VIDEO CFR Cluj - Manchester United 1-2 / Van Persie, prea puternic pentru echipa lui Andone

TVR 1, TVR HD şi www.tvrplus.ro au transmis în direct, de la ora 21:40, cel de-al doilea meci al campioanei României, CFR Cluj, în grupele Ligii Campionilor, cu Manchester United, de pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu.

TVRinfo.ro v-a  ţinut la curent în timp real, în format live text, cu cele mai importante evenimente ale partidei.

02 Octombrie 2012, 11:22 (actualizat 30 Octombrie 2012, 15:38) |
CFR Cluj, esec demn in fata vicecampioanei Angliei

Manchester United s-a impus la Cluj, în fața CFR-ului, scor 2-1. Ambele goluri ale englezilor au fost marcate de olandezul Robin Van Persie, în minutele 29 și 49. În celălalt meci al grupei, Braga a învins pe Galatasaray, chiar la Istanbul, prin golurile lui Ruben Micael '27 și Alan '90+4.

Echipa lui Ioan Andone a început mai bine meciul și a deschis scorul după doar 13 minute de joc, prin Pantelis Kapetanos. Grecul a finalizat cu sânge rece o pasă excelentă primită de la Sougou și CFR-ul conducea pe Manchester United.

Din păcate, cam aici s-a sfârșit și inițiativa ofensivă a campioanei României. Elevii lui Andone au cedat complet inițiativa, permițându-le oaspeților să se apropie din ce în ce mai periculos de poarta lui Felguieras. După câteva ocazii și parade ale lui Felgueiras, inevitabilul s-a produs. La o fază fixă, Rooney a centrat în careu, Van Persie a dejucat pasul la ofsaid făcut de apărarea CFR-ului și a marcat cu o lovitură de cap. La doar cinci minute distanță, olandezul putea să-și aducă echipa în avantaj, dar Felgueiras s-a opus din nou.

CFR-ul nu a sesizat semnalele de alarmă și după pauză nu s-a schimbat nimic în jocul gazdelor. Mai mult, United a părut și mai decisă și a avut prima ocazie chiar în primul minut al părții a doua. Incapabilă să se opună, CFR a primit și golul al doilea, conform cursului jocului, atunci când Rooney și Van Persie au conlucrat din nou, olandezul trecându-și din nou, numele pe lista marcatorilor.

Odată ajunși în avantaj, englezii nu au mai forțat, mulțumindu-se să controleze partida și să țină mingea departe de propria poartă.  Ba mai mult, Sir Alex Ferguson și-a permis să-l arunce în teren și pe debutantul Wootton.Ultimele oportunități ale CFR-ului s-au ivit în urma unor faze fixe, dar De Gea și-a făcut datoria și United a bifat încă o victorie în România.

Scor final: CFR - Manchester United 1-2.

Minutul 90: S-au arătat trei minute de prelungire

Minutul 85: Intervenție brutală a lui Rio Ferdinand, dar arbitrul arată doar cartonașul galben. Fundașul englez a primit primul avertisment al partidei

Minutul 85: Am intrat în ultimele cinci minute ale partidei. United controlează partida fără probleme

Minutul 82: Sir Alex Ferguson face a doua schimbare: Danny Wellbeck în locul lui Javier Fernandez

Minutul 80: Ultima schimbare a CFR-ului: Nicoară în locul lui Aguirregaray

Minutul 78: Iese Evans și intră Wooton la Manchester United

Minutul 71: Rooney a avut o acțiune pe partea stângă, a centrat în careu, dar Robin Van Persie a trecut milimetric pe lângă mingea centrată de englez

Minutul 65: Manchester United controlează partida, CFR-ul trebuie să găsească alte soluții dacă vrea să încerce egalarea

Minutul 60: A doua schimbare efectuată de Ioan Andone: Sașa Bjelanovici i-a luat locul lui Pantelis Kapetanos

Minutul 54: Ocazie bună pentru CFR: corner de pe partea dreaptă, centrare în careul de 16 metri de unde Cadu a reluat puternic, nemarcat, cu capul. Situația a fost salvată de portarul De Gea

Minutul 50: Englezii au preluat meritat conducerea pe tabela de marcaj, clujenii renunțând la orice fel de valențe ofensive după deschiderea scorului.

