LIGA EUROPA

VfB Stuttgart - Steaua: 2-2 / Determinare nemţească pentru români, timp de 80 de minute

Steaua Bucureşti a obţinut o remiză eroică la Stuttgart, scor 2-2, în urma unui meci în care a impresionat până aproape de final, când i-a permis germanilor să-şi creeze o avalanşă de ocazii de a marca.

20 Septembrie 2012, 14:00 (actualizat 21 Septembrie 2012, 00:46) |
Chipciu, golul care a descătuşat Steaua la Stuttgart

Steaua a debutat joi cu un rezultat promiţător la Stuttgart, scor 2-2, în grupele Ligii Europa, graţie golurilor marcate de Alexandru Chipciu ('6) şi Raul Rusescu ('80-penalty). Gazdele au deschis scorul în minutul 5, prin Vedad Ibisevic, şi au egalat meritat, în finalul jocului, prin Georg Niedermeier ('85).

Steaua, care a impresionat după ce a egalat la un minut după ce primise gol, în debutul partidei, a evoluat de la egal la egal cu VfB Stuttgart până în finalul meciului. Elevii lui Laurenţiu Reghecampf au fost masaţi, în ultimele zece minute, în apropierea careului propriu, şi nu au mai izbutit să depăşească mijlocul terenului până la finalul partidei.

Statistica partidei VfB Stuttgart - Steaua, potrivit UEFA:

• şuturi pe poartă: 12-4
  • şuturi la poartă: 11-8
  • cornere: 7-2
  • off-side-uri: 1-1
  • faulturi comise: 9-14

VfB Stuttgart: Ulreich - Sakai, Niedermeier, Rodriguez, Boka - Gentner, Kvist (Harnik '82) - Tunay Torun (Okazaki '62), Hajnal (Traore '82), Cacau - Ibisevici. Antrenor: Bruno Labbadia.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Pârvulescu (Latovlevici '81) - Prepeliţă (Rusescu '46), Bourceanu, Filip (Pintilii '46) - A. Popa, Nikolici, Chipciu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

În celălalt meci al grupei E, FC Copenhaga a învins pe teren propriu echipa norvegiană Molde cu scorul de 2-1 (Claudemir '20, Cornelius '74 / Pape Diouf '45+1).

TVRInfo.ro v-a ţinut la curent în timp real cu cele mai importante momente ale partidei VfB Stuttgart - Steaua, precum şi cu evoluţia scorului din celălalt meci al grupei E, FC Copenhaga - Molde:

FC Copenhaga - FC Steaua Bucureşti.

Rezultatele celorlalte partide ale serii din Liga Europa, care au început la ora 20:00:

Grupa A

Young Boys - Liverpool: 3-5 (Nuzzolo '38, Ojala '53, Zarate '63 / Ojala '4-autogol, Wisdom '40, Coates '67, Shelvey '76, '88)

Udinese - Anji: 1-1 (Di Natale '90+2 / Padelli '45-autogol)

Grupa B

Victoria Plzen - Academica Coimbra: 3-1 (Horvath '46, Duris '58, Rajtoral '80 / Wilson Eduardo '19)

Hapoel Tel Aviv - Atletico Madrid: 0-3 (Cristian Rodriguez '37, Diego Costa '40, Raul Garcia '63)

Grupa C

Fenerbahce - Olympique Marseille: 2-2 (Caner Erkin '28, Alex '57 / Valbuena '83, Andre Ayew '90+4)

AEL - Borussia M'Gladbach: 0-0

Grupa D

Maritimo - Newcastle United: 0-0

Bordeaux - FC Bruges: 4-0 (Sane '13, Gouffran '27, Engels '47-autogol, Jussie '66)

Grupa F

Dniepr - PSV Eindhoven: 2-0 (Matheus '50, Hutchinson '58-autogol)

Napoli - AIK Stockholm: 4-0 (Vargas '6, '46, '69, Dzemaili '90+1)

Partida s-a încheiat. Remiză splendidă obţinută de Steaua, după un meci foarte bun făcut de elevii lui Laurenţiu Reghecampf. În data de 4 octombrie, Steaua va primi vizita danezilor de la FC Copenhaga.

Min. 90 S-au anunţat 3 minute de prelungire.

Min. 89 Asalt la poarta lui Tătăruşanu, care se evidenţiază la şuturile din câţiva metri ale lui Ibisevic şi Harnik. Steaua trece prin momente dificile în apărare, după ce elevii lui Laurenţiu Reghecampf nu mai au resurse fizice să ţină balonul departe de careul propriu.

Min. 87 Şutul lui Latovlevici, de la colţul din stânga al careului de 16 metri, a trecut mult pe lângă poartă.

MIN. 85 NIEDERMEIER A EGALAT, CU O LOVITURĂ DE CAP, PE SPATE, DE LA 8 METRI.

Min. 82 La gazde, Hajnal a fost înlocuit de Traore, iar Harnik i-a luat locul lui Kvist.

