"Tigroaicele" s-au întors acasă, după victoria dramatică a CSM București cu Vipers Kristiansand, în Champions League

CSM Bucureşti a învins formaţia norvegiană Vipers Kristiansand cu scorul de 25-23 (11-12), sâmbătă, în deplasare, în Grupa principală 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

10 Februarie 2020, 18:53 (actualizat 10 Februarie 2020, 20:25) |
CSM București, victorie cu Vipers în Liga Campionilor

Tigroaicele și-au petrecut toată duminica prin aeroporturi și în avionul care trebuia să le aducă de la Amsterdam, care a avut o întârziere de o oră și jumătate. În toiul nopții, CSM a ajuns la București.

Aventura din Norvegia a compensat cu victoria fantastică izbutită în fața celor de la Vipers. Cristina Neagu a făcut din nou un joc de senzaţie, marcând 14 goluri, pentru al doilea meci consecutiv. Pentru CSMB au mai înscris Andrea Lekic 3, Itana Grbic 3, Elizabeth Omoregie 2, Dragana Cvijic 2, Crina Pintea 1.

CSMB a reuşit a doua sa victorie consecutivă în grupa principală, după o primă repriză în care a fost condusă la cinci goluri, cu 9-4 şi 11-5. În min. 52, scorul era 22-18 pentru Vipers, dar vicecampioana României a avut un final remarcabil, reuşind opt goluri şi primind doar unul până la final.

După o pauză de o săptămână în care unele jucătoare merg la echipa națională, CSM are următorul meci acasă, cu Ferencvaros.