TVR 1, lider de audienţă cu transmisiunile meciurilor Campionatului Mondial de Fotbal 2018 din Rusia

CM 2018
CM 2018
29 iunie 2018, 17:09

Postul TVR 1 a fost lider de audienţă în primele 15 zile de transmisiuni de la Cupa Mondială de Fotbal 2018 din Rusia.

Pe primul loc în top 10 al celor mai vizionate meciuri din faza grupelor se află partida Brazilia – Elveţia (scor 1-1), cu o medie de 1.640.000 de telespectatori (9,2% rating şi 19,5% share). Cel mai vizionat minut a adus în faţa televizoarelor 2.428.000 de telespectatori.

Locul al doilea în top este ocupat de meciul Germania – Suedia (scor 2-1), urmărit de 1.613.000 de telespectatori (9% rating şi 20,7% share).

Locul al treilea în preferințe revine meciului Portugalia – Spania (scor 3-3), cu 1.577.000 de telespectatori (8,8% rating şi 21,3% share).

Vineri este zi de pauză, iar de sâmbătă, Cupa Mondială 2018 continuă cu faza optimilor.

3 iulie, ora 17.00: Suedia – Elveţia (Sankt Petersburg) – TVR 1, TVR HD

3 iulie, ora 21.00: Columbia – Anglia (Spartak Stadium, Moscova,) – TVR 1, TVR HD

TVR transmite în direct şi în exclusivitate toate cele 64 de partide la Cupa Mondială de fotbal din Rusia 2018.