Victor Hănescu, în prima semifinală a anului, la Stuttgart

Tenismenul Victor Hănescu (locul 51 ATP) a acces fără probleme deosebite în semifinalele turneului de la Stuttgart, după ce l-a învins a treia oară în carieră pe francezul Benoit Paire (poziţia 27 mondială), scor 7-5, 6-2.

12 Iulie 2013, 15:52 |
Victor Hănescu

Partida a durat o oră şi 12 minute şi i-a asigurat bucureşteanului de 31 de ani 21.130 de euro şi 90 de puncte ATP.

Hănescu şi Paire (24 de ani) s-au mai întâlnit de trei ori până acum şi de fiecare dată a câştigat românul:

• în 2011, la Nice, scor 6-0, 6-1
  • în 2011, la Roland Garros, scor 7-5, 4-6, 6-1, 7-6(4)
  • în 2013, la Oeiras (Portugalia), scor 7-6(2), 6-4

În 2009, Victor Hănescu a jucat finala turneului de la Stuttgart, pe care a pierdut-o în faţa francezului Jeremy Chardy, scor 6-1, 3-6, 4-6.

Aceasta este a cincea sa participare la acest turneu german şi a doua oară când reuşeşte să treacă de primele două tururi.