Victorie de senzație pentru Irina Begu în primul tur la Praga, unde a trecut de letona Anastasija Sevastova. Patricia Țig, eliminată

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Praga, dotat cu premii totale de 202.250 dolari, după ce a învins-o fără probleme pe letona Anastasija Sevastova, cap de serie numărul 9, scor  6-2, 6-2.

11 August 2020, 15:13 (actualizat 11 August 2020, 16:57) |
Irina Begu, turneul de la Praga 2020
Patricia Țig

Begu (29 ani, 82 WTA) a reuşit o victorie impresionantă, prima pentru ea în circuitul WTA după pauza impusă de pandemia de coronavirus.

Begu şi Sevastova (30 ani, 43 WTA) sunt acum la egalitate în meciurile directe, 3-3.

Irina Begu trebuia să o întâlnească iniţial pe ucraineanca Daiana Yastremska, a patra favorită, dar aceasta s-a retras din motive medicale.

Begu şi-a asigurat un cec de 3.150 de dolari şi 30 de puncte WTA.

În turul secund o va înfrunta pe câştigătoarea dintre spaniola Aliona Bolsova şi o jucătoare venită din calificări, după ce franţuzoaica Fiona Ferro, care în weekend şi-a adjudecat titlul la Palermo, s-a retras din competiție.

Tot în primul tur, Patricia Maria Ţig, locul 86 WTA, a fost învinsă de Barbora Krejcikova (Cehia), locul 118 WTA, scor 6-4, 6-3, după un meci care a durat o oră şi 47 de minute. Pentru participarea la Praga, Ţig va primi 2.300 de dolari şi un punct WTA.