CM 2018: Uruguay și Rusia merg mai departe. Sud-americanii sunt liderii grupei, după 3-0 cu țara gazdă. Arabia Saudită a învins Egipt cu 2-1

Uruguay a câștigat derbyul cu Rusia pentru poziția de lider al grupei A la Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia, după victoria cu 3-0 în fața țării gazdă. Ambele echipe aveau câte două victorii înainte de acest emci și erau deja calificate în optimi. Meciul a a avut loc în orașul Samara și a fost transmis în exclusivitate la TVR 1 și TVR HD. În celălalt meci al grupei, transmis în direct la TVR2, Arabia Saudită a învins Egiptul cu 2-1.

25 Iunie 2018, 16:50 (actualizat 25 Iunie 2018, 20:52) |
Uruguay - Rusia 3-0
 |  GALERIE FOTO

Arabia Saudită a învins dramatic Egiptul, 2-1, printr-un gol marcat în minutul 90+5, și a terminat grupa A pe locul 3, în timp ce egiptenii  sunt pe ultimul loc, cu niciun punct. La acest meci, portarul egiptenilor a devenit cel mai vârstnic jucător din istoria campionatelor mondiale.

RUSIA - URUGUAY

GOOL Uruguay în minutul 90 al meciului, prin Edinson Cavani. Scorul este 3-0 pentru sud-americani, care în aceste condiții sunt liderii grupei A.

(w620) Suporteri

PAUZĂ. 2-0 pentru Uruguay la pauză. Rusia evoluează în 10 jucători.

Min. 36. Smolnikov primește cartonaș roșu și selecționata Rusiei va evolua în 10 jucători.

GOOOOL Uruguay min. 23. Laxalt înscrie, Uruguay-Rusia 2-0.

GOOOOL Uruguay în min 10. A marcat Suarez, din lovitură liberă. Gazinskii primește cartonaș galben.

Echipele de start

Uruguay:

Muslera - Coates, Godin, Caceres - Nandez, Vecino, Betancur, Laxalt - Suarez, Cavani

Rezerve: Varela, Sanchez, Rodriguez, De Arrascaeta, Stuani, Campana, G. Silva, Pereira, Gomez, Urretaviscaya, M. Silva

Rusia:

Akinfeev - Smolnikov, Kutepov, Ignashevich, Kudryashov - Zobnin, Gazinskyi - Smaedov, Alexei Miranchuk, Cheryshev - Dzyuba

Rezerve: Mario Fernandes, Semenov, Kuzyaev, Smolov, Lunev, Granat, Anton Miranchuk, Golovin, Zhirkov, Gabulov, Erokhin

ARABIA SAUDITĂ - EGIPT

Arabia Saudită învinge Egiptul printr-un gol marcat în ultimul minut de prelungiri de  Salem Aldawsari.

PAUZĂ. Arabia Saudită- Egipt 1-1 la pauză.

Arabia Saudită primește încă un penalty pe finalul primei reprize și înscrie. Scorul devine egal,  Arabia Saudită-Egipt 1-1.

Min. 41 Arabia Saudită primește o lovitură de pedeapsă pentru un henț al lui Ahmed Fathi, iar Fahad ratează lovitura. Scorul rămâne Arabia Saudită - Egipt 0-1.

GOOL EGIPT! Min. 22 M. Salah a înscris pentru Egipt, Arabia-Saudită - Egipt, 0-1!