Vatican: Prima audiență papală cu public, după ieșirea din izolare

La Vatican a avut loc prima audiență generală cu public, după șase luni de restricții din cauza pandemiei. Papa Francisc, zâmbitor și relaxat, a discutat cu persoane din mulțime, iar credincioșii au mărturisit că le-au lipsit întâlnirile cu Sfântul Părinte.

03 Septembrie 2020, 09:34 (actualizat 03 Septembrie 2020, 09:35) Știrile TVR |

Au participat în jur de 500 de de persoane, iar măsurile de protecție anti COVID au fost foarte stricte - credincioșii au purtat masca, iar scaunele au fost aranjate astfel încât să se păstreze distanța.

Din motive sanitare, o perioadă, audiențele au loc în Curtea Sfântul Damasus, din interiorul Palatului Apostolic, și nu în Piața Sfântul Petru.

Din martie, când pandemia a izbucnit violent în Italia, Papa Francisc a susținut audiențe virtuale, transmise pe internet sau prin televiziune, din biblioteca oficială.

Suveranul Pontif mărturisea că a fost o experiență asemănătoare cu a fi închis într-o cușcă.

Articole pe aceeaşi temă
 
*
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN ACTUALITATE
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 14°C 17°C
IASI 11°C 13°C
CLUJ 11°C 15°C
CONSTANTA 10°C 11°C
CRAIOVA 12°C 19°C
BRASOV 8°C 12°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI