Tribunalul de Arbitraj Sportiv: Meciul dintre U Cluj şi CFR se joacă

Apelul făcut de CFR Cluj împotriva hotărârii Comisia de Disciplină a Ligii Profesioniste de Fotbal nu a avut efectul dorit. Meciul contra Universităţii Cluj de rejoacă.

18 Mai 2012, 13:43 (actualizat 18 Mai 2012, 14:49) |
Partida dintre

ACTUALIZARE 14.10: Preşedintele CFR Cluj, Iuliu Mureşan, susţine că decizia TAS este îndreptată împotriva echipei sale. Cu toate acestea, el consideră că CFR Cluj va câştiga campionatul, informează Mediafax.

"Noi vom câştiga pe teren, o partidă din două o vom câştiga pe teren. Deşi va fi foarte greu. După ce am jucat pe acea mocirlă la Mioveni, vom avea acest meci reprogramat, apoi duminică. Nu sunt nici măcar 48 de ore între aceste două meciuri. Nu e corect. Jucând la ora opt, nu e corect, deci încă ceva din regulament care nu e respectat. Totul e făcut împotriva noastră. E evident. Nu ştiu dacă vom da în judecată Liga, vedem. Deocamdată sunt multe lucruri în neregulă acolo şi mai ales la comisii", a declarat Mureşan.

Forul internaţional de la Lausanne a decis, în urma apelului făcut de către conducerea clubului CFR Cluj, ca meciul dintre echipa din Gruia şi concitadina Universitatea Cluj să se joace aşa cum programase Liga Profesionistă de Fotbal, vineri, de la ora 21.30, informează LPF.

Comisia de Disciplină a Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) a decis ca meciul dintre U Cluj şi CFR Cluj, întrerupt în minutul 27, la scorul de 0-1, să se rejoace din minutul 1, de la 0-0.

Jucătorii Ricardo Cadu şi Mircea Bornescu au fost sancţionaţi cu câte două etape de suspendare, iar masorul celor de la U Cluj, Liviu Ciucă, a primit 12 luni de suspendare.

Oficialii clubului CFR Cluj au contestat la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne hotărîrea Comisiei, după ce nu au avut câştig de cauză la Comisia de Recurs.

Meciul, care s-a jucat pe data de 8 mai, dintre Universitatea Cluj şi CFR Cluj a fost întrerupt de arbitrul Alexandru Tudor în minutul 33, la scorul de 1-0 pentru CFR, după ce portarul Bornescu a sărit să îl bată pe fundaşul Cadu. Jucătorul portughez al CFR-ului tocmai marcase un gol din penalty şi sărbătorea, provocator, în faţa galeriei Universităţii.