Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES

Victor Rebengiuc şi Marian Râlea, nominalizaţi la premiile UNITER 2012

Scenograful Dragoş Buhagiar şi actorii Victor Rebengiuc şi Marian Râlea se numără printre artiştii nominalizaţi la premiile Uniunii Teatrale din România (UNITER) din 2012, informează un comunicat al instituţiei. Cea de-a douăzecea ediţie a galei premiilor UNITER va avea loc pe 23 aprilie, la Sala Majestic a Teatrului Odeon din Bucureşti.

28 Februarie 2012, 18:56 (actualizat 29 Februarie 2012, 13:47) |
Victor Rebengiuc
Victor Rebengiuc
Uniunea Teatrală din România
Secvenţă din spectacolul
Oana Pellea

UNITER a dat publicităţii lista artiştilor nominalizaţi pentru premiile care se vor acorda în cadrul celei de-a douăzecea ediţie a galei premiilor UNITER. Regizorul Alexandru Tocilescu, decedat în noiembrie 2011, va primi premiul de excelenţă in memoriam.  Pentru această ediţie a galei, Senatul UNITER a hotărât ca juriul de nominalizări să fie alcătuit din Monica Andronescu, Ion Cocora şi Ion Parhon.

Cel mai bun spectacol va fi ales dintre "Ivanov", de Anton Pavlovici Cehov (Teatrul Bulandra, Bucureşti), "Ultima zi a tinereţii", după Tadeusz Konwicki (Teatrul Naţional "Radu Stanca", Sibiu) şi "Vizita bătrânei doamne", de Friedrich Dürrenmatt (Teatrul Naţional Bucureşti).

(w500) Secvenţă

La categoria "cea mai bună regie" au fost selectaţi László Bocsárdi, pentru regia spectacolului "Caligula", la Teatrul Naţional "Marin Sorescu" din Craiova, Radu Alexandru Nica, pentru regia spectacolului "Mountainbikers", la Teatrul German de Stat Timişoara, şi Silviu Purcărete, pentru regia spectacolului "D'ale carnavalului", la Teatrul Naţional "Radu Stanca" din Sibiu.

La categoria "cel mai bun actor în rol principal" au fost nominalizaţi Sorin Leoveanu, pentru rolul din spectacolul "Caligula" la Teatrul Naţional "Marin Sorescu" din Craiova, Marian Râlea, pentru rolul Saşa Saveliev, din spectacolul "Îngropaţi-mă pe după plintă", la Teatrul Bulandra din Bucureşti, şi Marius Turdeanu, pentru rolul Emil Cioran, din spectacolul "Ispita Cioran", la Teatrul Naţional "Radu Stanca" din Sibiu.

La categoria "cea mai bună actriţă în rol principal" au fost nominalizate Claudia Ieremia, pentru rolul Zoe, din spectacolul "O scrisoare pierdută", la Teatrul Naţional Timişoara, Mariana Mihuţ, pentru rolul bunicii din spectacolul "Îngropaţi-mă pe după plintă", la Teatrul Bulandra din Bucureşti, şi Oana Pellea, pentru spectacolul "Vocea umană", la Teatrul Metropolis din Bucureşti.

(w500) Oana Pelle

La categoria "cel mai bun actor în rol secundar" au fost nominalizaţi Balázs Bodolai, pentru rolul Helmuth von Sachs, din spectacolul "Aniversarea", la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca, Victor Rebengiuc, pentru rolul Matvei Semionovici Şabelski, din spectacolul "Ivanov", la Teatrul Bulandra din Bucureşti, şi Cornel Scripcaru, pentru rolul Pavel Kirillici Lebedev, din spectacolul "Ivanov", la Teatrul Bulandra, Bucureşti.

La categoria "cea mai bună actriţă în rol secundar" au fost nominalizate Ioana Dragoş Gajdo, pentru rolul Golde, din spectacolul "Scripcarul pe acoperiş", la Teatrul "Regina Maria" din Oradea, Emőke Kató, pentru rolul Else, din spectacolul "Aniversarea", la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca, şi Ana Ioana Macaria, pentru rolul Nastenka, din spectacolul "Însemnările unui necunoscut", la Teatrul Bulandra din Bucureşti.

La categoria "cel mai bun debut" au fost nominalizaţi Attila Balogh, pentru regia spectacolului "Trahinienele", de la Teatrul "Tamási Áron" din Sfântu Gheorghe, Raluca Vermeşan, pentru rolul Helen din spectacolul "XXL", la Teatrul Act din Bucureşti, şi Cătălin Vieru, pentru rolul Hlestakov, din spectacolul "Revizorul", la Teatrul "Anton Pann" din Râmnicu Vâlcea.

La categoria "cel mai bun spectacol de teatru radiofonic" au fost nominalizate următoarele titluri: "Argentina", de Ilinca Stihi, regia artistică Ilinca Stihi, o producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune, "Părintele Arsenie Boca - Taina Iubirii", de Ion-Costin Manoliu, regia artistică Nicolae Mărgineanu, o producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune, şi "Shylock", de Gareth Armstrong, regia artistică Răzvan Popa, o producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune.

La categoria "cea mai bună scenografie" au fost nominalizaţi Vioara Bara, pentru scenografia spectacolului "Scripcarul pe acoperiş", la Teatrul "Regina Maria" din Oradea, Dragoş Buhagiar, pentru scenografia spectacolului "Ultima zi a tinereţii", la Teatrul Naţional "Radu Stanca" din Sibiu, şi Nikola Toromanov, pentru scenografia spectacolului "Vizita bătrânei doamne", la Teatrul Naţional Bucureşti.

Premiile vor fi acordate în cadrul galei care va avea loc pe 23 aprilie, la Sala Majestic a Teatrului Odeon din Bucureşti.

 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN CULTURĂ
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 10°C 8°C
IASI 9°C 8°C
CLUJ 6°C 5°C
CONSTANTA 12°C 10°C
CRAIOVA 11°C 9°C
BRASOV 6°C 5°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 18 Noiembrie 2017, 17:56
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 17-11-2017
Deschidere: 7716.26
Maxim: 7774.77
Mimim: 7716.26
Variatie: 0.72%
SNG
31.45
1.92%
BRD
12.90
0.31%
TLV
2.14
0.71%
FP
0.84
0%
TRP
0.39
0.26%
SFG
33.10
0.3%
TGN
387.00
1.57%
TEL
25.20
0.2%
SNN
7.52
0.4%
SIF1
2.62
0.57%
ARHIVĂ ȘTIRI