ECHIPA NAŢIONALĂ

Tricolorii au început cu dreptul drumul spre Rio: Estonia - România 0-2 VIDEO REZUMAT

TVR 1, TVR HD şi www.tvrplus.ro au transmis în direct, vineri seară, de la ora 21:00, primul meci al echipei naţionale din preliminariile Campionatului Mondial 2014, împotriva Estoniei, programat la Tallinn.

07 Septembrie 2012, 08:21 (actualizat 08 Septembrie 2012, 15:12) |
Romania a batut Estonia cu 2-0 in deplasare

Echipa naţională a României a început cu dreptul campania de calificare pentru Rio de Janeiro 2014, învingând Estonia, la Talinn cu 2-0.

Golurile reprezentativei române au fost opera lui Gabriel Torje '55 şi  respectiv, Ciprian Marica, '75. După o primă repriză echilibrată, România a tranşat soarta partidei în 20 de minute.

Reveniţi de la cabine, tricolorii au părut decişi să aducă primele trei puncte ale campaniei de calificare pentru CM 2014 din Brazilia. Ciprian Marica, unul din cei mai experimentaţi jucători din echipa lui Piţurcă, a fost motorul naţionalei.  Prima ocazie cu care Marica şi-a arătat clasa a venit în minutul 55: atacantul a luat o acţiune pe cont propriu pe partea stângă, a trecut de tot ce i-a stat în cale şi a centrat perfect în careul de 6 metri, de unde Torje a îndeplinit o formalitate.  România deschidea scorul şi  muta toată presiunea pe echipa gazdă.

Din fericire, Estonia nu a fost în stare nici de o minimă reacţie, sucombând total. În aceste condiţii, cu mari spaţii de manevră pentru tricolori,  golul doi a venit firesc. La 20 de minute de la primul gol, Marica a primit o pasă în centru de la Gabi Torje, iar numărul 9 l-a executat pe Pareiko, consfinţind victoria României.

Cele două echipe:

Estonia: Pareiko - Jaager, Morozov, Klavan, Teniste - Dimitrijev - Puri (Kink '76), Vunk (Voskoboinikov '61), Vassilijev - Ojamaa (Lindpere '46), Oper. Antrenor: Tarmo Ruutli.

România: Lobonţ - Măţel, Chiricheş, Goian (Găman '90+1), Raţ - C. Lazăr (Pintilii '65), Bourceanu - Torje, Grozav, Tănase - Marica (M. Niculae '85). Antrenor: Victor Piţurcă.

Arbitri: Milorad Mažici ajutat de Milovan Ristici şi Igor Radojcici, din Serbia

www.tvrinfo.ro v-a ţinut  la curent în timp real şi în format live text cu cele mai importante evenimente ale partidei.

Minutul 90+3: Final de meci

Minutul 90+2: Ultima modificare a României: Găman în locul lui Goian

Minutul 85: Schimbare efectuată de Victor Piţurcă: M.Niculae în locul lui Marica

Minutul 76: Ultima schimbare a Estoniei:  Kink în locul lui Puri

Minutul 75: GOL România! Gabriel Torje şi Ciprian Marica au conlucrat din nou şi atacantul cu numărul 9 a înscris pentru echipa tricoloră! Estonia - România 0-2

Minutul 71: Contra-atac excelent al României, Torje a pasat pentru Marica, dar şutul acestuia din 11 metri lateral dreapta a trecut puţin pe lângă poarta estoniană

Minutul 65: Victor Piţurcă operează prima schimbare în echipa naţională: Pintilii i-a luat locul lui Lazăr

Minutul 60: A doua schimbare a Estoniei: Voskoboinikov în locul lui Vunk

Minutul 55: GOL România! Gabriel Torje a reluat din 6 metri excelenta centrare a lui Ciprian Marica. Estonia - România 0-1(w160) Gabriel To

Minutul 51: Marica l-a pus pe Grozav în cursă spre poarta estoniană, dar şutul său din marginea careului de 16 metri a trecut mult pe lângă poartă

Minutul 47: Marica are un şut de la aproximativ 20 de metri, dar mingea a trecut departe de poartă

Minutul 46: Torje a tras de la mare distanţă dar şutul său nu a pus probleme portarului estonian

Prima schimbare la gazde: Lindpere a intrat în locul lui Ojamaa.

