VIDEO TELEJURNAL

TVR1, lider de audienţă pe durata întregului meci al Stelei cu bulgarii de la Ludogoreţ

Meci cu final fericit, marţi seară, pe Arena Naţională. Steaua a reuşit să câştige prima manşă a play-offului pentru grupele Ligii Campionilor. Spectacolul a fost în direct la TVR1. Televiziunea publică a fost lider absolut de audienţă pe toată durata partidei. În minutul de aur, peste 1.600.000 de telespectotori aşteptau victoria Stelei.

20 August 2014, 14:53 (actualizat 20 August 2014, 14:57) |
TVR , lider de audiență

Keseru, Chipciu şi compania au jucat marţi seară cu stadionul plin. Pe Arena Naţională, peste 45.000 de roşi-albaştri le-au făcut zile negre bulgarilor de la Ludogoreţ. În faţa televizoarelor, alţi aproape două milioane de suporteri au avut emoţii pentru calificarea în grupele Ligii.

Partida a fot văzută la TVR de peste 1.300.000 de telespectatori în fiecare minut. Televiziunea publică a fost lider de audienţă pe toată durata meciului, cu un rating de 7,3 în medie.

Ratarea lui Alex Chipciu a trezit orgoliul bulgarilor şi a adus şi mai mulţi români în faţa televizoarelor. Minutul de aur a avut acelaşi erou.

În minutul golului, peste 1.600.000 de români urmăreau reuşita la TVR1. Era minutul 88 al partidei şi ora 23:35.

Canalul 1 al Televiziunii Române a avut, la nivel naţional, de două ori mai telespectatori decât postul clasat pe locul 2. Românii au urmărit cu interes şi analizele din Studioul Ligii Campionul.

TVR1 le-a oferit, marţi seară, microbiştilor trei ore dedicate sportului rege.