MIN. 80 RUSESCU A TRANFORMAT PENALTY-UL. 2-1 PENTRU STEAUA.

Min. 79 PENALTY PENTRU STEAUA, OBŢINUT DE ADRIAN POPA. Dinamicul mijlocaş al Stelei a pivotat pe lângă Rodriguez, iar fundaşul central al germanilor i-a agăţat piciorul drept. Adrian Popa ar fi scăpat singur cu Ulreich.

Min. 75 Tătăruşanu a boxat în lateral şutul lui Sakai, de la 25 de metri, uşor lateral dreapta. VfB i-a masat pe stelişti la 20 de metri de poarta lui Tătăruşanu.

Min. 74 FC Copenhaga - Molde: 2-1. Al doilea gol al gazdelor a fost reuşit de Cornelius.

Min. 75 Fazele de poartă au lipsit în ultimele minute, cele două echipe luptând aprig pentru posesie, la mijlocul terenului.

Min. 68 A doua bară a serii în contul gazdelor, semnată tot de Cacau, după faza din minutul 53. De această dată, Cacau a şutat din întoarcere, de la 10 metri, poziţie centrală.

Min. 64 Contraatac rapid al Stelei, început de la Chipciu, dar şutul lui Rusescu, de la 20 de metri, lateral stânga a ajuns în peluza stadionului.

Min. 62 Gazdele l-au înlocuit pe Tunay cu Okazaki.

Min. 57 O nouă ocazie imensă pentru Steaua: Chipciu a ezitat să şuteze de pe partea stângă, i-a pasat lui Nikolic, la 8 metri, poziţie centrală, dar şutul muntenegreanului a fost blocat de Niedermeier, la 4 metri. La faza următoare, şutul lui Rusescu, de la marginea careului de 16 metri, lateral dreapta, a fost reţinut fără probleme de Ulreich.

Min. 56 Nikolic a şutat peste poartă de la 10 metri, lateral dreapta, după o pasă excelentă a lui Rusescu, de la 20 de metri, poziţie centrală.

Min. 56 Fundaşul dreapta Sakai l-a depăşit uşor pe Pârvulescu, dar a fost blocat de Tătăruşanu, la 8 metri.

Min. 53 Cacau a trimis balonul în bara transversală, de la 7 metri, lateral stânga, iar apoi Ibisevic a şutat pe lângă poartă de la 6 metri, dintr-un unghi foarte închis.

Min. 52 Tunay, scăpat de marcajul lui Pârvulescu, pe partea dreaptă, a fost blocat de Tătăruşanu, la 4 metri, lateral dreapta.

Min. 50 Szukala a fost aproape de un autogol, după ce fundaşul polonez a deviat în corner un balon la care ieşise şi Tătăruşanu. Lovitura de colţ a rămas fără rezultat, după ce lovitura de cap a lui Ibisevic a trecut mult peste buturi.

Min. 49 Chipciu a centrat prin faţa porţii, de la 10 metri, lateral stânga, dar nici Rusescu şi nici Nikolic nu se aflau în apropierea buturilor lui Ulreich.

Min. 48 Primul corner al reprizei a doua aparţine Stelei, dar defensiva gazdelor a respins centrarea lui Bourceanu.

La Steaua, Filip, foarte timid în primele 45 de minute, a fost înlocuit de Mihai Pintilii. De asemenea, Prepeliţă, şters în prima repriză, a fost înlocuit de Rusescu.

A început repriza a doua. Gazdele au repus balonul în joc.

• şuturi pe poartă: 4-2
  • şuturi la poartă: 6-3
  • cornere: 2-1
  • off-side-uri: 1-0
  • faulturi comise: 4-8

În celălalt meci al grupei E, FC Copenhaga conduce la pauză echipa norvegiană Molde cu scorul de 1-1 (Claudemir '20 / Diouf '45+1).

Prima repriză a luat sfârşit.

Min. 45 VfB Stuttgart domină teritorial acest sfârşit de primă repriză, în condiţiile în care steliştii pierd repede posesia balonului la mijlocul terenului.

Min. 38 Chiricheş acordă corner, la centrarea lui Gentner, de pe partea dreaptă. A fost prima acţiune de poartă în ultimele 5 minute. Rodriguez a trimis cu capul peste poartă, de la 7 metri, după lovitura de colţ executată de Hajnal.

Min. 33 Ibisevic a trimis, cu capul, pe lângă poartă, de la 7 metri, lateral dreapta.

Min. 30 Lovitura de cap a lui Szukala a trecut puţin pe lângă bara din stânga a porţii lui Ulreich. A fost cea mai mare ocazie de a marca pentru români, de după înscrierea golului egalizator.

Min. 29 Kvist a primit un cartonaş galben, după un fault asupra lui Chipciu la 18 metri de poartă, lateral stânga. Execuţia lui Adrian Popa, unul dintre cei mai buni stelişti în acest meci, a fost deviat în corner.

