LIGA CAMPIONILOR

Turcii au cucerit Germania: Schalke 04 - Galatasaray 2-3 VIDEO REZUMAT/ Barcelona - Milan 4-0

O nouă seară de gală a  UEFA Champions League a fost în direct la Televiziunea Română.

Partida Schalke - Galatasaray 2-3 s-a disputat de la ora 21:45 şi a fost transmisă în direct pe TVR 1, TVR HD, pe platforma video a Televiziunii Române TVR+ şi LIVE TEXT pe TVRNews.ro.

Siteul TVRNews.ro v-a ţinut la curent cu evoluţia scorului partidei Barcelona - Milan 4-0.

12 Martie 2013, 21:05 (actualizat 13 Martie 2013, 00:45) |
Schalke - Galatasaray 1-0, gol Neustadter

Meci de mare spectacol pe Auf-Schalke Veltins-Arena. Deşi porneau cu şansa a doua, în urma rezultatului de egalitate, 1-1, de la Instanbul, Galatasaray  a jucat dezinvolt şi i-a presat din start pe germani.

În ciuda dominării turce, cei care au marcat au fost, paradoxal, cei de la Schalke. Profitând de una din rarele faze la poarta lui Muslera, Neustädter a deschis scorul în minutul 17. Reacţia Galatei nu s-a lăsat însă, aşteptată. Împinşi la spate de miile de turci din tribune, oamenii lui Terim s-au năpustit asupra porţii lui Hildebrand, reuşind să egaleze cu 8 minute înainte de pauză: Altintop, fost jucător în Germania, a prins un şut de zile mari şi a readus egalitatea pe tabela de marcaj. Mai mult, peste doar cinci minute, golgheterul Burak Yilmaz a finalizat ca la carte un contra-atac şi turcii conduceau cu 2-1.

Cu spectrul eliminării în faţă, cei de la Schalke au ieşit de la cabine decişi să întoarcă rezultatul şi au reuşit să egaleze prin Bastos, în minutul 63. Din acel moment însă, turcii s-au apărat eroic, încercând conservarea scorului care-i califica. Cu trecerea timpului, cei de la Schalke au jucat la totul sau nimic şi această tactică s-a întors împotriva lor. În prelungirile partidei, nou-intratul Bulut a scăpat singur cu portarul şi a decis câştigătoarea: 3-2 pentru campioana Turciei.

Schalke 04: Hildebrand - Uchida, Howedes, Matip, Kolasinac - Hoger (Meyer '85), Neustadter (Fuchs '46) - Farfan, Draxler, Bastos - Pukki (Obasi '85). Antrenor: Jens Keller.

Galatasaray Istanbul: Muslera - Eboue, Semih Kaya (Gokhan Zan '79), Nounkeu, Riera - Felipe Melo - Hamit Altintop, Sneijder (Amrabat '70), Selcuk Inan - Drogba, Burak Yilmaz (Umut Bulut '86). Antrenor: Fatih Terim.

Celălalt meci al zilei, Barcelona - Milan, s-a încheiat cu victoria catalanilor, scor 4-0. Golurile învingătorilor au fost marcate de Messi '5, '40, Villa '54 şi Jordi Alba '90+2. FC Barcelona s-a calificat în sferturi, cu scorul general de 4-2.

FC Barcelona: Victor Valdes - Dani Alves, Pique, Mascherano (Puyol '77), Jordi Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro (Adriano '84), Messi, Villa (Alexis Sanchez '75). Antrenor: Jordi Roura.

AC Milan: Abbiati - Abate, Mexes, Zapata, Constant - Flamini (Bojan '75), Ambrosini (Muntari '60), Montolivo - Boateng, Niang (Robinho '61), El Shaarawy. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Meciul a fost arbitrat de Viktor Kassai (Ungaria).

Meciul dintre Schalke şi Galatasaray s-a încheiat cu victoria turcilor, scor 3-2.

Schalke - Galatasaray 2-3, gol Umut Bulut
Minutul 90+5: Gol Galatasaray! Umut Bulut primeşe o pasă pe contraatac şi marchează pe 3-2

Minutul 90+4: Kolasinac(Schalke) primeşte cartonaşul galben pentru un fault la Drogba

Minutul 90+4: Final de meci pe Camp Nou, Barcelona merge mai departe

Minutul 90+2: Barcelona - Milan 4-0! Jordi Alba înscrie şi el

Minutul 86: Burak Yilmaz, marcatorul golului 2 turc, este schimbat cu Umut Bulut

Minutul 85: Obasi i-a luat locul lui Pukki la Schalke

Minutul 85: Drogba a primit cartonaşul galben pentru un fault din spate

Minutul 79: Gökhan Zan a intrat în locul lui Semih Kaya la turci

Minutul 70: Schimbă şi Fatih Terim, Amrabat în locul lui Sneijder

Schalke - Galatasaray 2-2, gol Bastos

Minutul 64: Sneijder are un şut periculos, dar nu reuşeşte să înscrie

Minutul 63: Gol Schalke! Apărarea Galatei nu respinge o minge revenită din bară, Ucheda pasează pentru Bastos care înscrie lejer. Schalke - Galatasaray 2-2