Minutul 49: GOL Manchester United! Robin Van Persie reia în poartă o nouă pasă a lui Wayne Rooney.

Minutul 46: United a început în forță, obținând un nou corner

Minutul 46: Start în partea a doua

Minutul 45+1: Finalul primei reprize

Minutul 45: S-a arătat un singur minut de prelungire

Minutul 40: Am intrat în ultimele cinci minute de joc ale primei reprize

Minutul 34: Ocazie mare de gol ratată de Van Persie! Olandezul a pătruns în careu, dar șutul său a fost respins de Felgueiras

Minutul 33: Raportul posesiei este net favorabil lui Manchester United, 70%-30%,

Minutul 29: GOL Manchester United! Robin Van Persie a înscris cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Wayne Rooney din lovitură liberă.

Minutul 23: Schimbare la CFR: Sougou este nevoit să părăsească terenul, accidentat. În locul său a intrat Luis Alberto

Minutul 21: Ocazie mare pentru Manchester United! Robin Van Persie a primit o minge în careul de 16 metri, dar șutul său din prima a trecut puțin pe lângă poarta CFR-ului

Minutul 19: Anderson șutează de la 16 metri, dar mingea trece pe lângă bară

Minutul 18: Wayne Rooney îl încearcă pe Felgueiras, dar portarul portughez respinge în corner

Minutul 17: Manchester United a reacționat imediat și a avut câteva momente de presiune la poarta CFR-ului, dar oaspeții nu au pus probleme apărării clujene

Minutul 13: GOL CFR CLUJ! Pantelis Kapetanos a primit o pasă perfectă de la Sougou și grecul l-a executat pe De Gea din marginea careului de 6 metri

Minutul 9: Manchester United s-a instalat în jumătatea de teren a CFR-ului, dar oaspeții pasează steril, fără periculozitate

Minutul 3: CFR a avut prima lovitură de colț a meciului.

Minutul 1: Manchester United a avut prima acțiune de poartă, dar apărarea CFR-ului a rezolvat fără probleme faza

Minutul 1: A început partida

Echipele de start:

CFR Cluj: Felgueiras - Pinto, Cadu (cpt), Rada, Sepsi - Mureşan, Aguirregaray - Sougou, Bastos, Camora - Kapetanos

Rezerve: Stăncioiu, Maftei, Piccolo, Diogo Valente, Luis Alberto, Nicoară, Bjelanovici. Antrenor: Ioan Andone

Manchester United: De Gea - Rafael, Ferdinand, Evans, Evra - Cleverley, Anderson, Fletcher - Rooney,  Fernandez, Van Persie

Rezerve: Lindegaard, Buttner, Wootton, Nani, Powell, Kagawa, Wellbeck. Antrenor: Alex Ferguson

CLICK AICI PENTRU LIVE VIDEO CFR - MANCHESTER UNITED

www.tvrinfo.ro vă ține la curent cu cele mai importante evenimente, în format LIVE TEXT, ale partidei CFR Cluj - Manchester United

CFR Cluj va evolua marţi pentru prima dată în istorie contra unei campioanei a Angliei, Manchester United urmând a veni în premieră la Cluj şi pentru a treia oară în România, după jocurile cu Dinamo (scor 2-1, din 11 august 2004) şi cu Oţelul Galaţi (18 octombrie 2011, scor 2-0).

Ardelenii vor întâlni însă pentru a doua oară o grupare din Anglia, după duelul cu Chelsea, din sezonul 2008-2009. Atunci, elevii lui Maurizio Trombetta au remizat în Gruia, scor 0-0 (1 octombrie 2008), şi au pierdut pe Stamford Bridge, scor 1-2 (9 decembrie).

