Tricolorii nu trec de Ungaria la Bucureşti: 1-1 pe Arena Naţională

Meciul de fotbal România-Ungaria a fost transmis în direct pe TVR 1,  TVR HD şi pe TVR + şi LIVETEXT pe ştiriletvr.ro.  Partida din grupa F a contat pentru calificarea la Euro 2016.

11 Octombrie 2014, 18:33 (actualizat 14 Octombrie 2014, 14:44) |
România-Ungaria 1-0

Declarațiile selecționerului Victor Pițurcă după meci
Naţionala de fotbal a  României a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul împotriva Ungariei susţinut sâmbătă pe Arena Naţională,  în etapa a doua a grupei F, din preliminariile Euro-2016.

Cele două goluri ale partidei au fost marcate de Rusescu în minutul 44 şi de  Dzsudzsak, în minutul 82.

Sânmărtean a trimis o pasă de 25 de metri spre Raţ, peste fundaşul József Varga, fundaşul român a preluat, după care a centrat pe jos.  Chipciu, aflat la prima bară, a lăsat mingea să treacă, iar Rusescu, venit din linia a doua, a reluat  de la zece metri în poarta lui Gabor Kiraly. Este  prima reuşită pentru Raul Rusescu în tricoul echipei Naţionale,  la cea de-a a şasea prezenţă

În minutul 82,  Dzsudzsak a transformat o lovitură liberă de la 24 de metri în stânga lui Tătăruşanu şi Ungaria a reuşit astfel egalarea.

"Am avut jocul în mână, am controlat mare partea  a partidei. Era aproape obligatoriu să marcăm al doilea gol pentru a nu avea emotii. Nu am reuşit acest lucru, în schimb am  luat un gol la un fault inexistent. Micile detalii te costă. Era chiar să primim şi cel de -al doilea gol după ce am fost egalati. E un scor de egalitate,  nu ne dezavantajează foarte mult, dar să spunem că acum ne-am complicat viaţa. Sper să pregătim meciul următor foarte bine si să câştigăm la Helsinki. Dacă reuşim asta, nu va fi o problemă scorul din seara asta, a declarat selecţionerul Victor Piţurcă după meci, în exclusivitate pentru TVR.

"Capul sus şi pregătiţi pentru Helsinki!", a conchis antrenorul Naţionalei, care a apreciat faptul că publicul a susţinut echipa.

Desfăşurarea LIVETEXT a partidei

Fluier final România Ungaria 1 -1

Min 90+2:   Tozser şi Raţ primesc cartonaş  galben

Min 90+1: Korcsmar primeşte cartonaş galben

Min 90 Se anunţă 4 minute de prelungiri

Min 89 Chipciu vede cartonaşul galben, după ce-l faultează pe Kiraly

Min 87 Ocazie pentru Ungaria. Nikolici trece de Chiricheş şi trage la poartă,  mingea trece pe lângă bară

Min 86 Cartonaş galben acordat lui Kiraly, pentru tragere de timp

Min 84 Iese Maxim şi intră Stancu

Min 82 Gol Ungaria. Dzsudzsak înscrie dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri România- Ungaria 1-1

Min 69 Rusescu marchează cu capul, dar era în ofsaid şi golul este anulat

Min 69 Juhasz primeşte cartonaş galben, după ce îl loveşte cu cotul în gură pe Rusescu

Min 66 Intră Cristi Tănase în locul lui Sânmărtean, omul meciului până acum

Min 63 În echipa maghiară iese Lovrencsics şi intră Simon

Min 58 Chipciu este faultat de Varga

Min 54 Probleme la mâna stângă pentru Chiricheş

Min 52 Ocazie pentru echipa maghiară. Pintilii intervine şi respinge. Kadar aruncă de la margine

Min 36 Ocazie a lui Sânmărtean. Corner pentru România

Min. 34 Corner executat de Maxim. Grigore reia cu capul spre poartă, dar mingea ocoleşte poarta lui Kiraly

Min 22 Primul sut pe poartă al lui Raţ

Min. 18 Fault al lui Hoban. Fotbalistul primeşte un cartonaş galben, după un fault

Min 15 Şut al lui Maxim, pe lângă poartă. Defensiva maghiară, surprinsă de această pasă

Min. 14  Şut al lui Maxim, pe lângă poartă. Defensiva maghiară, surprinsă de această pasă

Min. 11: O centrare a lui Chipciu nu este ajunsă de Rusescu

Min 11. Incidente în tribună

Min 7. Fault -  Elek îl faultează pe Maxim

Min. 5: Sînmărtean execută corner, Stieber respinge

Min 5 Iese Goian, intră Florin Gartoş

Min 4 Primul corner pentru România

Min. 3 Prima mare ocazie pentru România. Raţ centrează în faţa porţii, portarul maghiar intervine, dar balonul ajunge înapoi la fundaşul stînga care încearcă o nouă minge în careu, respinsă de fotbaliştii maghiari