Minutul 61: Messi are o execuţie de toată frumuseţea, dar mingea expediată de la 25 metri trece de puţin peste poarta lui Abbiati

Minutul 55: Schalke are câteva minute de presiune la poarta turcilor

Minutul 51: Burak Yilmaz trage spectaculos, dar Hildebrand răspunde

Minutul 54: Barcelona - Milan 3-0! David Villa este servit de Xavi în careu şi atacantul înscrie la colţul lung

Cu cinci minute mai târziu decât partida de la Barcelona, s-a reluat şi meciul Schalke - Galatasaray

Fuchs a intrat în locul lui Neustädter la Schalke

Minutul 47: Messi are deja o ocazie de a înscrie, dar Abbiati prinde

S-a reluat partida de pe Camp Nou

Minutul 45+3: S-a terminat prima repriză şi la Gelsenkirchen.

Schalke - Galatasaray 1-2, gol Burak Yilmaz

Minutul 45: Finalul primei reprize la Barcelona

Minutul 42: Schalke - Galatasaray 1-2 ! Burak Yilmaz este lansat spre careul de 16 metri, îl depăşeşte pe Howedes şi înscrie.

Minutul 40: Barcelona - Milan 2-0! Messi reuşeşte dubla cu un şut din aceeaşi poziţie din care a marcat şi prima dată

Schalke - Galatasaray 1-1, gol Hamit Altintop
Minutul 37: Galatasaray înscrie! Hamit Altintop prinde un şut magnific care se duce direct la vinclu! Scorul devine 1-1!

Minutul 34: Ocazie mare pentru Galata! Şut din prima al lui Sneijder, dar mingea a trecut milimetric pe lângă bară

Minutul 33: Contră periculoasă a lui AC Milan, El Sharaawy a pătruns în careu, dar şutul său a fost prins cu uşurinţă de Valdes

Minutul 27: Milan a mai echilibrat partida, dar italienii nu au ocazii la poarta lui Valdes

Minutul 20: Chiar dacă germanii au deschis scorul, nu se schimbă prea mult datele problemele, Galatasaray fiind nevoită să marcheze.

Minutul 17: Schalke - Galatasaray 1-0! Neustädter deschide scorul pentru Schalke! Germanul profită de o mare bâlbâială a apărării turceşti şi-l execută pe Muslera

Minutul 14: Hoger(Schalke) primeşte cartonaşul galben

Minutul 13: Selcuk are ocazia golului, dar şutul său din 6 metri a fost respins de către Hildebrand

Minutul 11: Presiunea turcilor s-a mai domolit după iureşul iniţial. Cei de la Schalke au un corner, care rămâne fără rezultat

Minutul 13: Iniesta trage năprasnic de la 11 metri, dar mingea loveşte transversala!

Minutul 9: Barcelona domină categoric, cei de la AC Milan au dificultăţi în a ieşi din propria jumătate de teren

Minutul 5: Galatasaray atacă furibund, Didier Drogba trage din careu, dar portarul respinge disperat

Minutul 5: Barcelona - Milan 1-0! Lionel Messi a şutat imparabil de la marginea careului de 16 metri

Minutul 1: S-a dat startul meciului Schalke - Galatasaray, cu 2 minute mai târziu decât la Barcelona

A început meciul de la Barcelona

Echipele de start de pe Camp Nou:

FC Barcelona: Valdes - Dani Alves, Mascherano, Piqué, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro, Messi, Villa. Antrenor: Jordi Roura

AC Milan: Abbiati - Abate, Zapata, Mexčs, Constant - Flamini, Ambrosini, Montolivo - Boateng, Niang, El Shaarawy. Antrenor: Massimiliano Allegri

Echipele de start

Schalke: Hildebrand - Uchida, Howedes, Matip, Kolasinac - Hoger, Neustadter - Farfan, Draxler, Bastos - Pukki. Antrenor: Jens Keller

Galatasaray: Muslera - Eboue, Semih Kaya, Nounkeu, Riera - Melo - Hamit Altintop, Sneijder, Selcuk Inan - Drogba, Burak Yilmaz. Antrenor: Fatih Terim

Schalke 04 Gelsenchirchen şi Galatasaray se întâlnesc pe Veltins-Arena pentru a stabili care dintre cele două echipe combatante merge în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Ţinând cont de rezultatul meciului tur, 1-1, germanii de la Schalke 04 pleacă favoriţi în faţa turcilor de la Galatasaray, beneficiind şi de avantajul terenului propriu.

Neînvinşi în acest sezon al Ligii, cei de la Schalke nu vor conta pe golgheterul Huntelaar, accidentat, în timp ce otomanii îşi pun toate speranţele Yilmaz - Drogba, care trebuie să marcheze cel puţin o dată pentru a spera în calificare.