Turneul de tenis Melbourne Summer Set 2: Irina Begu s-a calificat în optimi, Irina Bara, învinsă în ultimul tur al calificărilor

Irina Begu
Irina Begu
4 ianuarie 2022, 09:03

Begu (31 ani, 62 WTA) a obţinut victoria în faţa americancei (27 ani, 18 WTA) după o oră şi 45 de minute, la primul său meci din 2022.

Românca a salvat o minge de set în primul act, la 5-4 pentru Pegula, a salvat alte două mingi de set în tiebreak, la 6-4 pentru americancă, impunându-se cu 8-6.

Begu a obţinut a doua sa victorie în faţa americancei, după 7-5, 6-1 în 2020 la turneul WTA 125 de la Indian Wells.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 3.675 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi italianca Jasmine Paolini sau slovaca Anna Karolina Schmiedlova.

În schimb, Irina Bara (26 ani, 138 WTA) a fost învinsă în ultimul tur al calificărilor de rusoaica Ana Kalinskaia (23 ani, 111 WTA), cu 7-5, 6-2, după o oră şi 26 de minute.

Bara s-a ales cu un cec de 1.950 de dolari şi 12 puncte WTA.

Tot marţi, Sorana Cîrstea, cap de serie numărul cinci la Melbourne Summer Set 2, o va avea ca adversară pe rusoaica Varvara Graceva. Sursa: Agerpres