Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.
JOCURILE OLIMPICE

Toate stațiile de metrou vor primi numele unor foști campioni olimpici români

Pentru a marca 100 de ani de olimpism în România, COSR și Metrorex au redenumit toate cele 51 de stații de metrou din București, după personalități marcante din istoria sportului româesc.

09 Septembrie 2014, 23:18 (actualizat 10 Septembrie 2014, 15:47) |
Stația de metrou Anghel Saligny / FOTO: cosr.ro

"Personalităţile ce onorează cu numele lor metroul bucureştean sunt materializarea performanţei, a efortului de autodepăşire, expresia în forma cea mai pură a implicării sufletești, necesară pentru a ajunge la aceste rezultate remarcabile. Toate aceste mari glorii ale sportului sunt pentru români şi pentru România exemple vii pentru generaţiile ce vor urma", se arată într-un comunicat al COSR.

Numele stațiilor de metrou:

  • 1. 1 Decembrie 1918 - Olga Homeghi (canotoare, campioană olimpică în 1984, la 4+1 rame, și în 1988, la Seul, la 2 rame fără cârmaci);
  • 2. 1 Mai - Maria Olaru (gimnastă, campioană olimpică cu echipa în 2000, la Sydney, dublă campioană mondială, campioană europeană);
  • 3. Anghel Saligny - Gheorghe Berceanu (lupte libere, campion olimpic în 1972, la München, triplu campion mondial);
  • 4. Apărătorii Patriei - Ioana Olteanu (canotoare, dublă campioană olimpică, la 8+1, în 1996 la Atlanta și în 2000, la Sydney);
  • 5. Aurel Vlaicu - Simona Amânar (gimnastă, triplă campioană olimpică - o dată în 1996, de două ori în 2000 - de 6 ori campioană mondială, de 6 ori campioană europeană);
  • 6. Aviatorilor - Liliana Gafencu (canotoare, triplă campioană olimpică, în 1996, 2000 și 2004, la 8+1);
  • 7. Basarab 1 - Andreea Răducan (gimnastă, campioană olimpică în anul 2000, de 5 ori campioană mondială, de 21 de ori medaliată cu aur la Cupa Mondială, între 1998 - 2002);
  • 8. Basarab 2 - Alina Dumitru (judoka, campioană olimpică în 2008, cat. 48 kg, de 8 ori campioană europeană, între 2004 - 2012);
  • 9. Berceni - Maricica Puică (atletă, campioană olimpică la 3.000 de metri în 1986);
  • 10. Constantin Brâncoveanu - Marioara Popescu (canotoare, campioană olimpică în 1984, la dublu vâsle, și 1996 la 8+1);
  • 11. Costin Georgian - Vasile Dîba (canotor, campion olimpic în 1976 la canoe 1, de 5 ori campion mondial);
  • 12. Crângaşi - Ecaterina Szabo (gimnastă, de 4 ori campioană olimpică în 1984, dublă campioană mondială, dublă campioană europeană);
  • 13. Dimitrie Leonida - Viorel Talapan (canotor, campion olimpic în 1992, la 4+1 rame);
  • 14. Dristor 1 - Sandra Izbaşa (gimnastă, dublă campioană olimpică, în 2008 la sol și în 2012 la sărituri, cvintuplă campioană mondială);
  • 15. Dristor 2 - Gabriela Szabo (atletă, campioană olimpică în anul 2000, la 5.000 de metri, cvintuplă campioană mondială, cvadruplă campioană europeană în sală, campioană olimpică în sală în anul 2000);
  • 16. Eroii Revoluţiei - Constanţa Burcică (canotoare, triplă campioană olimpică la 2 vâsle, în 1996, 2000 și 2004, campioană europeană în 2008 la 8+1);
  • 17. Eroilor - Elena Georgescu (canotoare, triplă campioană olimpică la 8+1, în 1996, 2000, 2004);
  • 18. Gara de Nord 1 - Cătălina Ponor (gimnastă, triplă campioană olimpică în 2004, septuplă campioană europeană, 5 medalii de aur la Cupa Mondială);
  • 19. Gara de Nord 2 - Neculai Ţaga (canotor, campion olimpic în 1992, campion mondial în 1993, ambele la 4+1 rame);
  • 20. Gorjului - Leon Rotman (canotor, dublu campion olimpic în 1956, la canoe 1, în probele de 1.000, respectiv 10.000 de metri);
  • 21. Griviţa - Serghei Covaliov (canotor, canoe dublu, campion olimpic în 1968, triplu campion mondial);
  • 22. Grozăveşti - Ecaterina Oancia (canotoare, campioană olimpică în 1984, la 4+1 vâsle, triplă campioană mondială);
  • 23. Izvor - Nicu Vlad (haltere, campion olimpic în 1984, triplu campion mondial, dublu campion european);
  • 24. Jiului - Corneliu Ion (tir, campion olimpic în 1980 la pistol viteză);
  • 25. Lujerului - Lavinia Miloşovici (gimnastă, dublă campioană olimpică în 1992, la sol și sărituri, de 5 ori campioană mondială, de 4 ori campioană europeană);
  • 26. Mihai Bravu - Mihaela Peneş (atletă, campioană olimpică în 1964, la aruncarea suliței, aur la Universiada din 1965, la aceeași probă);
