Victorie mare la FOTE pentru naţionala de volei feminin! România a învins Bulgaria şi speră la semifinale

Naţionala de volei feminin tineret a României a început perfect FOTE şi a învins Bulgaria în 4 seturi. La acest nivel de vârstă, adversarele erau medaliate cu bronz la europene astfel încât succesul cu Bulgaria reprezintă un pas important către semifinalele competiţiei.

22 Iulie 2019, 16:44 (actualizat 22 Iulie 2019, 16:46) | Georgiana Mihăilă |
Naţionala de volei feminin tineret / FOTO: cosr.ro

Primul set a fost şi cel mai disputat din meci. Româncele au fost mai atente pe final şi s-au impus la limită, 25-23. Entuziasmul din finalul primului set a continuat şi în actul secund. O serie de servicii în forţă, blocaje atente şi inspiraţia lui Căruţaşu în atac, ne-au ridicat rapid la 25-18. Startul ratat, 1-9, ne-a costat setul al treilea, dar revenirea în forţă din actul 4 ne-a dus spre un încântător 25-12, care ne dă dreptul să sperăm la semifinale.

Mâine, voleibalistele antrenate de Marius Macarie vor juca cu Ucraina.