Min. 28 Steaua şi-a urcat liniile la peste 40 de metri de poarta lui Tătăruşanu, încercând să uşureze presiunea de pe jucătorii din defensivă.

Min. 25 Şutul lui Cacau, de la 25 de metri, cu efect, a trecut la aproximativ un metru şi jumătate pe lângă bara din dreapta a porţii lui Tătăruşanu.

Min. 23 VfB Stuttgart domină teritorial acest joc, de câteva minute, dar Steaua se apără organizat, fără a oferi spaţii de acţiune.

Min. 23 Şutul lui Gentner, căpitanul lui VfB, trece peste poarta lui Tătăruşanu.

Min. 20 FC Copenhaga - Molde: 1-0, după golul lui Claudemir.

Min. 17 Şutul lui Nidermeier, de la 20 de metri, a fost reţinut fără probleme de Tătăruşanu.

Min. 15 Ibisevic a luat pe cont propriu o acţiune pe partea dreaptă, dar Tătăruşanu a blocat foarte bine şutul dinamicului atacant al gazdelor, din colţul careului de 6 metri.

Min. 15 Început promiţător al Stelei, echipa lui Laurenţiu Reghecampf nelăsându-se dominată autoritar de germani. Steaua se apără departe de poartă, face pressing în jumătatea adversă atunci când pierde balonul şi încearcă să joace direct pe poartă atunci când se află în atac, în loc să construiască acţiuni elaborate.

Min. 12 Şutul lui Bourceanu, dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, uşor lateral dreapta, a trecut puţin pe lângă bara din dreapta porţii lui Ulreich.

MIN. 6 GOL PENTRU STEAUA, MARCAT DE ALEXANDRU CHIPCIU. 1-1. Nikolic a fost lansat foarte bine în careul advers, pe partea dreaptă, de Prepeliţă, muntenegreanul a trecut balonul pe lângă portarul Ulreich, iar Chipciu a reluat balonul în plasă de la 2 metri, de pe partea stângă, printre picioarele lui Sakai.

MIN. 5 GOL PENTRU GERMANI, ÎNSCRIS DE IBISEVIC. Centrarea foarte bună a lui Hajnal, de pe partea stângă, a fost reluată în plasă de Ibisevic, cu capul, din poziţie centrală, din spatale lui Chiricheş.

Min. 2 Nikolic a fost aproape de a-l deposeda pe portarul Ulreich, la 7-8 metri, lateral stânga, dar atacantul Stelei a ajuns târziu la balon.

Cele două partide au început. Pe VfB Arena, Steaua a avut lovitura de începere.

Cele două echipe au intrat pe teren.

Echipele de start în meciul VfB Stuttgart - Steaua:

VfB Stuttgart: Ulreich - Boka, Rodriguez, Niedermeier, Sakai - Gentner, Kvist - Cacau, Hajnal, Tunay Torun - Ibisevic.

Steaua: Tătăruşanu - Pârvulescu, Chiricheş, Szukala, Georgievski - Filip, Bourceanu, Prepeliţă - Chipciu, Adrian Popa - Stefan Nikolic.

Steaua Bucureşti a fost repartizată în Grupa E a Ligii Europa, alături de VFB Stuttgart (Germania), Molde (Norvegia) şi FC Copenhaga (Danemarca). Echipa lui Laurenţiu Reghecampf îşi va începe aventura europeană pe Mercedes-Arena din Stuttgart, contra şvabilor de la VFB, joi de la ora 20:00.

Meciul se anunţă unul din cele mai dificile pentru stelişti, chiar dacă "roş-albaştrii" au un moral ridicat în urma jocurilor bune făcute în campionatul intern. Un alt motiv de optimism îl constituie începutul ezitant de campionat al adversarului, VFB situându-se abia pe locul 16 după trei etape.

Laurenţiu Reghecampf poate conta pe aproape tot lotul de jucători, singurul "semn de întrebare" constituindu-l starea de sănătate lui Cristian Tănase, acesta fiind incert până la ora jocului.

De cealaltă parte, nemţii mizează pe acest meci pentru a-şi reface moralul deteriorat de evoluţiile slabe din campionat. De altfel, statistica le este aliat în partida de joi seară, echipele germane având un palmares de invidiat contra Stelei.

În 14 meciuri disputate, Steaua nu a reuşit decât o victorie contra echipelor germane, care datează din 1957! Mai mult, pe teren german gazdele au un palmares zdrobitor: 6 victorii şi doar 2 rezultate de egalitate.

Pentru duelul cu Steaua, tehnicianul Bruno Labbadia nu poate miza pe Molinaro, Kuzmanovici şi Hoogland.

Partida va fi arbitrată de către o brigadă belgiană ce-l va avea la centru pe Serge Gumienny, ce va fi ajutat de către Walter Vromans şi Frank Bleyen.