Un kenyan și o etiopiancă au câștigat Maratonul București. O româncă, locul 3. Mihai Rădulescu, TVR: Cea mai frumoasă experiență umană

15 octombrie 2017, 14:43

Atletul kenyan Duncan Cheruiyot Koech a câștigat cursa masculină din cadrul celei de-a zecea ediții a Maratonului București, cu un nou record, 2 h 13 min 13 sec. La feminin s-a impus etiopiana Almaz Gelana Erba, cu 2 h 42 min 06 sec.

Românca Ana Veronica Rodean a terminat a treia, în 2 h 57 min 42 sec.

Printre participanți s-au aflat și jurnaliștii TVR Mihai Rădulescu, Ema Zeicescu sau Radu Andrei Tudor.

Mihai Rădulescu: Cea mai solicitantă experiență sportivă din viața mea și cea mai frumoasă experiență umană. Sunt numeroase cauze asociate. Oamenii strâng bani, donează, și banii aceia ajung la cine trebuie, la oamenii în nevoie. Este cea mai muncită medalie.

Maratonul Internațional București este o competiție anuală de maraton care are loc în București în luna octombrie.

Pe lângă proba de maraton, sunt organizate și curse de semimaraton, ștafetă și curse populare pentru adulți (4 km) și copii (1 km).

Cursele pentru copii nu sunt concursuri de viteză, nu este limită de timp și nici clasament, iar premiile sunt câștigate prin tragere la sorți.