  • 27. Nicolae Grigorescu 1 - Dimitrie Popescu (canotor, 4+1, campion olimpic în 1992, campion mondial în 1989);
  • 28. Nicolae Grigorescu 2 - Cristina Grigoraş (gimnastă, campioană olimpică cu echipa în 1984, campioană europeană în 1981 la sărituri);
  • 29. Nicolae Teclu - Lia Manoliu (campioană olimpică în 1968, la aruncarea discului);
  • 30. Obor - Georgeta Andrunache (canotoare, cvintuplă campioană olimpică, în 2000, 2004 și 2008, campioană europeană în 2008);
  • 31. Păcii - Veronica Cochelea (canotoare, dublă campioană olimpică la 8+1, în 1996 și 2000);
  • 32. Pantelimon - Rodica Florea Şerban (canotoare, campioană olimpică în 2004, la 8+1);
  • 33. Parc Bazilescu - Daniela Sofronie (gimnastă, campioană olimpică în 2004, cu echipa, campioană europeană în 2004, cu echipa);
  • 34. Petrache Poenaru - Paula Ivan (atletă, campioană olimpică în 1988, la 1.500 de metri, campioană europeană în sală în 1989, la 1.500 de metri, cvadruplă medaliată cu aur la Universiadele din 1987 și 1989);
  • 35. Piaţa Iancului - Iolanda Balaş (săritoare în înălțime, dublă campioană olimpică, în 1960 și 1968, dublă campioană europeană, în 1958 și 1962, dublă medaliată cu aur la Universiadele din 1959 și 1961);
  • 36. Piaţa Muncii - Diana Mocanu (înotătoare, dublă campioană olimpică în anul 2000, la 100 și 200 de metru spate, campioană mondială în 2001 la 200 de metri spate);
  • 37. Piaţa Romană - Viorica Susanu (canotoare, de 4 ori campioană olimpică, în 2000, 2004 și 2008, campioană europeană în 2008 la 2 rame);
  • 38. Piaţa Sudului - Elisabeta Lipă (una dintre cele mai valoroase canotoare din lume, din toate timpurile: cvintuplă campioană olimpică, în 1984, 1992, 1996, 2000 și 2004, campioană mondială în 1989);
  • 39. Piaţa Unirii 1 - Ivan Patzaichin (unul dintre cei mai valoroși canotori din toate timpurile: de 4 ori campion olimpic, în 1968, 1972, 1980 și 1984, de 9 ori campion mondial);
  • 40. Piaţa Unirii 2 - Nadia Comăneci (una dintre cele mai valoroase gimnaste din istoria acestui sport: de 5 ori campioană olimpică, în 1976 și 1980, dublă campioană mondială, în 1978 și 1979, de 9 ori campioană europeană, 5 medalii de aur la Universiada de la București, din 1981);
  • 41. Piaţa Victoriei 1 - Marius Urzică (gimnast, campion olimpic în 2000, la cal cu mânere, triplu campion mondial, triplu campion european);
  • 42. Piaţa Victoriei 2 - Angela Alupei (canotoare, dublă campioană olimpică la 2 vâsle, în 2000 și 2004);
  • 43. Pipera - Daniela Silivaş (gimnastă, triplă campionă olimpică în 1988, la paralele inegale, bârnă și sol, 7 titluri mondiale și 5 continentale);
  • 44. Politehnica - Monica Roşu (gimnastă, dublă campioană olimpică în 2004, cu echipa și la sărituri, 2 medalii de aur la CE din 2004, cu echipa și la sărituri);
  • 45. Preciziei - Doina Melinte (atletă, campioană olimpică în 1984 la 800 de metri, dublă campioană mondială la 1.500 de metri în sală, în 1987 și 1989, triplă campioană europeană în sală, la 1.500 de metri, în 1985, 1988 și 1990);
  • 46. Republica - Laura Badea (scrimeră, campioană olimpică în 1996 la floretă);
  • 47. Ştefan cel Mare - Simona Păuca (gimnastă, dublă campioană olimpică în 1984, cu echipa și la bârnă);
  • 48. Timpuri Noi - Rodica Arba-Pușcatu (canotoare, dublă campioană olimpică, în 1984 și 1988, la 2 rame fără cârmaci);
  • 49. Tineretului - Ştefan Rusu (lupte libere și greco-romane, campion olimpic în 1980);
  • 50. Titan - Toma Simionov (canotor, dublu campion olimpic, în 1980 și 1984, la canoe C2 1.000 de metri, alături de Ivan Patzaichin, triplu campion mondial, în 1981, 1982 și 1983);
  • 51. Universitate - Doina Ignat (canotoare, 4 medalii de aur în 1996, 2000 și 2004, campioană europeană în 2008).
Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 5°C 2°C
IASI 4°C 3°C
CLUJ 3°C 2°C
CONSTANTA 5°C 5°C
CRAIOVA 9°C 6°C
BRASOV 3°C 0°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 10 Decembrie 2018, 05:10
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 07-12-2018
Deschidere: 8656.79
Maxim: 8701.25
Mimim: 8656.31
Variatie: 0.32%
EL
11.14
1.42%
BRD
14.18
0.57%
SNG
35.85
0.98%
SNP
0.36
1.24%
SNN
9.77
0.93%
TLV
2.42
0.21%
SIF5
2.09
0.48%
FP
0.95
0.11%
ALR
3.51
1.72%
M
27.50
0.36%
ARHIVĂ ȘTIRI