HANDBAL FEMININ

Victoria care dă speranţe: Spania - România 26-31 (12-15) VIDEO REZUMAT

Echipa națională feminină de handbal a României  a jucat, duminică, împotriva Spaniei, primul meci din cadrul Grupei Principale II de la Novi Sad. Meciul Spania - România 26-31 a fost transmis în direct pe TVR 2, TVR HD și portalul video al TVR, www.tvrplus.ro, începând cu ora 17:15. Siteul TVRnews.ro v-a ținut la curent, în format LIVE TEXT cu cele mai importante evenimente ale partidei.

09 Decembrie 2012, 18:24 (actualizat 09 Decembrie 2012, 20:54) |
Spania - Romania 26-31, VIDEO rezumat

ACTUALIZARE 20:48 Muntenegru a învins Ungaria cu scorul de 28-26, într-un meci contând pentru Grupa a II-a principală.

În aceste condiții, meciul România - Ungaria de marți devine decisiv pentru calificarea tricolorelor în semifinalele Campionatului European din Serbia. Fetele au nevoie de două victorii din cele două meciuri posibile pentru a spera la calificare.

Dacă sala de la Vrşeţ era românească, fetele lui Gheorghe Tadici au găsit doar câţiva fani tricolori în arena de la Novi Sad. Aceasta nu le-a împiedicat pe tricolore să intre extrem de motivate pe teren, astfel că după patru minute, România conducea deja la trei goluri diferenţă.

A urmat o perioadă echilibrată, în care fetele noastre şi ibericele au mers cap la cap, adversarele punând probleme mai ales pe zona pivotului.  Din minutul 20 însă, tricolorele au reluat diferenţa de trei goluri, mai ales prin reuşitel Adei Nechita şi Iuliei Curea. Până la pauză, pe tabelă nu s-a mai petrecut nimic notabil, însă pe teren, cele două arbitre au găsit de cuviinţă s-o elimine pe Crina Pintea, spre nedumerirea lui Gheorghe Tadici.

După reluare, a început show-ul Cristinei Neagu(7 goluri, cea mai bună marcatoare a meciului). Căpitanul echipei României a marcat primul gol al reprizei secunde, declanşând o adevărată goleadă în poarta Spaniei. Meiroşu, Curea, Nechita au marcat şi ele, ibericele fiind fără reacţie. După doar 5 minute,  România conducea cu 5 goluri diferenţă.  Antrenorul Spaniei a cerut timeout, dar degeaba. Fetele noastre s-au dezlănţuit şi au dus diferenţa la 10 goluri, în minutul 50.

În ultimele 10 minute, Spania şi-a adus aminte că este medaliata cu bronz la de la ultimele Jocuri Olimpice şi a revenit pe tabelă, profitând şi de uşoara relaxare  a fetelor noastre. În final, România a învins cu 5 goluri diferenţă, scor 31-26 şi aşteaptă cu speranţă meciul de marţi cu eterna rivală, Ungaria.

Marcatoare:

Spania - Begona Fernandez 5 goluri, Mangue 5, Beatriz Fernandez 4, Pena 4, Cuadrado 3, Pinedo 2, Barbosa 2, Martin 1

România - Neagu 7 goluri, Curea 6, Nechita 6, Brădeanu 5, Meiroşu 5, Stanca 2.

Duminică mai sunt programate în grupa II partidele dintre Ungaria-Muntenegru şi Germania-Rusia.

Meciul Ungaria - România va fi marţi de la ora 19:15, ÎN DIRECT pe TVR 2, TVR HD, portalul video al TVR www.tvrplus.ro şi LIVE TEXT pe TVRnews.ro.

Partide anterioare:

Tricolorele, egalate în ultimul minut: România - Rusia 21-21(12-7) VIDEO REZUMAT

Victorie chinuită, dar suficientă pentru calificare: România - Islanda 22-19 VIDEO REZUMAT

Vice-campioanele olimpice, prea puternice pentru tricolore: România - Muntenegru 20-23 VIDEO REZUMAT

Minutul 30: A început partea a doua

Minutul 30: Pauză, fetele noastre conduc cu trei goluri.

Minutul 29: Cartonaş roşu pentru Pintea. Arbitrele din Franţa susţin că jucătoarea noastră ar fi lovit cu cotul

Minutul 18: Două minute eliminare pentru Carmen Martin

Minutul 17: Spania - România 7-8, gol Mangue. Pintea a fost eliminată pentru 2 minute

Cele două arbitre care vor oficia această partidă sunt din Franţa

Se intonează cele două imnuri. Din păcate, echipa naţională nu va mai beneficia de susţinerea românilor, vremea potrivnică blocând drumurile atât la graniţa cu Serbia, cât şi în ţara vecină.

Tricolorele au părăsit, duminică dimineață, localitatea Vrșeț, pentru a se caza la Novi Sad, noua gazdă a meciurilor naționalei României. Primul adversar al fetelor noastre este Spania, echipă pe care am învins-o la Euro 2010 ( 30-26), dar care ne-a învins la CM 2009(25-26).

Echipa lui Gheorghe Tadici vor da piept cu o națională ce și-a păstrat cam aceeași componență în ultimii patru ani. Printre adversare vor și fi două jucătoare pe care fetele noastre le cunosc bine: Navarro și Barbosa. Ambele evoluează la Oltchim Râmnicu Vâlcea.

Tehnicianul Gheorghe Tadici s-a declarat încrezător în șansele echipei noastre, arătându-se optimist cu privire la șansele de calificare în semifinale: “Cred cu tărie că ne putem califica mai departe, avem nevoie însă de trei victorii”, a spus Tadici.