Victor Hănescu, în "sferturi" la Năstase-Ţiriac Trophy, după o pauză de 6 ani

Tenismenul român Victor Hănescu a acces joi în sferturile de finală ale turneului Năstase-Ţiriac Trophy, după ce a dispus de rusul Mihail Iujnîi, favorit numărul patru, cu scorul de 6-4, 6-3.

25 Aprilie 2013, 16:50 (actualizat 25 Aprilie 2013, 18:06) |
Victor Hănescu

Victor Hănescu (locul 55 ATP) l-a învins joi pe Mihail Iujnîi (locul 30 ATP) la Năstase-Ţiriac Trophy, scor 6-4, 6-3, şi a izbutit calificarea în "sferturile" celui mai important turneul de tenis din România, după ce, din 2007, când a jucat finala competiţiei, nu a mai ibzutit să depăseaşcă primul tur.

Hănescu, ultimul român care mai evoluează la Năstase-Ţiriac Trophy, şi-a asigurat astfel 45 de puncte ATP şi 12.040 de euro, după un meci de o oră şi 18 minute.

Aceasta este cea de-a patra victorie a românului de 31 de ani în faţa moscovitului de 30 de ani, astfel că Victor Hănescu a egalat situaţia la general.

Pentru un loc în semifinale, bucureşteanul se va lupta cu germanul Florian Mayer (poziţia 29 mondială şi cap de serie numărul 5). Acesta va fi al treilea duel din istorie dintre cei doi jucători şi primul după victoria românului la turneul de la... Bucureşti, în 2007, scor 7-6(1), 7-6(3). Prima întâlnire dintre Hănescu şi Mayer a avut loc în 2004, în "sferturi" la Estoril (Portugalia), iar germanul de 29 de ani s-a impus cu 6-4, 6-3.

După victoria cu Iujnîi, Victor Hănescu a afirmat că încă nu a ajuns la potenţialul său complet, dar se bucură că se află pe drumul cel bun.

"Am făcut un meci bun. Nu mă aşteptam să câştig în două seturi, dar lucrurile au mers bine şi am simţit că se poate. Nu au fost condiţii prea bune, suprafaţa a fost mai rapidă ca în primul tur. Am avut nişte scurte foarte bune în momentele importante, când am văzut că Iujnâi era plasat în spatele terenului.

În meciul de dublu nu vreau să forţez sută la sută. Sper ca Muller să tragă mai mult decât mine.

Mayer e un jucător incomod care se luptă şi nu are un stil prea agreabil. Încă nu mă gândesc la finală, sunt în sferturi şi e un rezultat mare, pentru că anul acesta nu am făcut niciun sfert de finală, e un bonus.

Trebuie să iau ce este mai bun din aceste meciuri. Sunt la 75 la sută, simt că pot juca mai degajat, dar încă nu mă simt liber pe teren. Victoria mi-o dedic mie şi echipei mele, pentru că am muncit mult", a spus Hănescu la conferinţa de presă de după meci, potrivit Mediafax.