CHAMPIONS LEAGUE

Totul se decide în retur: Real Madrid - Manchester United 1-1 şi Şahtior - Borussia Dortmund 2-2

Unul din cele mai interesante dueluri ale optimilor de finală ale Ligii Campionilor, Real Madrid - Manchester United, şi-a consumat miercuri prima manşă, încheindu-se la egalitate, 1-1. Tot miercuri, Şahtiorul lui Mircea Lucescu şi Borussia Dortmund s-au  duelat pe Donbass Arena, remizând, scor 2-2.

TVRnews.ro v-a ţinut la curent, în format LIVE TEXT, cu evoluţia scorului şi cele mai importante momente ale celor două partide.

13 Februarie 2013, 20:13 (actualizat 14 Februarie 2013, 03:28) |
UEFA Champions League

Real Madrid şi Manchester United au terminat nedecis, scor 1-1, manşa tur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.  Partida a fost una extrem de spectaculoasă, fiind presărată cu numeroase ocazii de gol, de ambele părţi.

Gazdele au început mai bine, dominând startul partidei, dar oaspeţii au fost cei care au deschis scorul prin Welbeck, în minutul 19. Avantajul englezilor nu a durat prea mult, pentru că starul lui Real Madrid, Cristiano Ronaldo a egalat 10 minute mai târziu cu o lovitură de cap. Chiar dacă după pauză ambele echipe au avut ocazia de a înscrie, partida s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Returul va avea loc pe 5 martie la Manchester.

Real Madrid: Diego Lopez - Arbeloa, Varane, Sergio Ramos, Fabio Coentrao - Khedira, Xabi Alonso (Pepe '84) - Di Maria (Modrici '75), Ozil, C. Ronaldo - Benzema (Higuain '60). Antrenor: Jose Mourinho.

Manchester United: De Gea - Rafael, Ferdinand, Evans, Evra - Carrick, Jones - Welbeck (Valencia '73), Rooney (Anderson '84), Kagawa (Giggs '64) - Van Persie. Antrenor: Alex Ferguson.

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Brych.

Posesie 56% - 44%

Echipa lui Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a încheiat la egalitate,  scor 2-2 meciul disputat pe teren propriu contra Borusiei Dortmund, partidă contând pentru prima manşă a optimilor Ligii Campionilor.

Golurile ucrainenilor au fost marcate de Srna '31 şi Douglas Costa '68, în timp ce pentru nemţi au înscris Lewandowski '41 şi Hummels '87. Fundaşul român Răzvan Raţ a evoluat titular la Şahtior şi a fost integralist.

Înainte de începerea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor accidentului aviatic de la Doneţk care a avut loc miercuri seară, după prăbuşirea unui charter care transporta suporteri. Returul va avea loc pe 5 martie la Dortmund.

Şahtior Doneţk: Piatov - Srna, Cigrinski, Rakiţki, Raţ - Fernandinho, Hubschman - Alex Teixeira (Eduardo '84), Mkhitarian, Taison (Douglas Costa '62) - Luiz Adriano. Antrenor: Mircea Lucescu.

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Felipe Santana, Hummels, Schmelzer - Kehl, S. Bender - Blaszczykowski (Leitner '80), Gotze, Reus (Schieber '90+1) - Lewandowski. Antrenor: Jurgen Klopp.

Meciul a fost arbitrat de englezul Howard Webb.

Desfăşurarea LIVE TEXT a celor două partide

Minutul 90+3: S-a terminat şi partida de la Doneţk: Şahtior - Borussia Dortmund 2-2

Minutul 90+3: Final de meci la Real Madrid - Manchester United, scor final 1-1

Minutul 90+1: Schieber a intrat în locul lui Reus la Dortmund

Minutul 90: Se anunţă 3 minute de prelungire la Madrid

Minutul 87: GOL Borussia Dortmund! Humels reia în poartă centrarea din corner a lui  Schmelzer

Minutul 84: Eduardo a intrat în locul lui Alex Teixeira la Şahtior Doneţk

Minutul 83: Ferguson replică imediat, scoţându-l pe Rooney cu Anderson

Minutul 83: Ultima modificare făcută de Mourinho: Pepe în locul lui Xabi Alonso

Minutul 80: Schimbare la Dortmund: Leitner a intrat în locul lui Błaszczykowski

Minutul 74: Jose Mourinho îl introduce pe Luka Modrici în locul lui Angel di Maria

Minutul 73: Robert Lewandowski ratează o nouă ocazie, trimiţând pe lângă poartă din 6 metri

Minutul 72: Iese Welbeck şi intră Antonio Valencia la Manchester United

Minutul 71: Mare ocazie pentru Manchester United! Robin Van Persie primeşte o minge în careu, preia pe piept, dar trage slab, permiţându-i lui Xabi Alonso să respingă de pe linia porţii

