CHAMPIONS LEAGUE

Valencia-AS Monaco și Man. United-FC Brugge - cele mai interesante meciuri din play-off-ul Ligii

Valencia - AS Monaco, Manchester United - FC Brugge și Lazio - Bayer Leverkusen par cele mai interesante dueluri din play-off-ul Ligii Campionilor. Steaua a ratat accesul în această fază a competiției, după 1 - 1 și 2 - 4 cu Partizan Belgrad.

Partidele se vor disputa în dublă manşă, la 18/19 şi 25/26 august. Echipele câştigătoare vor accede în faza grupelor Ligii Campionilor.

07 August 2015, 13:19 (actualizat 07 August 2015, 13:38) |
Liga Campionilor

Şahtior Donețk, formația antrenată de Mircea Lucescu, a fost cap de serie pe tabloul echipelor care nu sunt campioane, alături de Manchester United (Anglia), Valencia (Spania), Bayer Leverkusen (Germania) şi Sporting Lisabona (Portugalia). Pe tabloul campioanelor, capii de serie au fost: FC Basel (Elveţia), Celtic Glasgow (Scoţia), APOEL Nicosia (Cipru), Bate Borisov (Belarus) și Dinamo Zagreb (Croaţia).

Dacă Valencia va accede în grupele Ligii, Spania va deveni prima țară din istorie cu 5 reprezentante din această fază a competiției, întrucât FC Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid și FC Sevilla sunt deja calificate.

Programul complet al play-off-ului Ligii Campionilor:

Ruta campioanelor:

• FK Astana (Kazahstan) - APOEL Nicosia (Cipru)
  • Skënderbeu Korçë (Albania) - Dinamo Zagreb (Croația)
  • Celtic Glasgow (Scoția) - Malmö FF (Suedia)
  • FC Basel (Elveția) - Maccabi Tel-Aviv (Israel)
  • BATE Borisov (Belarus) - Partizan Belgrad (Serbia)

”League Route”:

• Lazio Roma (Italia) -Bayer Leverkusen (Italia)
  • Manchester United (Anglia) - FC Brugge (Belgia)
  • Sporting Lisabona (Portugalia) - ȚSKA Moscova (Rusia)
  • Rapid Viena (Austria) - Șahtior Donețk (Ucraina)
  • Valencia (Spania) - AS Monaco (Franța)

Rezultatele complete înregistrate miercuri seară în manșa secundă a play-off-ului Champions League:

• FK ASTANA - HJK Helsinki (în tur 0-0): 4 - 3 (Patrick Twumasi '44, Roger Cañas '47-penalty, Dmitri Șomko '56, Evgheni Postnikiv '90+3 / Ousman Jallow '4, Gideon Baah '42, Erfan Zeneli '86-penalty) - gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 70, după eliminarea mijlocașului stânga ghanez Patrick Twumasi.
  • FK Qarabah - CELTIC GLASGOW (în tur 0-1): 0 - 0
  • Sparta Praga - ȚSKA MOSCOVA: (în tur 2-2): 2 - 3 (Ladislav Krejčí '6, Kehinde Fatai '16 / Ahmed Musa '34, '51, Alan Dzagoev '76) - cehii au jucat în 9 jucători de câmp, după ce Marek Matejovsky a primit direct cartonaș roșu în minutul 64
  • BATE BORISOV - Videoton (în tur 1-1): 1 - 0 (Nemanja Nikolić '82) - mijlocașul oaspeților, olandezul Kees Luijckx a fost eliminat în minutul 60 pentru cumul de cartonașe galbene
  • FC BASEL - Lech Poznan (în tur 3-1): 1 - 0 (Birkir Bjarnason '90+1)
  • FC BRUGGE - Panathinaikos Atena (în tur 1-2): 3 - 0 (Dion Cools '53, Víctor Vázquez '58, Obbi Oularé '82)
  • MALMO FF - FC Salzburg (în tur 0-2): 3 - 0 (Nikola Djurdjić '7, Markus Rosenberg '14, Vladimir Rodić '42) - mijlocașul gazdelor, ghanezul Enock Adu, a fost eliminat în minutul 64, pentru primirea a două cartonașe galbene
  • Viktoria Plzen - MACCABI TEL AVIV (în tur 2-1): 0 - 2 (Eran Zahavi '76-penalty, '83)
  • ȘAHTIOR DONEȚK - Fenerbahce (în tur 0-0): 3 - 0 (Aleksandr Gladkiy '25, Dario Srna '65-penalty, Alex Teixeira '68) - fundașul central al oaspeților, danezul Simon Kjar, a primit două cartonașe galbene în decurs de
  • SKENDERBEU KORCE - FC Milsami (în tur 2-0): 2 - 0 (Hamdi Salihi '16, Gerhard Progni '55)

Rezultatele înregistrate marți seara în manșa a doua a turului al III-lea al Champions League:

• Ajax Amsterdam - RAPID VIENA: 2 - 3 (Arkadiusz Milik '52, Nemanja Gudelj '75 / Robert Berič '12, Louis Schaub '39, '77)
  • AS MONACO - Young Boys Berna (în tur, 3-1): 4 - 0 (Ivan Cavaleiro '54, Layvin Kurzawa '64, Anthony Martial '70, Stephan El Shaarawy '77)
  • Molde - DINAMO ZAGREB (în tur, 1-1): 3 - 3 (Etzaz Hussain '43, Mohamed Elyounoussi '52-penalty, Ola Kamara '75 / Marko Pjaca '17, Arijan Ademi '20, Marko Rog '22) - la oaspeți, fundașul Alex Mățel a fost rezervă. Gazdele, care au evoluat în inferioritate numerică din minutul 72 (fundașul Vegard Forren a fost eliminat), au ratat două penalty-uri, prin Ola Kamara ('8) și Harmeet Singh ('45+2)
  • APOEL NICOSIA - FC Midtjylland (în tur 2-1): 0 - 1 (Erik Sviatchenko '3) - gazdele, antrenate de portughezul Domingos Paciência, au jucat în inferioritate numerică din minutul 29, după eliminarea mijlocașului brazilian Vinicius