Trei românce în sferturi la Florianopolis: Alexandra Dulgheru, Monica Niculescu și Alexandra Cadanțu

Alexandra Dulgheru (locul 141 WTA) s-a calificat fără emoții deosebite în sferturile de finală ale turneului de la Florianopolis, după ce a dispus în turul al doilea de brazilianca Teliana Pereira (poziția 103 mondială), scor 7-5, 6-2, la capătul unui meci de o oră și 41 de minute.

Și Monica Niculescu, deținătoarea titlului, s-a calificat în ”sferturi”, după succesul cu 6-3, 6-1 în fața muntenegrencei de 19 ani Danka Kovinic, scor 6-3, 6-1.

26 Februarie 2014, 22:17 (actualizat 27 Februarie 2014, 00:29) |
Monica Niculescu-favorită numărul 5 la Florianopolis, Alexandra Cadanțu-favorită numărul 6

O altă româncă s-a calificat marți în sferturile de finală ale competiției, Alexandra Cadanțu (locul 60 WTA), care se va lupta pentru un loc în semifinale contra kazahei Yaroslava Șvedova (poziția 79 în lume).

Cele trei românce și-au asigurat astfel 60 de puncte și 6.175 de dolari.

În această fază a competiției, Alexandra Dulgheru, care s-a impus în ”sferturi” în fața sportivei care a învins-o pe Irina Begu la Rio de Janeiro, va împotriva Klarei Zakopalova, care a câștigat două titluri de dublu în acest an alături de Monica Niculescu, la Shenzen și la Hobart. Dulgheru a câștigat un meci contra praghezei de 32 de ani, în 2011, la Bruxelles, și a pierdut o partidă, în același an, la Doha.

Ultimul turneu în care Alexandra Dulgheru a ajuns în sferturile unei competiții WTA a fost în aprilie 2013, la Chiasso (Elveția), când a fost învinsă de cehoaica Lucie Hradecka, scor 6-2, 6-4.

Monica Niculescu a mai ajuns în alte două rânduriîn sferturile de finală ale unor turnee WTA, în 2014, an în care nu a jucat nicio semifinală: la Shenzen, unde a fost eliminată de Na Li, și la Hobart, unde a fost învinsă de Estrella Cabeza Candela. În ambele turnee, slătineanca de 26 de ani a cucerit titlul la dublu.