Minutul 69: Fernandinho(Şahtior) primeşte cartonaşul galben

Minutul 68: GOL Şahtior! Nou-intratul Douglas Costa reuşeşte să-i aducă pe ucrainieni în avantaj

Minutul 63: Alex Ferguson l-a introdus pe Ryan Giggs în locul lui Kagawa la Manchester United

Minutul 62: Mircea Lucescu l-a introdus pe Douglas Costa şi l-a scos pe Taison

Minutul 59: Prima schimbare la Real Madrid: Benzema a fost înlocuit de Higuain

Minutul 54: Lewandowski, marcatorul golului german are o nouă ocazie, dar Pyatov este din nou la post

Minutul 45+1: Se termină prima parte a meciului Şahtior - Dortmund

Minutul 45: Finalul primei reprize la Real Madrid - Manchester United.

Minutul 45: Mare ocazie pentru Şahtior: Alex Teixeira reia spre poartă o respingere a lui Weindenfeller, dar Marcel Schmelzer salvează situaţia

Minutul 41: GOL Dortmund! Atacantul Robert Lewandowski egalează după o pasă a lui Mario Gotze

Minutul 37: Mesut Ozil primeşte o pasă lungă în careul englez, dar şutul mijlocaşului la colţul scurt este respins de De Gea

Minutul 31: GOL Şahtior Doneţk! Darijo Srna a deschis scorul pentru formaţia lui Mircea Lucescu executând o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri

Minutul 29: GOL Real Madrid! Cristiano Ronaldo a marcat cu o lovitură de cap după o centrare a lui Angel Di Maria

Minutul 19: Încă o ocazie pentru Dortmund: Reus pătrunde spre poartă, trage dar portarul Pyatov respinge

Minutul 19: GOL Manchester United! Danny Welbeck a deschis scorul după un corner executat de Kagawa

Minutul 17: Mare ocazie pentru Dortmund! Hummels trimite mingea în bară după un corner

Minutul 10: Lewandowski are o lovitură de cap după o centrare a lui Mario Götze, dar execuţia sa ratează ţinta

Minutul 10: Real Madrid domină posesia în aceste momente

Minutul 6: Błaszczykowski are primul şut spre poarta lui Şahtior

Minutul 5: Fabio Coentrao trage din interiorul careului englez, dar mingea loveşte bara

Minutul 5: Robin Van Persie primeşte primul cartonaş galben al meciului

Minutul 3: Angel Di Maria are un şut puternic din marginea careului de 16 metri, dar mingea trece pe lângă poartă

Minutul 1: Au început partidele

Echipele de start:

Real Madrid: Diego López - Arbeloa, Sergio Ramos, Varane, Coentrão - , Khedira, Xabi Alonso - Di María, Özil, Ronaldo - Benzema

Manchester United: De Gea - Rafael, Ferdinand, Evans, Evra - Jones, Carrick, Welbeck, Rooney, Kagawa - Van Persie

Şahtior: Pyatov - Srna, Chygrinskiy, Rakitskiy, Raţ - Taison, Fernandinho, Hübschman, Teixeira - Mkhitaryan, Luiz Adriano

Borussia: Weidenfeller - Piszczek, Hummels, Santana, Schmelzer - Bender, Kehl - Blaszczykowski, Gotze, Reus - Lewandowski

Sir Alex Ferguson va avea o misiune foarte grea pe "Santiago Bernabeu" în faţa lui Real Madrid, campioana Spaniei. Tehnicianul scoţian are un palmares negativ în faţa echipelor iberice, câştigând doar două meciuri din cele 15 întâlniri directe. Cel mai întâlnit rezultat a fost egalul, Sir Alex Ferguson pierzând celelalte cinci dueluri cu spanioli de pe teren spaniol.

Pe de altă parte, antrenorul lui Real Madrid, Jose Mourinho, a pierdut doar două meciuri în confruntările cu Manchester United din 14 dueluri.

În celălalt meci al optimilor de miercuri, se întâlnesc Şahtior Doneţk şi Borussia Dortmund, două din echipele frumoase ale Ligii Campionilor.

Antrenorul ucrainienilor, Mircea Lucescu, a spus că băieţii săi cred în victoria contra campioanei Germaniei.

"Chiar dacă Dortmund are un stil mai apropiat de fotbal latin, sunt convins că băieţii cred foarte serios în obținerea victoriei mâine. Ceea ce fac ei e pentru a-şi pune în valoare calităţile: viteză, angajament, respectarea unei organizări de joc. Iar ceea ce facem noi este să ne organizăm, după care în partea finală să punem în valoare calităţile noastre tehnice, fantezia, pentru că avem lucrul acesta", a declarat Mircea Lucescu.

Partidele Şahtior - Borussia Dortmund şi Real Madrid - Manchester United vor începe de la ora 21:45.