ECHIPA NAŢIONALĂ

Victor Piţurcă, nemulţumit de apărarea naţionalei în meciul cu Australia

Selecţionerul Victor Piţurcă a admis, după partida amicală cu Australia, că echipa naţională de fotbal are carenţe în jocul defensiv, în timp ce marcatorul golului decisiv, Gabriel Torje, s-a declarat optimist în perspectiva meciului cu Ungaria, în ciuda greşelilor din apărare.

07 Februarie 2013, 09:29 |
Victor Piţurcă, nemulţumit de linia defensivă a României

Victor Piţurcă s-a declarat mulţumit de modul în care România şi-a creat ocazii în partida cu Australia, scor 3-2, dar a regretat numeroasele ratări şi greşelile din apărare.

"A fost un antrenament bun, în primele 40 de minute puteam să marcăm măcar două goluri şi să ne distanţăm, dar am ratat foarte mult. Apoi, au fost câteva greşeli ce ne-au costat. Bine că ne-am revenit, dar sunt multe lucruri de pus la punct în defensivă.

Mutu s-a autopropus la naţională? O să mă mai gândesc dacă îl chem", a declarat selecţionerul, după meci.

La rândul său, marcatorul golului victoriei, Gabriel Torje, şi-a exprimat optimismul că naţionala îşi va rezolva problemele din defensivă până la partida cu Ungaria, din martie.

"Nu am mai dat gol din lovitură liberă de mult timp, dar nu cred că o să devin eu lunetistul naţionalei. E un rezultat bun, e bine că am învins înainte de dubla cu Olanda şi Ungaria. Mai este timp până la primul meci oficial al anului, vom regla până atunci şi problemele pe care le avem. Nu vorbesc de neconvocarea lui Mutu, întrebaţi-l pe domnul Piţurcă. Eu aştept la naţională orice jucător care ne poate ajuta", a declarat şi Torje după meci.

La rândul său, fundaşul Răzvan Raţ s-a declarat nevinovat la faza penalty-ului dictat în favoarea Australiei.

"Nu ştiu de ce arbitrul a dat penalty. Am jucat bine, mai ales în prima repriză. Bine că am reuşit să ne revenim şi să marcăm golurile victorie. Nu am discutat la pauză cu Victor Piţurcă. Acum mă întorc la club să mă pregătesc cât mai bine pentru dubla cu Ungaria şi Olanda", a spus şi Raţ.