PRIMERA DIVISION

Un nou record pentru Messi: a marcat 19 goluri consecutive, împotriva tuturor echipelor din La Liga

Atacantul de 25 de ani Lionel Messi a reuşit un nou record, după ce a înscris al 19-lea gol la rând, contra tuturor echipelor din Primera Division.

Argentinianul de la FC Barcelona a marcat sâmbătă, în deplasarea de la Celta Vigo, cel de-al 43-lea gol stagional.

31 Martie 2013, 04:30 (actualizat 31 Martie 2013, 04:41) |
Lionel Messi / FOTO: marca.com

Lionel Messi a stabilit sâmbătă un nou record unic în istoria fotbalului, după ce a devenit primul jucător care înscrie contra tuturor echipelor din Primera Division, fără excepţie, în aceeaşi ediţie de campionat. Performanţa a fost realizată la prima partidă în care atacantul de 25 de ani a fost căpitanul Barcelonei, într-un joc din La Liga.

"Recordurile sunt cel mai insignifiant lucru. Am fost noroc să marchez şi să ajut echipa în aceste meciuri. Nu acord recordurilor o mare importanţă. Cel mai important lucru din această seară a fost victoria. Este întotdeauna greu să revii după meciurile de la echipa naţională, mai ales contra echipelor care luptă să evite retrogradarea", a declarat Lionel Messi după remiza, scor 2-2 (1-1), de pe Estadio de Balaídos, cu Celta Vigo.

Golurile catalanilor au fost înscrise de Christian Tello ('43), după o pauză a argentinianului, şi Lionel Messi ('73), în urma unei pase a ibericului de 21 de ani. Gazdele au deschis scorul prin Natxo Insa ('38) şi au smuls un punct liderului prin Borja Oubina ('88).

Cu 9 etape înainte de final, Lionel Messi se află doar la şapte lungimi de undă de recordul de anul trecut, când a înscris 50 de goluri într-o ediţie de campionat.

Echipa aliniată de tehnicianul catalanilor, Jordi Roura: Pinto - Martin Montoya, Bartra, Pique, Daniel Alves - Fabregas ('84 Busquets), Song, Alcantara ('65 Iniesta) - Tello, Messi, Alexis Sanchez ('68 David Villa).

Următorul meci al Barcelonei este programat marţi, în "sferturile" Ligii Campionilor, în deplasare  cu Paris Saint-Germain.

Într-un alt meci, Real Madrid a remizat la Zaragoza, scor 1-1 (1-1), într-un meci în care fundaşul dreapta Cristian Săpunaru a bifat al 22-lea joc la gazde şi al 21-lea ca integralist, iar Cristiano Ronaldo a marcat al 28-lea gol al "Albilor" în tot atâtea apariţii în această ediţie de campionat.

Gazdele au deschis scorul prin Rodri ('6), iar atacantul lusitan de 28 de ani a egalat cu 7 minute înainte de finalul primei reprize.

Echipa aliniată de tehnicianul campioanei Spaniei, Jose Mourinho: Diego Lopez - Marcelo, Sergio Ramos, Pepe, Arbeloa ('60 Ozil) - Modric, Essien - Cristiano Ronaldo, Kaka ('61 Khedira), Callejon ('60 Di Maria) - Higuain.

Următoarea partidă a campioanei Spaniei este cea de miercuri, de pe teren propriu, cu Galatasaray Istanbul, din prima manşă a Ligii Campionilor.

Programul şi rezultatele etapei a XXIX-a a campionatului Spaniei:

• Rayo Vallecano - Malaga: 1-3 (Piti '31-penalty / Welington '21, Julio Baptista '55, Pedro Morales '86)
  • Levante - FC Sevilla: 1-0 (Ruben Garcia '40)