Trei medalii de aur şi două de argint pentru România, sâmbătă, la Jocurile Francofoniei

Jocurile Francofoniei s-au încheiat "en beaute" pentru atletele românce, sâmbătă, ultima probă la care au participat încheindu-se cu încă o medalie de aur, a 5-a, a atletismului la actuala ediţie, prin ştafeta de 4x400 m (Sanda Belgyan, Mirela Lavric, Adelina Pastor, Bianca Răzor), care a ocupat primul loc la mare distanţă de celelalte competitoare.

14 Septembrie 2013, 17:41 (actualizat 17 Septembrie 2013, 19:47) |
Romania a incheiat pe locul 4 Jocurile Francofoniei

Sportivii români au câştigat, sâmbătă, trei medalii de aur, prin Anca Heltne, Mirela Lavric şi ştafeta feminină de 4x400 metri, şi două de argint, prin Mihai Donisan şi Cristina Toma, la Jocurile Francofoniei de la Nisa.

Mirela Lavric, campioana europeană la tineret la 800 m, în acest an, a oprit cronometrul la 2:02.27 şi a fost urmată de marocanca Malika Akkaoui (2:02.61) şi de canadianca Melissa Bishop (2:03.44). Românca a cucerit titlul continental (în 12 iulie) cu timpul de 2:01.56.

Cel mai bun rezultat al vasluiencei de 22 de ani, în competiţiile outdoor, este de 1:59.74, reuşit la Hengelo, în 27 mai 2012. În acest an, Mirela Lavric a mai cucerit o medalie de argint la 400 m, la Europenele de tineret (în 13 iulie),  un loc 2 la 800 m în reuniunea Diamond League de la Londra şi tot un argint, cu ştafeta de 4x400 m , la Campionatele Europene de tineret.

A opta medalie de aur a României la Jocurile Francofoniei, de la Nisa, a fost adusă de Anca Heltne, la aruncarea greutăţii, cu o performanţă de 17,14 metri, izbutită din a doua încercare. Pe locul al doilea s-a clasat franţuzoaica Fabienne Digard (15,32 m), iar medalia de bronz a revenit camerunezei Auriol Dongmo (15, 30 m).

Cea mai bună performanţă a româncei de 33 de ani, în competiţiile outdoor, este de 19,08 metri, performanţă reuşită în data de 1 iulie 2009, la Moscova.

În acest an, Anca Margareta Heltne a mai cucerit o medalie de aur la Marele Premiu IAAF de la Tokyo (cu o aruncare de 18,43 metri) şi un loc 3 la reuniunea IAAF World Challenge de la Moscova (16, 95 metri).

Tot sâmbătă, Andreea Ogrăzeanu, medaliată cu argint miercuri, la 100 m, s-a clasat pe locul al patrulea în cursa de 200 de metri, cu o performanţă de 24.44. Pe primele trei locuri s-au clasat Crystal Emmanuel (Canada, 23.63), Lea Sprunger (Elveţia 23.83) şi Cynthia Bolingo Mbongo (Federaţia Walonia-Bruxelles, 24.08).

Ştafeta de 4x400 m, formată din Sanda Belgyan, Mirela Lavric, Adelina Pastor şi Bianca Răzor, a încheiat pe primul loc, în trei minute, 29 de secunde şi 81 de sutimi.

Mihai Donisan s-a clasat pe locul doi la săritura în înălţime (2,30 m), la egalitate cu francezul Mickel Hanany, cei doi fiind depăşiţi de canadianul Derek Dronin (tot 2,30 m, dar cu mai puţine ratări la înălţimile anterioare).

Carmen Cristina Toma a ocupat a doua treaptă a podiumului la triplusalt (13, 97 m, acelaşi rezultat cu cel al învingătoarei, poloneza Anna Jagaciak, care a avut o a doua săritură mai valoroasă).