Pe de altă parte, tehnicianul Ioan Andone îi va înfrunta pentru a doua oară pe "Diavolii Roşii", după partidele cu Dinamo, din urmă cu opt ani. Antrenorul de 52 de ani speră ca unica reuşită a echipelor româneşti contra lui Manchester United, cea a lui Ionel Dănciulescu, de pe fostul "Lia Manoliu", să nu rămână singura şi după seara de marţi:

"Este o participare mare pentru noi şi România, sper să obţinem un rezultat pozitiv în meciul în care se întâlnesc cele două echipe cu victorie în prima etapă. Mi-aş dori ca tot aceste două echipe să se califice mai departe.

Manchester United, chiar dacă a venit cu un lot diferit, are destule soluţii în apărare, are jucători tineri care nu întâmplător au ajuns la acest nivel. Sper ca în meciul de mâine să ne meargă bine atacul şi contraatacul, pentru că într-un meci cu Manchester dacă nu înscrii nu ai nicio şansă. Vom avea schimbări în lot faţă de ultimul meci, nu foarte multe, şi sper să am dreptate", a spus Andone.

La rândul său, Sir Alex Ferguson a afirmat că a luat decizia de a nu face antrenamentul oficial la Cluj cu intenţia de a-i pregăti campioanei României anumite surprize de ordin tactic.

"Am văzut performanţele CFR-ului, de la Braga şi cele două victorii cu Basel. Este o echipă bună, pe care trebuie să o respectăm.

CFR se apără bine, rapid, are un contraatac foarte bun, o tactică foarte importantă pentru fotbal în zilele noastre. În urmă cu circa 20 de ani, un contraatac se făcea cu 4-5 oameni, acum e nevoie de 1-2.

Punctul lor forte este faptul că au deja trei puncte. Vor juca împotriva noastră, apoi au două meciuri cu Galatasaray. Mai au nevoie de şapte puncte din partide şi sunt calificaţi.

Când ne antrenăm înainte de meciurile din deplasare nu putem face niciodată mare lucru pentru că toţi ne urmăresc antrenamentele, aşa că am preferat să ne antrenăm acasă, să stabilim câteva decizii tactice şi cred că a fost mult mai bine aşa", a spus Ferguson.

Managerul scoţian, care a decis să-l menajeze pe mijlocaşul Paul Scholes, are mari probleme de efectiv înaintea acestui meci. Astfel, Michael Carrick şi Ryan Giggs au contactat un virus, Nemanja Vidic, Phil Jones şi Ashley Young au probleme la genunchi, Antonio Valencia este accidentat la gleznă, iar Chris Smalling are piciorul rupt.

Statistica primelor două partide ale CFR-ului şi ale lui Manchester United în această ediţie a grupelor Ligii Campionilor este favorabilă britanicilor, cu excepţia golurilor marcate:

• Cartonaşe galbene: 2-3

Meciul va fi arbitrat de o brigadă din Spania, cu Alberto Undiano Mallenco la "centru", care se va afla pentru a doua oară în România, după meciul România - Belarus: 3-1, din preliminariile Euro-2008 (7 octombrie 2006). Acesta a fost de altfel şi singurul meci al unei echipe româneşti arbitrat de sociologul de 39 de ani, care are în palmares trei "El Classico" (finala Cupei Spaniei din aprilie 2011, câştigată de Real Madrid cu 1-0, ultima victorie a "Galacticilor" pe "Nou Camp", scor 2-1, din aprilie 2012, şi un 1-0 pentru FC Barcelona, pe teren propriu, din noiembrie 2009).

Partida cu Manchester United va fi cea de-a 14-a a CFR-ului în cele trei participări în grupele Ligii Campionilor, incluzând-o şi pe aceasta. Până acum, ardelenii au câştigat trei (2-1 cu AS Roma, pe "Olimpico", 2-1 cu FC Basel, în Gruia, şi 2-0 la Braga), au remizat de două ori la Cluj (0-0 cu Chelsea şi 1-1 cu AS Roma) şi au fost învinşi de opt ori.