LIGA I

"U" Cluj - CS U Craiova 0-2 / Prima victorie în deplasare a oltenilor

CS U Craiova a câștigat primul meci în deplasare în acest sezon, 2-0 (0-0) la Cluj, în fața Universității, într-un meci în care oltenii au avut două bare în prima repriză, prin Nuno Rocha ('25) și Madson ('30).

Înainte de primul fluier al partidei, Mihai Neșu, analist video la clujeni, a primit o plachetă specială, în aplauzele spectatorilor.

22 Septembrie 2014, 23:30 |
CS Universitatea Craiova / FOTO: csuc.ro

Victoria oltenilor, a doua consecutivă de la preluarea echipei de către cuplul Sorin Cârțu - Emil Săndoi, a fost adusă de reușitele lui Nicolae Mușat ('49-autogol) și Nicușor Bancu ('64), aflat la primul gol in carieră în Liga I.

Aceasta a fost a doua înfrângere a lui George Ogăraru pe banca tehnică a ”Șepcilor Roșii”, după un 1-2 în Giulești în ultimul minut, din 14 septembrie, în timp ce craiovenii au câștigat meciul de debut al noilor antrenori, 1-0 cu Oțelul Galați.

Oaspeții au încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea lui Pablo Brandan, în minutul 90.

Componența echipelor:

• Universitatea Cluj: Veselovsky - Ciupe, Bratu (Ninu '26), Neag, Muşat - Kovacs (Stojanovici '46), Costin, Bucşa, Boutadjine, Viveiros - Gravenberch (Achim '68). Antrenor: George Ogăraru
  • CS U Craiova: Bălgrădean - Achim, Acka, Frăsinescu, Vătăjelu - Brandan, Madson, Tîrnăcop (Varga '58) - Bancu, Nuno Rocha (Pleşan '90+3), Bawab (Băluţă '87). Antrenor: Emil Săndoi

Arbitri: Adrian Comănescu - Imre-Laszlo Bucsi, Sebastian Stoianov - Paul Unimătan

Fundașul gazdelor, Raul Ciupe, a bifat al 100-lea meci în Liga I, în timp ce antrenorul George Ogăraru a debutat un eșec în fața suporterilor alb-negri.

Rezultatele etapei a VIII-a:

Vineri, 19 septembrie

Sâmbătă, 20 septembrie

• 16:00 Concordia Chiajna - FC Botoșani: 3 - 3 (Florin Purece '4, VAsile Maftei '26, Fernando Henrique '73-penalty / Gabriel Vașvari '23-penalty, Istvan Fulop '50, '62)
  • 18:30 Oțelul Galați - CFR Cluj: 0 - 1 (Grégory Tadé '43)
  • 21:00 Dinamo - CSMS Iași: 1 - 0 (Marius Alexe '75)