LIGA I

"U" Cluj a câştigat primul meci după 5 luni: 1-0 cu FC Severin

Tehnicianul Ionel Ganea a obţinut prima victorie din carieră în Liga I, 1-0 (0-0), cu FC Severin, graţie unui gol de generic marcat de Alin Buleică ('65).

11 Martie 2013, 20:58 (actualizat 12 Martie 2013, 00:18) |
Alin Buleică / FOTO: eclujeanul.ro

Alin Buleică a adus prima victorie a Universităţii Cluj în ultimele cinci luni, cu primul gol marcat în Liga I, în poarta formaţiei FC Severin. Fundaşul a înscris dintr-un unghi închis, după o acţiune personală, pe flancul drept, şi cu ajutorul portarului Panagopoulos.

Oaspeţii au încheiat partida în inferioritate numerică, după ce mijlocaşul Vojislav Vranjikovic a primit două cartonaşe galbene în decurs de 7 minute, astfel că a fost eliminat la 12 minute după pauză.

Ultimul succes al "Şepcilor Roşii" data din 5 octombrie 2012, 1-0 pe teren propriu, cu Cehlăul Piatra Neamţ. Celelalte trei victorii ale clujenilor au fost obţinute în partidele cu Gloria Bistriţa (1-0, 29 iulie 2012), Viitorul Constanţa (2-1, 12 august 2012) şi la Chiajna, în deplasare (2-0, 2 septembrie).

Aceasta este prima înfrângere a echipei pregătite de Jerry Gane după o victorie (2-1 cu FC Braşov, pe teren propriu) şi două remize (1-1 la Chiajna şi 0-0 cu Astra, la Drobeta Turnu Severin).

Universitatea Cluj: Boşneag - Ciupe, Al. Raţiu, Ninu, Nicola - Bucşă, Adi Popa II (Apostu '56) - Buleică, Hidişan, Borza (Muzac '55) - V. Dinu (Dedu '76). Antrenor: Ionel Ganea

FC Severin: Panagopoulos - Dănănae, Durimel, Tătaru (Asanovici '46), Djalilov - Vranjkovici, Olah - Brata (Neacşa '75), Tole (Hasanovici '61), Fl. Costea - Joel Thomas. Antrenor: Ionel Gane