LIGA I

"U" Cluj - Ceahlăul: 1-1 / Primul punct al pietrenilor pe "Cluj Arena" după 6 ani

Universitatea Cluj a obţinut vineri primul punct în acest sezon, după remiza de pe teren propriu, scor 1-1 (1-1), cu Ceahlăul Piatra Neamţ, care a evoluat în inferioritate numerică din minutul 40.

Oaspeţii au deschis scorul prin Bojan Golubović ('31), iar gazdele au punctat prin Ionuţ Târnăcop ('41), printr-un şut splendid, din întoarcere, de la 18 metri.

02 August 2013, 23:09 (actualizat 02 August 2013, 23:09) |
Ionuţ Târnăcop / FOTO: universitateacluj.ro

Atacantul de 31 de ani al pietrenilor, Adrian Gheorghiu, a primit două cartonaşe galbene în decurs de 5 minute, astfel că a fost eliminat, dar oaspeţii susţin că arbitrul Alexandru Tudor trebuia să-i acorde primul cartonaş galben lui Bojan Golubović.

Gazdele au solicitat penalty în minutul 90+2, la un henţ al lui Andrei Marc, în urma unei centrări de pe flancul drept a lui Raul Ciupe, dar brigada de arbitri a lăsat jocul să continue.

Componenţa echipelor:

• "U" Cluj: Dolha - Ciupe, Szilagyi, Ninu, Van Doten - Bucşa, Ad. Popa II (Kovacs '78) - Takacs (Turcu '80), Cristocea, Tîrnăcop - Dedu (Odiaka '61). Antrenor: Ionel Ganea
  • Ceahlăul: Jovic - Dumitraş, Marc, Cânu, Cazan - Stana, V. Achim (Chitoşcă '58) - Gheorghiu, Golubovici, L. Garcia (Constantinescu '46) - E. Jula (Ichim '69). Antrenor: Vasile Miriuţă

Ultimul meci pe care Ceahlăul nu l-a pierdut în deplasarea de la "U" Cluj a avut loc în 3 noiembrie 2007, când cele două formaţii au remizat cu acelaşi scor, 1-1 (Nemanja Jovanović '14 / Viorel Frunză '58). În acel sezon, ambele echipe au retrogradat: pietrenii, de pe locul 15 (cu 36 de puncte), iar "Şepcile Roşii", de pe ultima poziţie, cu doar 17 puncte. În campionatul trecut, cele două formaţii au câştigat partidele disputate pe propriu teren: 1-0 la Cluj (Alex '23), respectiv 2-1 la Piatra Neamţ (Vlad Achim '24, Marian Constantinescu '49 / Eduard Nicola '64).

În data de 11 mai, Comisia de Licenţiere a Federaţiei Române de Fotbal a decis retrogradarea Universităţii Cluj, însă TAS a anulat hotărârea forului românesc în data de 5 iulie.

1.Oţelul Galaţi22003-1 (+2)6(+3)
2.Ceahlăul Piatra Neamţ31115-3 (+2)4(+1)