Minutul 45+1: Finalul primei reprize

Minutul 45: Gheorghe Grozav primeşte primul cartonaş galben al partidei

Minutul 38: Marica a primit o pasă în careul de 16 metri, dar şutul său a fost blocat de Klavan

Minutul 36: Nivelul slab al partidei este reliefat de statistica şuturilor: gazdele nu au tras deloc la poartă, faţă de o singură încercare a României

Minutul 35: Oper a primit o pasă în adâncime, dar atacantul nu a reuşit să finalizeze la poartă, fiind deposedat uşor de Chiricheş

Minutul 30: Echipa României are o tentativă de contra-atac, dar faza se stinge după o pasă greşită a lui Grozav

Minutul 25: Partida are un nivel tehnic destul de scăzut, cele două echipe nu reuşesc să mărească ritmul de joc pentru a crea pericol la cele două porţi.

Minutul 20: România are o posesie mai bună, dar fără a pune cu adevărat, în pericol,  poarta Estoniei

Minutul 15: Grozav are un şut din marginea careului de 16 metri, dar mingea trece peste poartă

Minutul 10: Prima lovitură de colţ a României, mingea a ajuns la Tănase, al cărui şut din drob a fost prins de Pareiko

Minutul 7: Oper a reuşit o piruetă la marginea careului de 16 metri dar şutul său a trecut la câţiva centimetri de bara lui Lobonţ

Minutul 4: Echipa României este mai activă în acest început de meci

Minutul 2: Marica este surprins în primul offside al partidei

Minutul 1: România a avut lovitura de start

Se intonează imnul "Deşteaptă-te române"

Naţionala de fotbal a României debutează vineri pentru a doua oară în istorie în preliminariile Campionatului Mondial sub comanda lui Victor Piţurcă, la Tallinn, cu Estonia, de la ora 21:00.

România se află la a doua întâlnire cu Estonia, în perioada modernă a fotbalului, după cea din 3 martie 1999, de pe "Lia Manoliu", când Naţionala antrenată de... Victor Piţurcă îi învingea pe nordici cu scorul de 2-0, în faţa a aproximativ 15.000 de spectatori,  graţie golurilor marcate de Ionel Ganea ('15, '79).

Prima partidă dintre cele două reprezentative a avut loc în iulie 1937, la Tallinn, cînd "tricolorii" erau învinşi cu 2-1.

România a ratat ultimele trei calificări la Campionatele Mondiale

În campania pentru CM-2002, "tricolorii" au fost eliminaţi în play-off, de către Slovenia (1-2 la Ljubljana şi 1-1 la Bucureşti), după ce s-au clasat pe locul al doilea în Grupa 8 (16 puncte, după 5 victorii, o remiză şi două eşecuri, golaveraj 10-7), după Italia.

În preliminariile pentru Mondialele din 2006, România s-a clasat pe locul al treilea în Grupa 1 (25 de puncte, după 8 victorii, o remiză şi trei eşecuri, golaveraj 20-10), după Olanda şi Cehia.

În calificările pentru CM-2010, începute cu Victor Piţurcă pe banca tehnică şi încheiate cu Răzvan Lucescu, Naţionala a înregistrat cea mai slabă evoluţie în preliminarii din istorie: a încheiat Grupa 7 pe locul 5, cu 12 puncte, după doar 3 victorii, trei remize şi 4 înfrângeri, golaveraj 12-18.

Mircea Sandu îşi doreşte continuitate în calificări, Victor Piţurcă este rezervat

Selecţionerul Victor Piţurcă este rezervat în ceea ce priveşte şansele de calificare şi afirmă că Olanda şi Turcia sunt principalele favorite. Cu toate acestea, tehnicianul îşi doreşte să înceapă această campanie cu o victorie, în ciuda "adversarului dificil".

