BASCHET MASCULIN

Victorie pentru Energia Târgu Jiu în Eurochallenge, eșec pentru CSU Ploiești în Eurocup

Echipa de baschet masculin Energia Târgu Jiu a câștigat al doilea meci, în prelungiri, în grupele Eurochallenge, scor 72-67 (22-16, 12-16, 12-14, 17-17), pe teren propriu, contra bulgarilor de la Academic Sofia, în timp ce campioana CSU Ploiești a fost învinsă pe teren propriu de rușii de la Krasny Oktyabr Volgograd cu scorul de 79-96 (26-20, 18-31, 17-26, 18-19).

19 Noiembrie 2014, 22:51 |
Baschet românesc

Energia Târgu Jiu a ratat victoria în ultimele 29 secunde: Giordan Watson, Larry Turner și Michal Kremen au ratat câte o aruncare de două puncte în ultimul atac al partidei.

Marcatorii deținătoarei Cupei României în acest meci: Porter Troupe (17 p, 5 rec), Larry Turner (13 p, 11 rec, 2 pd), Tal Karpelesz (12 p, 1 rec), Nemanja Milosevic (11 p, 10 rec, 1 pd), Giordan Watson (10 p, 4 rec, 4 pd), Michal Kremen (7 p, 11 rec, 5 pd), Cătălin Vlaicu (2 p).

De la oaspeți, s-au remarcat Terry Smith (21 p, 6 rec, 4 pd) și Bruno Sundov (18 p, 11 rec, 3 pd).

În celălalt meci al grupei, disputat marți, Tartu Rock s-a impus în deplasarea din Ungaria, cu Ergis Körmend, scor 79-72 (19-13, 11-25, 23-17, 26-17).

Clasament (total meciuri - victorii - câștigate în prelungiri - pierdute în prelungiri - eșecuri - coșaveraj - puncte):

• 16 decembrie: Academic Sofia - Energia Rovinari

Marți, celelalte două echipe din Eurochallenge, CSM Oradea și Universitatea Cluj au fost învinse pe teren propriu. Bihorenii au cedat cu 69-77 (28-13, 9-19, 11-21, 21-24), în fața grupării Tofas SC, iar clujenii au fost depăși de SE Atomeromu cu scorul de 64-73 (22-19, 17-7, 10-22, 15-25).

În Eurocup, CSU Asesoft a început excelent meciul cu rușii de la Krasny Oktyabr Volgograd, dar, în final, nu au făcut față ritmului impus de oaspeți și au cedat cu scorul de 79-96 (26-20, 18-31, 17-26, 18-19).

Marcatorii grupării antrenate de Vladimir Arnautovic în acest meci:

Alhaji Mohammed (19 p, 5 rec, 1 pd), Jarvis Hayes (12 p, 3 rec), Gerald Lee (11 p, 6 rec, 5 pd), Dee Brown (11 p, 3 rec, 8 pd), Dragan Labovic (9 p, 1 rec, 2 pd), Jo

De la oaspeți, s-au remarcat Romeo Travis (25 p, 12 rec, 2 pd) și Randy Culpepper (23 p, 3 rec, 1 pd).

În celelalte două partide ale grupei s-au înregistrat următoarele rezultate: Partizan Belgrad - Lietuvos Rytas Vilnius: 76 - 85 (16-18, 16-20, 26-26, 18-21) și Hapoel Ierusalim - Banvitspor: 78-82 (18-21, 21-18, 21-17, 18-26)

Clasament (total meciuri - victorii - câștigate în prelungiri - pierdute în prelungiri - eșecuri - coșaveraj - procentaj de partide câștigate):