Min. 2 Kiraly îi aduce arbitrului un obiect găsit pe teren, se pare că o brichetă

Min 1. Suporterii români sînt în picioare şi îi susţin pe tricolori

A început meciul

Intonarea imnului României
Intonarea Imnului Naţional al României

Echipele de start la meciul România - Ungaria, în grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2016:

România: Tătăruşanu - Chiricheş, Goian, D. Grigore, Raţ - Hoban, Pintilii - Maxim, Chipciu, Sânmărtean - Rusescu.

Antrenor: Victor Piţurcă.

Ungaria: Kiraly - J. Varga, Juhasz, Korcsmar, Kadar - A. Elek, Stieber - Lovrencsics, Gera, Dzsudzsak - Szalai.

Antrenor: Pal Dardai.

Arbitru: W. Collum, ajutat de asistenţii W. Conquer si G. Chambers, respectiv arbitrul de rezervă F. Connor (toţi din Scoţia)

Grupa F: Grecia (cap de serie), România, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord, Insulele Feroe.

România şi Ungaria s-au întâlnit, până azi, de 24 de ori în istorie

Ungaria a câştigat 12 partide, România 6, iar alte 6 s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil ungurilor, 52-30.

Lista celor 24 de meciuri dintre România şi Ungaria:

Budapesta, 04.10.1931, Cupa Europei Centrale / Ungaria (amatori) - România 4-0

Bucureşti, 24.09.1933, Cupa Europei Centrale / România - Ungaria (amatori) 5-1 (Graţian Sepi '8, '32, '47, '83, Silviu Bindea '77)

Bucureşti, 04.10.1936, amical / România - Ungaria 1-2 (Silviu Bindea '24)

Bucureşti, 20.10.1939, amical / România - Ungaria 1-1 (Francisc Spielman '78)

Budapesta, 19.05.1940, Cupa Dunării / Ungaria - România 2-0

Budapesta, 30.09.1945, amical / Ungaria - România 7-2 (Francisc Fabian '20), Iosif Petschovski '40)

Bucureşti, 12.10.1947, Campionatul Balcanic şi al Europei Centrale / România - Ungaria 0-3

Budapesta, 06.06.1948, Campionatul Balcanic şi al Europei Centrale / Ungaria - România 9-0

Bucureşti, 24.10.1948, amical / România - Ungaria 1-5 (Iosif Petschovski '77)

Turku (Finlanda), 15.07.1952, Turneul Olimpic, faza finală / Ungaria - România 2-1 (Ion Suru '85)

Budapesta, 19.09.1954, amical / Ungaria - România 5-1 (Titus Ozon '22)

Bucureşti, 26.10.1958, amical / România - Ungaria 1-2 (Constantin Dinulescu '30)

Budapesta, 29.04.1972, Campionatul European, sferturi de finală, tur / Ungaria - România 1-1 (Lajos Sătmăreanu '56)

Bucureşti, 14.05.1972, Campionatul European, sferturi de finală, retur / România - Ungaria 2-2 (Nicolae Dobrin '14, Alexandru Neagu '81)

Belgrad, 17.05.1972, Campionatul European, sferturi de finală, baraj / România - Ungaria 1-2 (Alexandru Neagu '32)

Budapesta, 13.05.1981, Campionatul Mondial, faza preliminară / Ungaria - România 1-0

Bucureşti, 22.09.1981, Campionatul Mondial, faza preliminară / România - Ungaria 0-0

Budapesta, 14.10.1998, Campionatul European, faza preliminară / Ungaria - România 1-1 (Viorel Moldovan '50)

Bucureşti, 05.06.1999, Campionatul European, faza preliminară / România - Ungaria 2-0 (Adrian Ilie '2, Dorinel Munteanu '14)

Bucureşti, 02.06.2001, Preliminariile CM 2002 / România - Ungaria 2-0 (Marius Niculae '5, '54)

Budapesta, 05.09.2001, Preliminariile CM 2002 / Ungaria - România 0-2 (Adrian Ilie '12, Marius Niculae '27)

Budapesta, 12.08.2009, amical / Ungaria - România 0-1 (Tiberiu Ghioane '42)

Budapesta, 22 martie 2013, preliminariile CM 2014 / Ungaria - România 2-2 (Adrian Mutu '68-penalty, Alex Chipciu '90+2)

Bucureşti, 6 septembrie 2013, preliminariile CM 2014/ România-Ungaria 3-0 (Marica '3, Pintilii '31, Tănase '88).