"Avem nevoie de un rezultat bun vineri, care să creeze pentru mai departe o atmosferă favorabilă. Suntem extrem de concentraţi. Nu va fi uşor, dar vom face tot ce trebuie pentru a obţine primele trei puncte în această campanie. Olanda şi Turcia rămân principalele favorite, noi cu Estonia şi Ungaria vom fi outsideri. Cred că Estonia va fi un adevsar dificil.

Depinde ce vom realiza în teren ca să spunem că suntem nemulţumiţi după un meci egal.Poate gazdele noastre vor avea foarte multe ocazii şi nu vor reuşi să înscrie, atunci dacă facem un meci egal putem spune că suntem mulţumiţi. Ne aşteaptă un meci greu în Estonia", a explicat Piţurcă.

De partea cealaltă, Mircea Sandu are o perspectivă mai largă asupra viitorului Naţionalei, astfel că şeful fotbalului românesc speră ca echipa reprezentativă să se bucure de răbdarea tuturor, pentru crearea unui lot omogen, care să fie baza mai multor calificări la turneele finale.

"Obiectivul nostru este ca 2016 să fie un nou început pentru performanţele echipei naţionale, dacă acest lucru intermediar se întâmplă ar fi extraordinar. Nu vreau să-i degrevez pe ei de o anumită responsabilitate, ei şi cu antrenorii, aceea de a califica echipa dacă am putea la fiecare participare. Nu vreau să le găsesc scuze dacă nu se califică la CM 2014, dar o echipă naţională, ca şi o echipă de club, nu se formează de pe o zi pe alta.

De asta am făcut apel la media şi la suporteri să avem răbdare, înţelepciunea necesară ca să formăm un grup de până în 40 de jucători care să atace calificări consecutive. Una, întâmplător, poţi s-o faci, dar eu aş vrea ca echipa naţională să aibă continuitatea din anii '90'', a declarat Sandu într-o conferinţă de presă.

Nu în ultimul rând, Răzvan Raţ a dezvăluit că "tricolorii" şi-au propus să dovedească prin evoluţii valoarea.

"Nu aş vrea să vorbesc foarte mult. Este momentul să vorbim mult mai puţin şi să facem mult mai multe pe teren. Suntem obişnuiţi în România să vorbim foarte mult şi să facem puţine. Ne-am pus de acord să fim mult mai modeşti din toate punctele de vedere, să fim mult mai darnici pe teren şi să dăm tot ce avem mai bun. Până la urmă vorbele trec şi rămân doar rezultatele şi ce arătăm pe teren.

Avem limitele noastre. Înţelegeţi că nu suntem echipa care a fost acum 15 ani. Trebuie să fim de acord cu această realitate şi să ne purtăm ca atare. Important e ca acest declin să se oprească aici, iar totul să înceapă de la zero. Avem jucători talentaţi, de perspectivă", a spus şi Raţ.

Nicio echipă românească nu a înscris cu Mazic la "centru"

Partida Estonia - România va fi arbitrată de sârbul Milorad Mazic, cu care echipele româneşti nu au avut prea mult noroc. Astfel, Naţionala a fost învinsă, cu Mazic la "centru", de Israel, la Bucureşti, scor 2-0, în 3 martie 2010, Steaua a fost învinsă la Zurich, de Grasshopers, scor 1-0, în play-off-ul Ligii Europa, în 26 august 2010 (dar s-a calificat în grupe la penalty-uri), iar FC Vaslui a încheiat la egalitate, scor 0-0, cu Lazio Roma, pe teren propriu, în grupele Ligii Europa, în 1 decembrie 2011.

Milorad Mazic a mai arbitrat patru partide internaţionale în acest an: amicalul Ucraina - Cehia: 0-0 (15 august), turul duelului AEL Limassol - Anderlecht: 2-1, din play-off-ul Ligii Europa (22 august), Standard Liege - Wisla Cracovia: 0-0, din şaisprezecimile Ligii Europa (23 februarie 2012) şi Udinese - AZ Alkmaar: 2-1, din optimile de finală ale Ligii Europa (15 martie).

De asemenea, Mazic a mai arbitrat, în acest an, şi partida Steaua Roşie Belgrad - Partizan Belgrad: 2-0, din semifinalele Cupei Serbiei.