BUNDESLIGA

VfB Stuttgart, eşec istoric la Munchen: 1-6 cu Bayern

Viitoarea adversară a Stelei în grupele Ligii Europa, VfB Stuttgart, a pierdut la scor deplasarea de la Munchen, contra vicecampioanei Bayern, scor 1-6, după ce a condus cu 1-0 timp de şapte minute, în prima repriză.

02 Septembrie 2012, 20:23 (actualizat 02 Septembrie 2012, 22:13) |
Martin Harnik, autorul unicului gol al lui VfB Stuttgart în umilinţa de la Munchen

Cu 18 zile înaintea partidei cu Steaua, din grupa E a Ligii Europa, VfB Stuttgart a fost umilită în derby-ul cu Bayern Munchen, din deplasare, cu scorul de 6-1, în epilogul etapei a doua a campionatului german. Oaspeţii au deschis scorul prin Martin Harnik, după o pasă a lui Tamas Hajnal, dar vicecampioana Europei avea să conducă la pauză cu scorul de 3-1 (Muller '32, Kroos '33, Luis Gustavo '43), iar în a doua parte a mai punctat de trei ori (Mandzukic '47, Muller '49, Schweinsteiger '51).

VfB Stuttgart a încheiat partida în inferioritate numerică, după ce Vedad Ibisevic a fost eliminat în minutul 74.

Tehnicianul oaspeţilor, Bruno Labbadia, a folosit următoarea formulă de echipă: Ulreich - Boka, Maza, Tasci, Sakai - Gentner, Kvist - Okazaki ('68 Mamaduo Bah), Hajnal ('46 Tunay Torun) - Martin Harnik ('89 I. Traore) - Ibisevic.

De partea cealaltă, antrenorul lui Bayern Munchen, Josef Heynckes, i-a trimis pe teren pe: Neuer - Badsturber, Dante, Boateng, Lahm - Gustavo, Schweinsteiger ('77 Javi Martinez) - Franck Ribery ('73 Xherdan Shaqiri), Toni Kroos, Thomas Muller - Mario Mandzukic ('69 Claudio Pizzaro).

În prima etapă, VfB Stuttgart a fost învinsă, pe teren propriu, de Wolfsburg, cu scorul de 1-0.

O altă adversară a Stelei, FC Copenhaga, a remizat duminică, în deplasare, cu Odense, scor 2-2. Oaspeţii au condus cu 1-0 şi 2-1, după golurile marcate de Andreas Cornelius ('6) şi Nicolai Jorgensen ('64), iar gazdele au revenit de fiecare dată, prin Andreas Johansson ('50) şi Rurik Gislason ('67).

Managerul Ariel Jacobs a folosit următoarea echipă: Wiland - Bengtsson, Sigurdsson, Ottesen, Jacobsen - Jorgensen, Claudemir, Kristensen, Bolanos - Cornelius, Santin ('66 Thomas Delaney).

Campioana ultimelor trei ediţii a Danemarcei se află pe primul loc după opt etape, cu 18 puncte (5 victorii şi 3 remize, golaveraj 19-9).

O altă adversară a Stelei în Liga Europa, campioana Norvegiei, Molde, a fost învinsă duminică în deplasare de Brann Bergen, cu scorul de 4-1, după ce a condus la pauză cu scorul de 1-0 (Davy Claude Angan '27). Gazdele au întors rezultatul prin reuşitele lui Askar ('47), Wangberg ('67) şi Kim Ojo ('89, 90+1).

Acesta a fost primul eşec al echipei antrenate de Ole Gunnar Solsjkaer, după trei victorii consecutive. Molde, cu un bilanţ de 13 victorii, 2 remize şi 6 înfrângeri, golaveraj 36-24, împarte primul loc cu formaţia Strömsgodset (41 de puncte, după 21 de etape).