stănescu 7, Burlacu 4, Timermanis 3.

Formaţia prahoveană va avea în continuare următorul program în grupa B: CSU Ploieşti-Krasnye Krylia Samara (Rusia, 14 noiembrie), Keravnos (Cipru)-CSU Ploieşti (21 noiembrie), CSU Ploieşti-Joensuun (27 noiembrie), Krylia Samara-CSU Ploieşti (5 decembrie) şi CSU Ploieşti-Keravnos (1 decembrie).

Primele două clasate din fiecare dintre cele două grupe se vor califica în optimile de finală, fază care se va disputa sub forma a patru grupe de câte patru echipe. La fel, şi de aici, primele două clasate vor atinge sferturile de finală, care se vor derula sub formă de play-off, în sistemul ?cel mai bun dintre meciuri?.